نسخه ای برای تقویت رشد مو

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت پوست ، مو و ناخن تعداد بازدید: 310
نسخه ای برای تقویت رشد مو

نسخه ای برای تقویت رشد مو

مهم ترین عامل رشد مو ژنتیک فرد است و به طور متوسط هر تار مو ۱ تا ۵/۱ سانتی متر رشد می کند. البته رشد مو بی وقفه نیست و از یک چرخه تبعیت می کند. در هر لحظه، حدود ۸۵ درصد از فولیکول های مو در فاز آناژن (مرحله رشدی) هستند. این مرحله در برخی افراد خوش شانس تا ۷ سال طول می کشد. هنگامی که اکثریت موها در فاز آناژن اند بقیه تارهای مو در فاز تلوژن (یا استراحت یا در فاز کاتاژن انتقال) هستند. در پایان این مرحله، رشته مو می افتد و فولیکول حدود ۳ ماه در حالت خفته قرار می گیرد. پس از آن فولیکول جوانه می زند و روند رویش و رشد مو دوباره آغاز می شود. هنگامی که سر فرد تمیز نباشد تارهای مو می شکنند و تقسیم می شوند حتی اگر فولیکول ها هنوز در مرحله رشد خود باشند.

عوامل مضر برای رشد مو

مواد روشن کننده

پر اکسید هیدروژن، آمونیاک و به طور کلی مواد دکلره باعث از بین رفتن شاخی مو و حذف رنگ دانه های آن می شوند. این مواد شیمیایی رطوبت مو را از بین می برند و مو را شکننده می کنند.

استرس

اگر فرد در شرایط پراضطراب باشد هورمون کورتیزل در بدنش افزایش می یابد و باعث می شود فولیکول های مو از فاز رشد به فاز استراحت بروند. داروها: بعضی از داروهای ضدافسردگی موها را در فاز آناژن قرار می دهند. داروهای دیگری که سبب ریزش مو می شوند عبارتند از: داروهای ضد بارداری، داروهای مهار تیروئید و کلسترول. مصرف برخی مکمل ها و ویتامین ها در دوز بالا رشد مو را متوقف می کند از جمله ویتامین A.

آنچه رشد مو را تقویت می کند

مواد معدنی

هنوز هیچ مدرک علمی در دست نیست که نشان دهد مکمل ها رشد مو را تقویت می کنند. شما می توانید ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز رشد موها را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید اما دیده شده ویتامین های گروه B در برخی افراد سبب افزایش رشد مو می شود. انواع ویتامین های B مرتبط با رشد مو عبارتند از: بیوتین، اینوزیتول و ویتامین B6.

بهداشت پوست سر

به نظر می رسد هنگامی که پوست سر با چربی سلول های مرده و آلودگی پوشیده شده باشد رشد موها کندتر می شود.

رژیم غذایی

مو از پروتئین ساخته شده و به واسطه آنزیمی که ترکیب آهنی دارد رشد می کند. بنابراین یک رژیم غذایی روزانه که معادل ۴۶ گرم پروتئین و ۱۸ میلی گرم آهن باشد برای سلامت موها مفید است. چای سبز، گردو و ماهی سالمون حاوی پلی فنولاز هستند و رشد مو را تحریک می کنند. به علاوه میوه های قرمز و نارنجی رنگ با داشتن آنتی اکسیدان ها و همچنین ویتامین سی رشد مو را افزایش می دهند. ویتامین های گروه B سبب رشد مو می شوند و غلات و حبوبات منابع خوب این ویتامین ها هستند. سبزی های تیره رنگ هم مثل سبزی خوردن و کلم بروکلی و اسفناج با داشتن ویتامین های محلول در چربی ساخت چربی های سر و سلامت موها کمک شایانی می کنند. در پایان بد نیست بدانید که دانه کنجد در حفظ رنگدانه های سر و دیرتر سفید شدن موها نقش دارد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “نسخه ای برای تقویت رشد مو”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار