نازک شدن قسمتی از مغز، نتیجه استفاده مکرر از سیگار!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 276
نازک شدن قسمتی از مغز، نتیجه استفاده مکرر از سیگار!

نازک شدن قسمتی از مغز، نتیجه استفاده مکرر از سیگار!

یافته های جدید در مورد رابطه مغز با سیگار کشیدنر کشف شده است که شنیدن آن نیز دلهره ای شدید به جان آدمی خواهد انداخت. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به طور مداوم سیگار مصرف می کنید، باید بدانید که مغز شما تاثیر منفی ای از سیگار می گیرد. محققان در یافته های جدید خود رابطه ای از تخریب مغز بوسیله سیگار دست یافته اند.

طبق یه تحقیق جدید، سیگار کشیدن به مدت طولانی میتونه باعث نازک شدن بخش مهمی از مغز که مسئول عملکردهای شناختی مهم مثل حافظه، زبان و ادراکه بشه.

محققان دانشگاه ادینبورگ دریافتند افرادی که به مدت طولانی سیگار کشیدن، قشری از مغزشون نازک تر شده.

این محققان اسکن های MRI این افراد رو با متوسط سن ۷۳ سال بررسی کردن. این تحقیق شامل ۲۴۴ شرکت کننده مرد و ۲۶۰ شرکت کننده زن بود. همه این شرکت کنندگان از کودکی به عنوان بخشی از این تحقیق در اسکاتلند در سال ۱۹۴۷ مورد بررسی قرار گرفتن.

از طریق تجزیه و تحلیل دقیق اسکن ها و مدل های آماری، محققان متوجه شدن شرکت کنندگانی که سیگار میکشیدن قشر مغزی نازک داری دارند. قشر مغزی نازک با زوال شناختی در بزرگسالی مرتبطه.

شرکت کنندگانی که سیگار رو برای مدت طولانی کنار گذاشته بودن قشر مغزی ضخیم تری نسبت به افرادی که اخیرا سیگار رو ترک کرده بودند داشتن. این امر نشون داد صدمات ناشی از سیگار ممکنه برگشت پذیر باشه. اگه افراد سیگار رو برای مدت طولانی ترک کنن، پس ضخامت لایه ها ممکنه بهبود پیدا کنه.

محققان میگن که تحقیقات بیشتری لازمه تا به طور کامل مشخص بشه مغز چطور میتونه بهبود پیدا کنه.

“شریف کرامه” (نویسنده این تحقیق و استادیار روانپزشکی در دانشگاه مک گیل کانادا) میگه: افرادی که سیگار میکشن باید آگاه باشن که سیگار میتونه قشر مغزشون رو نازک کرده و به زوال شناختی منجر بشه.

این تحقیق در مجله the journal Molecular Psychiatry منتشر شده است.

منبع : novinzi

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “نازک شدن قسمتی از مغز، نتیجه استفاده مکرر از سیگار!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار