مهمترین عوامل آسیب دیدگی مو

مجموعه: سلامت, سلامت پوست ، مو و ناخن تعداد بازدید: 351
مهمترین عوامل آسیب دیدگی مو

مهمترین عوامل آسیب دیدگی مو

یکی از موارد زیبایی در چهره انسان مو می باشد، مو می تواند زیبایی یک فرد را تا حدودی زیادی بالا ببرد، پس نباید این قسمت از بدن را نادیده گرفت و به راحتی از آن عبور کرد، باید مراقب موهای خود باشید و همیشه به آن رسیدگی کنید. بیشترین دلایل مراجعه بیماران به پزشک مو مربوط به مو خوره و ریزش مو می باشد، ما در اینجا مهمترین عوامل آسیب دیدگی مو را برای شما بیان می کنیم.

مهم‌ترین علل آسیب دیدگی موها عبارت‌اند از:

۱) برس زدن بیش از حد و غلط: برس زدن در حد معمول اشکالی ندارد و جهت زدودن آلودگی و گرد و غبار و همچنین پخش کردن چربی پوست در تمام سطح موها و نیز ایجاد ظاهری آراسته مفید است اما در صورتی که موها بیش از حد برس زده شود و یا موهایی را که داخل هم فرو رفته‌اند به شدت به وسیله برس جدا کنید و یا اینکه موها را بر خلاف جهت به وسیله یک برس نوک تیز شانه بزنید باعث آسیب‌دیدگی موها می‌شوید.

۲) تحت کشش قرار دادن موها:
به این صورت که موها را محکم ببندید مثل مدل دم اسبی و یا اینکه آنها را در حال کشش ببافید. این کار علاوه بر آسیب رساندن به ساقه مو می‌تواند باعث ریزش مو از ریشه آن شود که در صورت تکرار به طاسی دایمی آن ناحیه منجر می‌گردد.

۳) فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر: این کار باعث شکستن پیوندهای گوگردی موها می‌شود و در نتیجه موها قدرت خود را از دست می‌دهند و به راحتی می‌شکنند. پس از انجام این کار قدرت موها قابل برگشت نیست و آسیب وارد شده به آن قسمت از ساقه مو دایمی خواهد بود.

۴) بی‌رنگ کردن مو و استفاده از رنگ موهای دایمی: برای اینکه بتوان مو‌ها را بی‌رنگ (دکلره) کرد و یا رنگ جدیدی در آن به وجود آورد باید به جدار مو نفوذ کنند و عمل خود را انجام دهند. این کار معمولا با استفاده از مواد مخربی نظیر آب اکسیژنه صورت می‌گیرد بنابراین پس از رنگ کردن دایمی موها نباید توقع داشته باشیم که موها حالت و قوام قبلی را داشته باشند. چنین موهایی سست و شکننده می‌شوند و درخشش خود را از دست می‌دهند و الکتریسیته ساکن باعث حالت نگرفتن آنها می‌شود.

۵) استفاده بیش از حد از وسایل گرمازا مانند بیگودی و سشوار:
برای خشک شدن موها بهترین راه، آن است که آن را به تدریج با یک حوله خشک کنید و استفاده از سشوار برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن مو و یا حالت دادن آن می‌تواند باعث آسیب رسیدن به موها شود. در صورت استفاده از سشوار بهتر است آن را با درجه کم و از فاصله دور به کار ببرید.

۶) عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب: یکی از مهم‌ترین علل فرسودگی موها تماس طولانی‌مدت با نور خورشید است. تابش اشعه خورشید باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در ساقه مو می‌شود که شبکه پروتئینی را تغییر داده، باعث خراب‌تر شدن موها می‌گردند. برای جلوگیری از این مساله باید هنگام کار در زیر آفتاب از کلاه استفاده شود.

۷) عادت به بازی کردن با موها:
این مساله یک وضعیت روانی خاص است که بارها در مورد آن صحبت كردیم. این عادت منجر به ریزش مو می شود.

منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مهمترین عوامل آسیب دیدگی مو”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار