منابع غذایی ویتامین A کدامند؟

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 367
منابع غذایی ویتامین A کدامند؟

منابع غذایی ویتامین A کدامند؟

بدن انسان به ویتامین ها زیادی برای سلامت ماندن و رشد کردن نیاز دارد . هر یک از ویتامین ها را می شود در مواد غذایی مختلف پیدا کرد و مورد مصرف قرار داد . ویتامین A یکی از ویتامین هایی است که مطمئنا به آن ناز خواهیم داشت . این ویتامین برای پوست ، چشم ، جلوگیری از پیری زودرس و . . . مفید می باشد. ما در این پست می خواهیم به مواد غذایی اشاره کنیم که ویتامین A به وفور در آن یافت می شود .

به گزارش پایگاه خبری پرشین طب، Natural news در گزارش اخیر خود به کارکردهای کلیدی این ویتامین و نیز نشانه‌های کمبود آن در بدن و نیز منابع غذایی که برای جذب ویتامین A مناسب هستند پرداخته است. این ویتامین در رشد مناسب بدن نقش مهمی دارد. برخی از کارکردهایی که در بدن دارد عبارت است از ساختن و فعال کردن هورمون‌های فوق کلیوی و تیروئید، حفظ ساختار سلول عصبی و کارکرد مناسب آن، عملکرد سیستم ایمنی، رشد سلول‌ها به‌علاوه حفظ ساختار و سلامت پوست.

به گفته محققان ویتامین A به بسیاری از ناراحتی‌های پوستی ازجمله آکنه و پسوریازیس کمک می‌کند. همچنین اثر عمیقی بر چشم‌ها و سیستم بینایی دارد. یکی از نشانه‌های اولیه کاهش آن در بدن ناتوانی دیدن در شب یا کاهش تطابق چشم با تاریکی است.

کمبود ویتامین A در بدن می‌تواند ناشی از رژیم غذایی یا دلال ثانویه‌ای که مانع جذب، ذخیره یا انتقال آن می‌شوند باشد. قرارگیری در برابر مواد شیمیایی سمی هم از عوامل تحلیل برنده این ویتامین در کبد است. کمبود این ویتامین در جوامع درحال‌توسعه به‌ویژه کشورهای آسیایی شایع است. اما کمبود ویتامین A چه اثراتی دارد؟

میزان بالای مرگ‌ و میر، رشد و نمو ضعیف، توقف عملکرد ایمنی بدن، مشکلات بینایی و خشکی چشم، خشکی مو، خشکی پوست و مشکلاتی مانند آکنه، به خطر انداختن غشای مخاطی در دستگاه‌های تنفسی، گوارشی و تناسلی، آبسه گوش، بی‌خوابی، کوفتگی، مشکلات باروری و کاهش وزن.

سبزی‌های با برگ تیره مانند کلم و اسفناج و سبزی‌های زرد و نارنجی مانند هویج، کدو، سیب‌زمینی هندی و شیرین به‌علاوه دیگر غذاها مانند زردآلو، فلفل سبز و ریشه قاصدک ازجمله منابع سرشار از ویتامین A هستند.

منبع : salamaneh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “منابع غذایی ویتامین A کدامند؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار