ممنوعیت دارویی برای کودکان

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 347
ممنوعیت دارویی برای کودکان

ممنوعیت دارویی برای کودکان

کودکان از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند و به همین دلیل در مواجهه با عامل بیماری زا ممکن است خیلی زود بیمار شوند. والدین در سال های اول تولد فرزندشان به محض بروز هر ناخوشی فرزند خود را بغل می کنند و به مطلب نزدیک ترین متخصص کودکان می روند اما با گذشت زمان ممکن است پدر و مادر از آنچه پزشکان در درمان فرزند خودشان یا دیگران به کار برده اند، تجربه کسب کنند و بخواهند در مواجهه با انواع بیماری خودشان فرزندشان را درمان کنند؛ در این درمان های من درآوردی والدین گاهی روش هایی می بینیم که هنوز در منابع پزشکی منتشر نشده اند!

مسمویت دارویی

اگر خواستید هر دارویی برای اولین بار به فرزندتان بدهید حتما ابتدا به پزشک معالج او مشورت کنید. یادتان باشد که اگر کودکی به علت مصرف دارویی اشتباهی مسموم شود، واکنش های مسمومیت در او به مراتب شدیدتر از بزرگسالان است.

۱/ آسپیرین

آسپیرین یک داروی ضد التهاب استروئیدی است و بزرگسالان معمولا در مواجهه با درد و تب از آن استفاده می کنند، اگر کودک تان تب کرد یا بدن درد گرفت به هیچ وجه وسوسه نشوید که به او آسپیرین بدهید زیرا ممکن است سبب ابتلای فرزندتان به سندروم ری شود. سندروم ری یک بیماری نادر اما قطعا کشنده است. در ضمن آسپیرین نام تجاری این دارو است و نام علمی روی برچسب برخی داروها ممکن است با عنوان «سالیسیلات» یا «اسید استیل» درج شده باشد. در مورد داروهای بدون نیاز به نسخه هم تنها مجازید از ایبوپروفن مخصوص کودکان با دوز مشخص استفاده کنید. یادتان باشد که ایبوپروفن نباید به کودکان زیر ۶ ماه داده شود.

۲/ داروهای ضدسرفه و ضدسرماخوردگی

انجمن متخصصان کودکان آمریکا در مورد داروهای ضدسرفه و ضدسرماخوردگی بدون نیاز به نسخه هشدار داده که پدر و مادرها این داروها را سرخود و بیش از حد به فرزندشان نخورانند زیرا دوز بالای این دو گروه دارویی در بدن کودکان می تواند باعث عوارض جانبی متعددی شود از جمله خواب آلودگی، ناراحتی معده، ناراحتی های پوستی. هزاران نفر کودک به علت مصرف بیش از حد داروهای ضدسرفه و ضدسرماخوردگی به اورژانس بیمارستان ها آورده می شوند.

۳/ داروهای ضدتهوع

نباید به فرزندتان داروهای ضدتهوع بدهید مگر اینکه پزشک متخصص کودکان معالج آن را تجویز کرده باشد. معمولا در اکثر کودکان تهوع و استفراغ کوتاه مدت هستند و خیلی زود خود به خود برطرف می شوند. اگر استفراغ فرزندتان شدید بود و به دلیل دفع زیاد آب، بدنش کم آب شده بود سریع او را به متخصص کودکان نشان دهید.

۴/ داروهای بزرگسالان

برخی والدین تصور می کنند اگر داروهای بزرگسالان را نصف کنند و به فرزند خود بدهند به نوعی، داروی مناسبی برای کودکان خود ساخته اند و در هزینه های درمانی هم کلی صرفه جویی کرده اند. البته این هشدار نه تنها در مورد قرص ها بلکه در مورد شربت ها، قطره ها و آمپول ها هم صدق می کند. اگر دارویی مخصوص کودک در خانه دارید و دوز مناسب برای کودک روی آن درج نشده حتما قبل از دادن دارو به فرزندتان با پزشک معالج کودک تماس بگیرید.

۵/ داروی کودکی دیگر

در بسیاری از مواقع شاهدیم که مادران اگر متوجه شوند همکلاسی فرزندشان یا یکی از بچه های فامیل یک بیماری مشابه بیماری فرزند آنها گرفته داروی فرزند خودشان را به مادر کودک بیمار پیشکش می کنند تا ضمن کمک به هزینه های درمانی آن، خانواده کار خیری هم کرده باشند. متاسفانه این بدترین کاری است که می توانید در حق یک کودک انجام دهید زیرا کودکان هنوز قدرت بیان دقیقی از شرح حال خود ندارند و شما هم از علائم بیماری های مختلف اطلاعات کافی ندارید. ممکن است تنها علائم بیماری این دو کودک شبیه هم بوده باشد و بیماری های مختلفی آنها را ایجاد کرده باشند.

۶/ داروی تاریخ گذشته 

اگر تاریخ دارویی گذشت دیگر مجاز نیستید آن را مصرف کنید و باید آن را به مراکز دریافت داروهای تاریخ گذشته تحویل دهید. برخی خانواده ها تصور می کنند اگر دارو را در یخچال نگاه دارند می توانند تا ابد از آن استفاده کنند، چنین کاری بازی با مرگ است. همچنین اگر دارو تغییر بو، مزه یا رنگ داد هم دیگر نباید آن را مصرف کنید.

۷/ استامینوفن زیادی

استامینوفن از گروه داروهای ضددرد و ضدتب است که پزشک متخصص کودکان در صورت نیاز برای کودک تجویز می کند. این دارو را حتما باید بنا به دستور پزشک و سر ساعت های مشخص به فرزندتان بدهید. متاسفانه بارها دیده ام که پدر و ماردانی که به تازگی صاحب فرزندی شده اند در مراحل واکسیناسیون در مواجهه با درد شدید فرزندشان چندین برابر دوزی که پزشک توصیه کرده به او استامینوفن می دهند تا کودک درد نکشد.

۸/ انواع قرص و داروهای جویدنی

از آنجا که کودکان زیر ۵ سال ممکن است هنوز خوب بلد نباشند قرص را با آب قورت دهند دادن چنین دارویی به آنها ممکن است خطر خفگی را به دنبال داشته باشد. اگر انواع شربت یا قطره ای داروی تجویزی در بازار موجود نباشد ممکن است پزشک از شما بخواهد دارویی تجویزی را له کنید و در یک قاشق با یک خوراکی نرم مثل سیب به کودک بدهید.

۹/ داروی استفراغ آور

استفراغ نوعی واکنش دفاعی بدن است که برای خالی کردن معده از مواد سمی و مضر انجام می شود اگر فرزندتان حالت تهوع دارد بگذارید در صورت لزوم استفراغ کند. تنها کافی است سطل یا ظرفی را کنار بستر او بگذارید تا به محض شروع این واکنش، مواد دفعی در سطل بریزند. برخی والدین برای اینکه فرزندشان زودتر از این حالت ناخوشایند راحت شود به او داروی استفراغ آور می دهند. والدین عزیز، بدانید استفراغ عمدی تنها در مورد مسمومیتهای شدید آن هم در بیمارستان زیر نظر پزشکان متخصص سمشناسی و مسمومیت انجام میشود و این عمل شما برای فرزندتان مضر است.

۱۰/ آنتی بیوتیک

عدهای از والدین برای درمان عفونتهای تنفسی یا زخمهای پوستی و عفونی شده فرزندشان از انواع آنتی‌بیوتیک هایی که در خانه دارند، استفاده میکنند. یادتان باشد که آنتی بیوتیک‌ها از نظر شدت اثر درجه بندی دارند و شما صلاحیت تشخیص نوع و شدت عفونتی را که فرزندتان به آن دچار شده ندارید. به علاوه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سبب مقاومت باکتریها به دارو می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ممنوعیت دارویی برای کودکان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار