مقاله ای کامل در مورد درمان بواسیر

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 536
مقاله ای کامل در مورد درمان بواسیر

مقاله ای کامل در مورد درمان بواسیر

مقاله ای کامل در مورد درمان بواسیر | پرشین طب – مقالات پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ در این نوشته قصد داریم تا در مورد درمان بواسیر مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم. شما می توانید اطلاعات زیادی بعد از خواندن این مقاله در مورد درمان بواسیر بدست بیاورید. در صورتی که علاقه مند هستید تا در مورد درمان بواسیر بیشتر بدانید به شما عزیزان توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

مقاله ای کامل در مورد درمان بواسیر

بواسیر چیست؟

بواسیر جمع باسور می باشد ، به آن باباسیل هم گفته می شود ، نام دیگر آن هموروئید است. زمانی که رگ های وریدی مجرای مقعد متورم و ملتهب شوند حالت بیمارگونه ایجاد می شود که به آن بواسیر می گویند. بواسیر داخلی معمولا به همراه خونریزی می باشد که بدون درد است. بواسیر خارجی علائم کمتری دارد همراه با درد و تورم در ناحیه مقعد می باشد.

علت اصلی بواسیر مشخص نیست ، برخی علائم باعث بالا رفتن فشار داخل شکم می شود. یبوست می تواند نقش اصلی در رشد آن را داشته باشد.

درمان اولیه بواسیر 

درمان بواسیر در مراحل اولیه به صورت افزایش دریافت مواد فیبری ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی برای تسکین درد می باشد. عمل جراحی دیگر روش هایی است که برای درمان بواسیر استفاده می شود. از شایع ترین بیماری های مقعد می توان به بواسیر اشاره کرد. طبق آمارها نیمی از مردم بالای ۵۰ سال سن به بیماری بواسیر مبتلا می شوند. گرفتگی سیاه رگ های نواحی مقعد را بواسیر می گوییم. عوامل زیادی در ایجاد بواسیر نقش دارند که مهم ترین آنها ، رژیم غذایی بدون فیبر ، یبوست ، نشستن یا ایستادن طولانی مدت ، چاقی ، جراحی راست روده ، بیماری کبدی ، سرطان روده بزرگ ، سکس مقعدی می باشد. بواسیر خارجی به صورت توده نمایان می شود و بواسیر داخلی در کانال داخلی مقعد ایجاد می شود.

در مورد درمان بواسیر

در مورد درمان بواسیر

تشخیص بیماری بواسیر

بیماری بواسیر معمولا از طریق معاینه جسمی تشخیص داده می شود. معاینه های انجام شده توسط پزشک می تواند به تشخیص بواسیر خارجی کمک کند. برای تشخیص بواسیر داخلی می توان از آندوسکوپی استفاده کرد.

پیشگیری از بیماری بواسیر

روش هایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری بواسیر وجود دارد. پرهیز از فشار آوردن زیاد به هنگام دفع ، پرهیز از یبوست و اسهال با داشتن رژیم غذایی دارای فیبر و نوشیدن آب زیاد ، انجام تمرینات کافی ، کم کردن وزن و پرهیز از برداشتن اشیای سنگین توصیه می شود.

درمان بواسیر به روش های مختلف

از روش های درمان بواسیر می توان به لیزر همورویید ، روش های درمان سنتی ، جراحی اشاره کرد.

در روش لیزر همورویید با لیزرهای کم توان مانند مادون قرمز ، لیزر دی اکسید کربن می توان به درمان قطعی بواسیر پرداخت ، در این روش بدون درد و خونریزی ، عوارض جراحی های باز را ندارد.

در روش درمان سنتی معمولا غذاهای دارای فیبر ، نوشیدن آب کافی ، داروهای غیر استروئیدی ، حمام نشسته توصیه می شود. نشستن در لگن آب گرم در صورتی که به دنبال دفع مدفوع باشد بیشترین اثر را خواهد داشت. نوشیدن آب می تواند نتایج خوبی را رقم بزند. می توان با تغییر رژیم غذایی مکمل های فیبر بیشتری دریافت کرد. داروهای شیاف هم برای درمان بواسیر وجود دارد که شواهد نشان می دهد تضمین زیادی برای آن وجود ندارد.

جراحی را می توان جایگزین درمان سنتی قرار داد ، در صورتی که روش های بالا اثربخش نبود ، جراحی سومین روش برای درمان بواسیر می باشد. جراحی دارای عوارضی نظیر خونریزی ، عفونت ، تنگی مقعد و احتباس ادراری می باشد.

منبع : wikipedia

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “مقاله ای کامل در مورد درمان بواسیر”

  1. لوازم خانگی

    ممنون از مطلب خوب شما

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار