مفصل شارکو چیست؟ علت و درمان آن

فروش فایل فروشگاه شاپ می نو
آخرین مطالب
امار سایت
  • افراد آنلاین : 7
  • ورودی گوگل : 21
  • تعداد کل مطالب : 4600
  • بازدید امروز : 1517
  • بازدید دیروز : 9975
  • بازدید این هفته : 34198
  • بازدید این ماه : 248106
  • بازدید کل : 6530396
تابلو نقاشی رنگ روغن

خرید پستی 3 تابلو نقاشی رنگ روغن

خرید پستی تابلو نقاشی رنگ روغن

در این پست می خواهیم برای شما علاقمندان به هنر، تابلو نقاشی های بسیار جذابی را برای فروش معرفی کنیم. در حال حاضر سه تابلو نقاشی آماده فروش می باشد. این تابلو نقاشی ها اثر "خانم سیده فاطمه حسینی نژاد" می باشد. سه تابلو نقاشی که در بالا عکس های آنها را مشاهده می کنید به نام های ( اسب سفید - ملوس و گلدان رز سفید ) می باشد. این سه تابلو در اندازه ی 70*50 نقاشی شده اند. استفاده از تکنیک رنگ روغن و قابلیت شستشوی این اثرها از ویژگی های منحصفربفرد آنها می باشد.

قیمت هر 3 اثر به صورت یکجا : 800 هزار تومان

قیمت هر کدام به صورت جداگانه: 320 هزار تومان

اطلاعات دیگر و نحوه خرید:

1) ارتباط تلگرامی با آیدی : ApaixA@

2) پیامک زدن به سامانه پیام کوتاه به شماره 50009666881100

مفصل شارکو

مفصل شارکو چیست؟ علت و درمان آن

پرشین طب – سلامت جسمی | به گزارش پرشین طب؛ می خواهیم در این نوشته در مورد مفصل شارکو صحبت کنیم. مفصل شارکو بدون درد و پیش رونده می باشد که می تواند به دلیل نقایص نورولوژیک رخ دهد. در این نوشته قصد داریم تا در مورد علت های ایجاد مفصل شارکو و همچینن درمان آن مطالب مهمی را قرار دهیم. در صورت تمایل پیشنهاد می کنیم تا انتهای نوشته با سایت پرشین طب همراه باشید.

مفصل شارکو چیست؟

در ژوئن ۲۰۱۴، زنی ۶۹ ساله به کلینیک پا مراجعه کرد. زانوی راست وی از ۲ ماه قبل دردناک و متورم شده بود. تورم به تدریج افزایش پیدا کرده بود. بیمار سابقه ضربه و آسیب نداشت. وی مبتلا به دیابت نوع ۲ بود و بیماری وی تحت کنترل نبود. بیمار به علت زخم نوروپاتیک به‌طور منظم در کلینیک پا ویزیت می‌شد و زخم وی به‌آهستگی رو به بهبود بود. وی به علت ماکولوپاتی دوطرفه دیابتی چندین بار تحت درمان با لیزر قرار گرفته بود.

زانو گرم و متورم بود. محدوده حرکات آن به علت درد محدود بود. سایر مفاصل او طبیعی بودند. رفلکس زانو و قوزک پا وجود نداشت ـ همانطور که قبلا هم در این بیمار مشاهده شده بود ـ و حس وی نسبت به درد، لمس، ارتعاش، و درجه حرارت در هر دو پا کاهش یافته بود. این یافته‌ها با نوروپاتی همخوانی داشت.

شک به استئوآرتریت مطرح شد. با این حال، آزمون‌های خونی نشان دادند تعداد گویچه‌های سفید خون در هر لیتر ۱۰۹×۴/۱۳ و غلظت CRP، ۱۲۸ mg/dL است. در رادیوگرافی، در ناحیه پلاتوی تیبیای راست تخریب و نقایص لوسنت (شفاف) و کاهش کمپارتمان‌های داخلی و لترال مفصل تیبیوفمورال مشهود بود. این یافته‌ها با آرتروپاتی تخریبی یا آرتریت سپتیک منطبق بود.

مفصل شارکو

مفصل شارکو

در بررسی میکروسکوپی و کشت مایع آسپیره شده از زانو هیچ باکتری یا کریستالی مشاهده نشد، بنابراین تشخیص سپسیس، نقرس و نقرس کاذب به‌عنوان علل احتمالی تورم کنار گذاشته شد. در سی‌تی‌اسکن تخریب استخوانی در پروگزیمال تیبیا مشهود بود. تشخیص زانوی شارکو مطرح شد. بیمار تحت درمان محافظه‌کارانه قرار گرفت و مفصل زانو در یک بریس بی‌حرکت شد. آخرین باری که بیمار در ژوئن ۲۰۱۶ ویزیت شد، تورم وی کاهش یافته بود. وی همچنان طی روز بریس می‌پوشید و با یک فریم زیمر حرکت می‌کرد.

علت مفصل شارکو

مفصل شارکو یک آرتروپاتی نسبتا بدون درد و پیشرونده است که به علت نقایص نورولوژیک روی می‌دهد. در سال ۱۸۶۸، ژان مارتین شارکو (Jean- Marti- Charcot) که به‌علت توصیف هیستری معروف بود، برای اولین بار جزییات تخریب نوروپاتیک مفصلرا به‌علت سیفیلس را شرح داد. بیمار وی، که به تابس دورسالیس مبتلا بود،‌ دچار افزایش تورم و ناپایداری زانوها شد. مفاصل وی به شدت تغییر شکل یافته بودند.

در سال ۱۹۳۶، جردن، مفاصل شارکو را با دیابت مرتبط دانست که اکنون تصور می‌شود شایع‌ترین علت آن باشد. با این حال، آرتروپاتی شارکو فقط در ۱ درصد از مبتلایان به نوروپاتی دیابتی دیده می‌شود. علت مستعد کننده برای ایجاد آن نامشخص است. بیش از همه مفصل مچ پا و قدام پا(forefoot) گرفتار می‌شود. آسیب زانو نادر است. التهاب حاد، که با پرخونی مشخص می‌شود، خود محدود شونده است و متعاقبا استخوان‌سازی مجدد روی می‌دهد. یافته‌های اولیه در رادیوگرافی ممکن است قابل توجه نباشند یا همانند یافته‌های استئوآرتریت باشند. تصویربرداری بیشتر با سی‌تی‌اسکن، MRI یا اسکن ایزوتوپ استخوان ممکن است ضروری باشد.

درمان مفصل شارکو

مفاصل شارکو باید در مراحل اولیه بی‌حرکت شوند تا از تخریب بیشتر استخوان جلوگیری شود. از آنجا که مفصل زانو وزن بدن را تحمل می‌کند و بافت نرم احاطه کننده برای پایدار نگه داشتن آن اندک است، به تخریب پیشرونده و ناپایداری حساس است. زانو باید به مدت ۱۸-۶ ماه با بریس‌های محافظت کننده حمایت شود، تا پایداری حاصل شده و نیروهای پاره کننده (shear stresses) روی مفصل کاهش یابد. بیس‌فسفونات‌ها برای کاهش فعالیت استئوکلاست‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اگر بریس نتواند پایداری را حاصل کند، انجام آرترودز، که با موفقیت قابل قبولی همراه است، به‌جای تثبیت داخلی یا تعویض مفصل توصیه می‌شود.

بیماری باید در مرحله خاموش باشد تا این عمل با موفقیت همراه شود. درباره آرتروپلاستی کامل مفصل در زانوی نوروپاتیک اختلاف نظر وجود دارد و باید برای مفاصل ناپایدار (معمولا بسیار تغییر شکل یافته) یا شکسته مدنظر قرار گیرد، زیرا عوارض بالقوه آن بسیار زیاد است. خطرات آن عبارتند از: شکستگی و جابجایی بخش‌هایی از پروتز فمورال یا تیبیال. آرتروپلاستی کامل مفصل در موارد اندکی انجام شده است و تنها زمانی که درمان محافظه‌کارانه با شکست مواجه شده و آرتروپلاستی تنها گزینه موجود باشد به کار می‌رود.

منبع : seemorgh

دسته بندی:سلامت , سلامت جسمی
  • تعداد بازدید : 386
  • زمان انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۵
persianteb


*