مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 179
مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

پرشین طب – تغذیه و بیماری ها | به گزارش پرشین طب؛ می خواهیم در این نوشته در مورد مضرات شیر کاکائو صحبت کنیم. آیا شما در مورد مضرات شیر کاکائو چیزی می دانید؟ اگر می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

شیر کاکائو سرشار از قندهای افزوده

به طور معمول، حدود نیمی از کربوهیدرات های موجود در شیرکاکائو از قندهای افزوده سرچشمه می گیرد. در برخی محصولات ممکن است از شربت ذرت با فروکتوز بالا استفاده شود که این نوع شیرین کننده نیز با چاقی و دیابت پیوند خورده است. بیشتر سازمان های سلامت محدود کردن مصرف قندهای افزوده را برای کودکان و بزرگسالان توصیه کرده اند. به عنوان مثال، انجمن قلب آمریکا مصرف کمتر از ۱۰۰ کالری یا شش قاشق چایخوری قند افزوده در روز را برای زنان و کوکان و کمتر از ۱۵۰ کالری یا ۹ قاشق چایخوری را برای مردان توصیه کرده است.

یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیرکاکائو به طور معمول حاوی ۱۱ تا ۱۷ گرم – حدود ۳ تا ۴ قاشق چایخوری – قند افزوده است. مصرف بیش از حد قندهای افزوده با افزایش وزن و خطر بیشتر ابتلا به بیماری های مزمن، مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، و حتی برخی انواع سرطان پیوند خورده است. همچنین، رژیم های غذایی سرشار از قندهای افزوده با آکنه، پوسیدگی دندان، و افزایش خطر افسردگی مرتبط هستند.

مضرات شیر کاکائو

مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

همه نمی توانند شیر کاکائو را تحمل کنند

شیر کاکائو حاوی لاکتوز، قند طبیعی موجود در شیر و دیگر محصولات لبنی، است. افراد بسیاری در سراسر جهان نمی توانند لاکتوز را گوارش کنند و در صورت مصرف لبنیات با علائمی مانند اسهال، گاز بیش از حد، و کرامپ مواجه می شوند. افزون بر این، برخی افراد به شیر آلرژی دارند یا در صورت مصرف آن به یبوست مبتلا می شوند. این شرایط بین کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است.

شیر کاکائو ممکن است خطر برخی بیماری ها را افزایش دهد.  شیرکاکائو ممکن است خطر برخی بیماری ها، از جمله بیماری قلبی و برخی انواع سرطان را افزایش دهد.

مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

خوردن شیر کاکائو ممکن است به بیماری قلبی منجر شود

شیرکاکائو حاوی چربی اشباع زیاد و قندهای افزوده است که ممکن است اثری منفی بر سلامت قلب داشته باشند. به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه نشان داد که سهم ۱۷ تا ۲۱ درصد قند افزوده در کالری های مصرفی در مقایسه با سهم کمتر از ۸ درصد می تواند خطر بیماری قلبی را ۳۸ درصد افزایش دهد. همچنین، قند افزوده می تواند خطر بیماری قلبی در کودکان را به واسطه افزایش کالری دریافتی و چربی بدن افزایش دهد. این ماده عوامل خطرآفرین بیماری قلبی مانند کلسترول بد و تری گلیسیرید را نیز افزایش می دهد.

بیشتر کارشناسان معتقدند که رژیم های غذایی سرشار از چربی اشباع عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی را افزایش می دهند. افزون بر این، پژوهش ها نشان داده اند که جایگزینی چربی اشباع با چربی های دیگر احتمالا برای سلامت قلب مفید است. به عنوان مثال، مطالعه ای که طی یک بازه زمانی ۲۰ ساله انجام شد، نشان داد که جایگزینی چربی مصرفی از لبنیات با مقدار مشابه از چربی چند غیراشباع – در غذاهایی مانند ماهی چرب و مغزدانه ها وجود دارد – می تواند خطر بیماری قلبی را ۲۴ درصد کاهش دهد.

مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

شیر کاکائو ممکن است با برخی انواع سرطان مرتبط باشد

در برخی موارد، رژیم های غذایی سرشار از شیر و محصولات لبنی دیگر با افزایش خطر برخی انواع سرطان پیوند خورده اند. به عنوان مثال، بررسی ۱۱ مطالعه که بیش از ۷۰۰ هزار نفر را شامل می شد، نشان داد، احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستاتدر مردانی که به میزان زیاد لبنیات مصرف می کنند ۱٫۵ برابر بیشتر است. نتایج یک بررسی دیگر که شامل ۳۴ مطالعه می شد، نشان داد که مصرف لبنیات با افزایش ۲۰ درصدی خطر سرطان معده پیوند خورده است. با این وجود، برخی مطالعات نیز هیچ پیوندی را بین مصرف شیر یا لبنیات و خطر سرطان نشان نداده اند. در برخی موارد، لبنیات حتی به نظر می رسد آثار محافظتی اندکی در برابر سرطان های کولورکتال، مثانه، پستان، پانکراس، تخمدان، و ریه ارائه می کند.

افزون بر این، رژیم های سرشار از قندهای افزوده با افزایش خطر برخی انواع سرطان، از جمله مری و پلورا، غشایی که ریه ها را پوشش می دهد، پیوند خورده است. در شرایطی که برخی پژوهش ها نشان داده اند که برخی انواع شیر ممکن است خطر سرطان های خاص را افزایش دهند، پیش از نتیجه گیری قطعی به مطالعات بیشتری برای بررسی این ارتباط نیاز است.

مضرات شیر کاکائو را می دانید؟

آیا باید شیرکاکائو مصرف کنید؟

شیرکاکائو مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین D را ارائه می کند که می توانند برای سلامت انسان مفید باشند. با این وجود، این نوشیدنی سرشار از کالری و قند افزوده است که می تواند به افزایش وزن منجر شده و شاید خطر برخی بیماری های مزمن را افزایش دهد. مصرف شیرکاکائو در کودکان باید به دقت زیر نظر باشد. مصرف بیش از حد این نوشیدنی می تواند به چاقی، پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات سلامت در کودکان منجر شود. اگرچه شیرکاکائو یک نوشیدنی خوشمزه است، اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد.

منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مضرات شیر کاکائو را می دانید؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار