مصرف شیرین کننده های مصنوعی و افزایش قند خون

مجموعه: اختصاصی سایت, تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 532
مصرف شیرین کننده های مصنوعی و افزایش قند خون

مصرف شیرین کننده های مصنوعی و افزایش قند خون

اگر شما هم از نوشابه های رژیمی و شیرین کننده های مصنوعی برای کاهش وزن و جلوگیری از بیماری هایی مثل دیابت استفاد می کنید خوب است بدانید که یافته های یک تحقیق جدید خلاف عقیده شما را نشان می دهد. کارشناسان بر اساس این تحقیق که روی موش های آزمایشگاهی و انسان ها انجام شده به این نتیجه رسیده اند که شیرین کننده های مصنوعی مانند ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام می توانند سطح قند خون را بالا ببرند، حتی بیشتر از مصرف زیاد شکر معمولی.

دانشمندان دریافته اند که ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام از طریق تغییر شدید در ترکیب میکروار گانیزم های موجود در اندام های داخل شکم باعث بالا رفتن سطح قند خون می شوند. این میکروار گانیزم ها که عمدتا از نوع باکتری هستند در اندام های گوارشی حضور دارند و به تغذیه و سیستم ایمنی ما کمک می کنند. تعداد این میکروار گانیزم ها به چند تریلیون می رسد و اخیرا دانشمندان تحقیقات زیادی در ارتباط با نقش آنها در سلامت بدن انجام داده اند.

در تحقیق یاد شده محققان به آب آشامیدنی موش ها ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام اضافه کردند و دریافتند که سطح قندخون آنها بیشتر از موش هایی بود که آب و شکر نوشیده بودند. اگرچه این سه ماده شیرین کننده ترکیبات متفاوتی هستند ولی مصرف تمام آنها نتایج مشابهی به دنبال داشت. دانشمندان همچنین ۴۰۰ انسان را نیز مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که باکتری موجود در سیستم گوارش کسانی که از شیرین کننده های داخل شکم دیگران بود. در این افراد همچنین میزان سطح قند خون ناشتا هم بیشتر بود.

مخالفان اما از این پژوهش انتقاد می کنند با این استدلال که دامنه این تحقیق چندان بزرگ نیست و به علاوه همه انسان ها و موش های آزمایش شده عکس العمل های یکسانی نشان نداده اند. در هر حال چنین بررسی هایی می توانند ما را وادارند که بیشتر در خصوص مصرف شیرین کننده های مصنوعی درنگ کنیم.

منبع : webmd.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مصرف شیرین کننده های مصنوعی و افزایش قند خون”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار