مصرف زیاد خرما خوب نیست !

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 381
مصرف زیاد خرما خوب نیست !

مصرف زیاد خرما خوب نیست !

خرما را می توان در رده میوه هایی قرار داد که از دیر باز مورد استفاده اهالی ایران زمین قرار می گرفت . این میوه با پوستی نازک و طعمی بسیار شیرین یکی از منبع های غذایی انسان ها بویژه در ماه مبارک رمضان می باشد . هسته این میوه بسیار سخت بوده و غیر قابل خوراکی است . این میوه را می توان در مناطق گرمسیری یافت . رطب نام دیگر خرما می باشد با این تفاوت که به مرحله قبل رسیده شدن خرما که نسبت به مراحل آخر شیرینی کمتری دارد . با این وجود چه بسا افرادی هستند که خرما را در هیچ یک از فصل سال ترک نمی کنند و به همراه چای آن را میل میکنند . در این پست می خواهیم بگوییم که خوردن بیش از حد این میوه میتواند مضراتی هم داشته باشد.

خوب است بدانید که مصرف زیاد خرما برای همه انواع سردی مزاج مناسب نیست مصرف زیاد خرما باعث تولید سودای غیرطبیعی و باعث ایجاد انسداد در جگر و طحال و باعث سوختن اخلاط و خون است

محمود جهانشاهی اظهار کرد: در خرما، مقداری فیبر غذایی موجود است، فیبر موجود در خرما برای سلامت دستگاه گوارش و تغذیه بسیار مناسب است، علاوه بر آن خرما حاوی کاروتنوئیدها یا مواد رنگی است که پیش ساز ویتامین A و آنتی اکسیدان محسوب می‌شود و جلوی ضایعات و سرطانی شدن سلول‌ها را می‌گیرد.

وی افزود: خرما در درمان یبوست، اختلالات روده‌ای، مشکلات قلبی و اسهال مفید است و جزو مواد غذایی ملین به شمار می‌آید و به همین دلیل برای افرادی که از یبوست رنج می‌برند، مفید اعلام شده است.

این داروساز و پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد: برای اینکه هر چه بهتر و بیشتر از این خاصیت خرما استفاده شود، بهتر است خرما را یک شب کامل در آب خیس کنید و صبح روز بعد خرماهای خیس خورده را مانند شربت مصرف شود.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: خرما مقدار قابل توجهی فولات یا همان اسیدفولیک به بدن می‌رساند که برای خون رسانی برای بدن لازم است و زنان هنگام بارداری مجبور می‌شوند، علاوه بر دریافت فولات از طریق غذا، قرص آن را نیز مصرف کنند.

وی تاکید کرد: فولات به عنوان ماده خون‌ساز در خرما موجود است، هر چند که مقدار آهن خرما آن چنان زیاد نیست، اما برای خون‌سازی، بدن احتیاج به سه ماده مغذی فولات، آهن و ویتامین ۱۲ B دارد که در غذاهای حیوانی یافت می‌شوند، بنابراین برای این منظور باید از غذاهای متنوع استفاده کرد.

جهانشاهی ادامه داد: ویتامین C یکی دیگر از مواد مغذی خرما است که این ویتامین برای جلوگیری از بیماری‌های خطرناک خونریزی دهنده لازم است و باید بدن هر فرد در طول روز، ۶۰ میلی‌گرم ویتامین C دریافت کند که تقریباً در هر ۱۰۰ گرم خرما ۱۴ میلی‌گرم ویتامین C موجود است.

این پژوهشگر طب سنتی گفت: البته نباید در مصرف خرما زیاده‌روی کرد، چرا که مصرف بسیار بالای آن باعث آسیب به کبد و طهال، افزایش فشارخون، جوش دهان و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، همچنین در خوردن آن افراط نشود، چرا که دارای قند زیادی است در این صورت آنهایی که لوزالمعده حساس دارند یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آنها وجود دارد باید کمتر از این میوه استفاده کنند.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “مصرف زیاد خرما خوب نیست !”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار