مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 132
مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟

 مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟

پرشین طب – مواد غذایی | به گزارش پرشین طب؛ مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟ می خواهیم در این نوشته در مورد فواید روغن زیتون برای شما مطالب جالبی را ارائه دهیم. در صورت تمایل به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای نوشته با سایت پرشین طب همراه ما باشید.

مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟

سرشار از چربی های تک غیر اشباع پایدار در برابر گرما

اسیدهای چرب می تواند اشباع، تک غیراشباع یا چند غیر اشباع باشند. در شرایطی که چربی های اشباع، مانند روغن نارگیل، در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند، بیشتر روغن های گیاهی حاوی چربی های چند غیر اشباع هستند. از سوی دیگر، روغن زیتون بیشتر حاوی چربی های تک غیر اشباع است. اسیدهای چرب چند غیر اشباع، مانند آنهایی که در روغن های سویا و کانولا وجود دارند، نسبت به حرارت بالا حساس هستند.

به خاطر داشته باشید که روغن ها به طور معمول از انواع مختلف اسیدهای چرب شکل گرفته اند. به عنوان مثال، روغن زیتون ۷۳ درصد تک غیر اشباع، ۱۱ درصد چند غیر اشباع و ۱۴ درصد اشباع است. به بیان دیگر، چربی های تک غیر اشباع و اشباع مقاوم در برابر حرارت ۸۷ درصد از روغن زیتون را تشکیل داده اند.

سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین E

 روغن زیتون فوق بکر کمترین میزان پردازش را پشت سر گذاشته و حاوی مواد زیست فعال زیادی، از جمله آنتی اکسیدان های قوی و ویتامین  E است. ویتامین E خود یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود و به مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند به سلول های سالم آسیب وارد کرده و موجب بیماری شوند، کمک می کند. به دلیل این که روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین E است، سد دفاعی خوبی در برابر آسیب اکسیداتیو شکل می دهد.

مصرف روغن زیتون

مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟

مقاومت در برابر آسیب اکسیداتیو

 زمانی که یک روغن اکسیداسیون را تجربه می کند با اکسیژن واکنش نشان داده و ترکیبات مضر مختلفی را تولید می کند. این شرایط می تواند در دمای اتاق نیز رخ دهد و یکی از دلایل فساد روغن محسوب می شود، اما هنگامی که روغن در معرض حرارت قرار می گیرد این فرآیند هرچه بیشتر تسریع می شود. با این وجود، روغن زیتون به واسطه محتوای آنتی اکسیدانی بالا و چربی های چند غیر اشباع کم در برابر حرارت خوب دوام می آورد.

همچنین، یک باور اشتباه درباره حرارت دیدن روغن زیتون این است که به تشکیل چربی های ترانس منجر می شود. در یک مطالعه، سرخ کردن روغن زیتون هشت بار پشت سر هم محتوای چربی ترانس را از ۰٫۰۴۵ درصد به ۰٫۰۸۲ درصد افزایش داد که همچنان مقدار ناچیزی محسوب می شود. به طور کلی، روغن زیتون حتی تحت شرایط سخت، مانند سرخ کردن، نیز بسیار پایدار است.

نقطه دود نسبتا بالا

نقطه دود دمایی است که در آن تخریب روغن آغاز شده و دود قابل مشاهده شکل می گیرد. زمانی که این شرایط رخ می دهد، مولکول های چربی شکسته شده و به ترکیبات مضر مختلفی تبدیل می شوند.

اما مواد مغذی دیگر روغن، مانند ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها، نیز می توانند تجزیه شده و به دود تبدیل شوند که گاهی اوقات این شرایط در دماهایی پایین‌تر از تخریب خود روغن رخ می دهد. به طور معمول، بخشی از اسیدهای چرب در یک روغن اسیدهای چرب آزاد هستند. هرچه میزان اسیدهای چرب آزاد در روغن بیشتر باشد، نقطه دود آن پایین‌تر است. از آنجایی که روغن های پالایش شده محتوای مواد مغذی و اسیدهای چرب آزاد کمتری دارند، به طور معمول از نقطه دود بالاتری برخوردار هستند.

مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟

حرارت دادن موجب می شود تا اسیدهای چرب آزاد بیشتری شکل بگیرند، از این رو، آشپزیشما هرچه طولانی‌تر باشد، نقطه دود روغن کمتر می شود. برخی منابع نقطه دود روغن زیتون را بین ۱۹۰ تا ۲۰۷ درجه سانتیگراد قرار داده اند. از این رو، گزینه ای بی خطر برای بیشتر روش های پخت و پز، از جمله سرخ کردن، محسوب می شود. پخت و پز ممکن است برخی آنتی اکسیدان ها را از بین ببرد. پخت و پز عادی بعید است که موجب اکسیداسیون یا آسیب چشمگیر روغن زیتون شود. با این وجود، پخت و پز ممکن است برخی آنتی اکسیدان ها و ویتامین E، که به حرارت حساس هستند را تخریب کند.

در یک مطالعه، حرارت دادن روغن زیتون در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد برای ۳۶ ساعت به کاهش محتوای آنتی اکسیدانی و ویتامین E آن منجر شد، اما بیشتر ترکیبات کم‌مقدار(Trace Compounds) دست نخورده باقی ماندند. یکی از ترکیبات فعال اصلی در روغن زیتون فوق بکر اولئوکانتال (Oleocanthal) است. این ماده مسئول آثار ضد التهابی روغن زیتون است.

حرارت دادن روغن زیتون در دمای ۲۴۰ درجه سانتیگراد برای ۹۰ دقیقه مقدار اولئوکانتال را بنابر یک آزمایش شیمیایی۱۹ درصد و بنابر یک آزمایش آزمایشگاهی ۳۱ درصد کاهش داد. در مطالعه ای دیگر، شبیه سازی سرخ کردن برای ۲۴ ساعت موجب کاهش برخی ترکیبات مفید روغن زیتون شد، اما قرار گرفتن ۱۰ دقیقه ای در مایکروویو یا جوشیدن در آب تنها آثاری جزئی را به همراه داشتند. ترکیبات کم مقدار در روغن زیتون مسئول بخشی از عطر و طعم این محصول هستند. از این رو، حرارت دادن بیش از حد می تواند مقداری از عطر و مزه آن را از بین ببرد.

منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مصرف روغن زیتون چه فوایدی دارد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار