مراقب استفاده بی رویه از قند و شکر باشید!

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 313
مراقب استفاده بی رویه از قند و شکر باشید!

مراقب استفاده بی رویه از قند و شکر باشید!

مصرف طبیعی قند در رژیم غذایی هر فردی نیاز اساسی او به شمار می رود. همانطور که می دانید قند در انواع مواد غذایی ماند میوه، عسل و غیره موجود که جهت تامین سوخت و ساز عضلات بدن مفید است. اما اگر این قند را به طور مداوم و به مقداری زیادی مصرف کنیم، مشکلات زیادی به بار خواهد آمد. حال ما در این مطلب می خواهیم شما عزیزان را با ناگفته هایی از شکر وقند بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید از خود، در برابر بیماری هایی که ممکن است از این طریق به آن گرفتار شوید جلوگیری کنید.

شکر فریب دهنده است

معمولا وقتی که ما در مورد قند و شکر صحبت می کنیم، یعنی از نیشکر بدست آمده است. قند از دسته ساکارز شناخته شده است. ساکارز ترکیبی از ۵۰ درصد قند و ۵۰ درصدفروکتوز است. قند و فروکتوز در بدن پردازش متفاوتی دارند.  پردازش این دو سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و عواقب جبران ناپذیری دارد.

شکر اعتیاد آور است

شکر مسیرهای بیوشیمیایی در مغز را تغییر داده و فاجعه ای با گیرنده های دوپامین بوجود می آورد. مواد شیرین بعنوان پاداشی برای مغز است که هر چقدر قند و شکر زیاد مصرف کنید مغز شما را تشویق می کند و شما را به قند و شکر وابسته تر میکند. در جریان خون قند تبدیل به گلوکز می شود. هیچ محتوای فیبر و پروتئین در قند وجود ندارد که بتواند سرعت آن را کاهش دهد، آن در میوه ها و سبزیجات وجود دارد.

شکر پنهان

قند وشکر پنهان در اکثر غذاهای فراوری شده وجود دارد. حتی غذاهایی که بعنوان کم چرب تبلیغ می شوند حاوی قند اضافی به منظور افزایش طعم و مزه آن هستند، به جای چربی است. حتی اقلام مورد پسند مانند ادویه کاری و یا سوپ و سس آماده قند و شکر اضافه شده است. به طور متوسط، نوشیدنی های گازدار  معادل هفت قاشق چای خوری شکر دارند.

فروکتوز مضر است

فروکتوز به طور طبیعی در مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات و آجیل وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که آن  برای سلامتی خوب است. قند در روده در طول هضم پردازش می شود توسط تمام سلول در بدن استفاده می شود. فروکتوز به طور کامل و به طور مستقیم به کبد می رود.

بخشی از آن را به عنوان گلیکوژن ذخیره شده، اما بسیاری از آن را به تری گلیسیرید تبدیل میکند که فقط چربی است. مصرف زیاد غذاهای غنی از فروکتوز مشکلاتی مانند کند شدن سوخت و ساز بدن، کلسترول بالا، بیماری های قلبی عروقی، سیروز کبد، فشار خون بالا، چاقی و حتی نقرس مرتبط است. افزایش اسید اوریک در بدن فروکتوز نیز منجر به مقاومت در برابر لپتین است، که هورمونی است که سیری را تعیین میکند.

حد نرمال استفاده از قند و شکر؟

انجمن قلب آمریکا و سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کنند که مصرف شکر اضافه روزانه باید نه قاشق چای خوری (۳۸ گرم) برای مردان و شش قاشق چای خوری(۲۵ گرم) برای زنان باشد.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مراقب استفاده بی رویه از قند و شکر باشید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار