مراقبت از کودک، پس از جراحی لوزه!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 299
مراقبت از کودک، پس از جراحی لوزه!

مراقبت از کودک، پس از جراحی لوزه!

مراقبت از کودک می بایست در همه حال و تمام و کمال باشد . ممکن است به دلایل های مختلفی کودک شما نیاز به جراحی داشته باشد . اقدامات زیادی را باید قبل و بعد از جراحی برای کودک خود انجام دهید . این اقدامات می تواند روحیه دادن قبل از عمل و یا اینکه مراقبت های ویژه پس از عمل جراحی باشد . یکی از جراحی هایی که ما در این قسمت می خواهیم در خصوص آن صحبت کنیم عمل جراحی لوزه می باشد . آیا از اقدامات پس از جراحی لوزه می دانید ؟! ما در این قسمت سعی کرده ایم که شما را با نحوه درست مراقبت پس از این عمل آشنا کنیم .

لوزه ها در دو طرف عقب گلو قرار دارند. لوزه سوم در جایی که ته بینی به گلو می رسد، وجود دارد.

اگرچه لوزه ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند ( دفاع بدن بر علیه میکروب ها ) ، ولی وجود آن ها در بدن ضروری نیست و در آوردن آن ها، ضرری به سیستم ایمنی نمی رساند.

در قسمت اول این مطلب درباره علائم و عوارض ناشی از مشکلات لوزه و طرز عمل جراحی لوزه برای شما صحبت کردیم.
حالا اتفاقات بعد از جراحی لوزه و راه های مراقبت از کودک در خانه را می گوییم.

بعد از عمل جراحی لوزه چه می شود؟

– جراحی لوزه ها، یک روش دردآور و ناراحت کننده است. ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از جراحی، گلوی کودک شما درد خواهد داشت.

– ۵ تا ۶ روز بعد از عمل جراحی لوزه ها، درد بدتر خواهد شد، زیرا غشای سفیدرنگی روی محل جراحی در حال بهبود کشیده می شود.

– اگر فقط لوزه سوم با جراحی خارج شود، کودک شما درد و ناراحتی خیلی کمتری خواهد داشت.

– ممکن است ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی لوزه، گوش کودک شما درد بگیرد.

– ممکن است شما قسمت های سفیدرنگی را در محل جراحی لوزه ها در گلوی کودک خود ببینید، ولی این مسئله نشانه عفونت و چرک نیست و طی دو تا سه هفته بعد از جراحی، برطرف می شود.

– مصرف نوشیدنی های سرد و مکیدن تکه های یخ بعد از جراحی لوزه خوب است.

– در طی بهبودی بعد از عمل، بوی بد دهان طبیعی است.

– بعد از جراحی لوزه ها، مشاهده لکه های خون در بزاق و ترشحات بینی و یا خون دماغ شدن طبیعی است. مکیدن یخ به رفع این مشکلات کمک می کند، اما اگر مقدار خون زیاد بود (بیشتر از ۱ تا ۲ قاشق مرباخوری پر) و یا خونریزی بیش از ۵ دقیقه ادامه داشت، به اورژانس (۱۱۵) زنگ بزنید.

– صدای برخی کودکان بعد از عمل جراحی کمی فرق خواهد کرد، ولی خیلی زود بعد از ۳ تا ۴ هفته به حالت طبیعی برخواهد گشت.

– حس چشایی برخی کودکان بعد از عمل جراحی لوزه ها تغییر می کند، ولی این وضعیت معمولا فقط چند هفته طول می کشد.

چطور بعد از جراحی لوزه، از کودکم مراقبت کنم؟

– بعد از جراحی، پزشک برای کاهش درد کودک، داروهای مسکن برای او تجویز خواهد کرد. بایستی سر ساعت و به طور منظم این داروها را به کودک خود بدهید.

– هرگز به کودک خود داروی آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین را ندهید. لذا برچسب مواد تشکیل دهنده دارو را بخوانید و اگر دارای کلمه آسپیرین یا اسید سالیسییک بود، او را به کودکتان ندهید.
آسپیرین خطر خونریزی را در طی عمل و یا بعد از آن افزایش می دهد و نیز خطر ابتلا به بیماری نادر و خطرناک سندرم ری را در پی دارد.

– قبل از استفاده از هر دارویی و یا هر نوع درمان خانگی برای کودک خود، با پزشک او مشورت کنید تا خطری برای کودک نداشته باشد.

– کودک خود را تشویق کنید تا حد امکان به طور عادی غذا بخورد. اگر بعد از عمل، ابتدا غذاهای نرم به او بدهید، بهتر خواهد بود. از دادن نوشیدنی داغ و غذاهای اسیدی و پر ادویه به کودک خود، تا چند روز بعد از عمل خودداری کنید.

مصرف نوشیدنی های سرد و مکیدن تکه های یخ خوب است. مصرف مایعات برای کمک به بهبودی کودک، جلوگیری از کم آبی بدن او و تشکیل لخته خون روی محل عمل مهم است.

– نیم ساعت قبل از خوردن هر چیزی، داروی مسکن را به کودک بدهید. مصرف منظم داروهای مسکن طبق دستور پزشک، به کودک کمک می کند تا مقادیر کافی از مایعات را بنوشد.

– یک یا دو بار استفراغ کردن بعد از مرخص شدن از بیمارستان طبیعی است. اگر کودک شما احساس ناراحتی کرد، تا چند ساعت غذا یا نوشیدنی به او ندهید و بعد از اینکه بهتر شد، مقدار کمی غذا یا نوشیدنی به او بدهید.

– کودکان بایستی ۵ تا ۷ روز بعد از عمل جراحی لوزه استراحت کنند و تا دو هفته بعد از عمل، ورزش و شنا نکنند. کودکان معمولا ۱۴ روز بعد از عمل، به فعالیت های طبیعی خود بر می گردند. کودکان معمولا دو هفته بعد از عمل باید در خانه بمانند و مدرسه نروند.

– بیشتر پزشکان بعد از جراحی لوزه ها، داروهای آنتی بیوتیک برای کودک تجویز می کنند، زیرا این داروها روند بهبودی را تسریع می کنند، درد بعد از عمل را کم می کنند و احتمال خونریزی را کاهش می دهند.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مراقبت از کودک، پس از جراحی لوزه!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار