قل ها را متصل و منفصل بار بیاورید!

مجموعه: اختصاصی سایت, رواشناسی, مشاوره خانواده تعداد بازدید: 315
قل ها را متصل و منفصل بار بیاورید!

قل ها را متصل و منفصل بار بیاورید!

اگر می خواهید دوقلوهایتان همیشه کنار هم باشند، باید بیش از بچه های دیگر درباره رفتارهایتان با آنها دقت کنید. به این معنی که کاری کنید که از کودکی تا لحظه ای که از خانواده جدا شده و زندگی جدیدی را تشکیل می دهند، تفاوتی احساس نکرده و راه شان را درست پیدا کنند.

۱/ همرنگ هم باشند

پدر و مادرها دوست دارند دوقلوهایشان لباس همرنگ و هم شکل بپوشند تا زیبایی و خاص بودنشان بین بچه های دیگر مشخص تر شود. اما ناخواسته از یک رفتار روانشناسی مثبت پیروی می کنند. به این ترتیب که با این کار کودک شما در هر سنی که باشد با خواهر یا برادر دوقلوی خود تفاوتی احساس نکرده و نسبت به او حسادت نمی کند. این رفتار به ویژه در سن ۳ تا ۶ سالگی که سن حسادت کودکان به یکدیگر است، نکته مهمی است.

۲/ همسان بخرید

اگرچه معمولا والدین سعی می کنند برای بچه هایی که سن شان نزدیک به هم است، هدیه، لباس، کفش و … به طور همزمان بخرند تا بچه ها ناراحت نشوند؛ اما درباره دوقلوها این قضیه جدی تر است. برای خرید هر وسیله ای به ویژه زمانی که از نظر عقلی، بیشتر متوجه می شوند، دقت کنید همه وسایل آنها باید از هر نظر همسان باشد، به این ترتیب متوجه می شوند والدین به آنها توجه یکسان دارند.

۳/ احساسات شان را بشناسید

شباهت آنها به یکدیگر زیاد است. اخلاف و رفتار آنها هم شبیه به هم است اما هر کودک ویژگی های رفتاری-شخصیتی منحصر به فردی دارد. بنابراین به هر یک از این رفتارها دقیق باشید. برای مثال اگر از اینکه برای دقایقی با یکی از آنها درس می خوانید، دیگری شیطنت می کند، به او بگویید که حواس تان به او هم هست و پس از خواهر یا برادرش، نوبت اوست. با این صحبت ها سعی کنید حسادت نکردن و تحمل را به او یاد بدهید.

۴/ راه شان را پیدا کنند

دوقلوها به خاطر شباهتی که به هم دارند، ناخوداگاه از سنی به بعد همه رفتارهایشان را با هم مقایسه کرده و تلاش می کنند از هم پیشی بگیرند. گاهی این تلاش برای بهتر بودن به حسادت بین آنها تبدیل می شود، برای اینکه این حس، به جای حسادت به رقابت سالم و موفقیت تبدیل شود، سعی کنید از کودکی مهارت ها و نقاط قوت هر یک از آنها را بشناسید. به این ترتیب می توانید آنها را در مسیری که هر کدام موفق خواهند بود، هدایت کنید.

۵/ با ویژگی ها، مقایسه کنید

این رفتار یعنی مقایسه کردن کودکان در بین بسیاری از والدین به ویژه آنهایی که سن کودک شان به هم نزدیک بوده یا دوقلو هستند، دیده می شود. این مقایسه در صورتی خوب است که والدین روی نقاط مثبت آنها تاکید کرده و ویژگی های هر کدام از آنها را به خودشان بگویند تا بتوانند رشد و بالندگی خودشان را داشته باشند.

۶/ این جمله ها را به دوقلو ها نگویید

والدین و اطرافیان دوقلوها نباید این جمله ها را به کار ببرند، به این دلیل که هر کدام از این جمله ها می تواند ناخوداگاه حس منفی در آنها ایجاد کند:

او از تو بهتر است: این مقایسه باعث برانگیختگی حسادت دوقلوها به هم می شود.

او هم دردش می آید: به هیچ وجه به یکی از دوقلوها نگویید که اگر تو را تنبیه کنم، قل دیگرت هم اذیت شده و ناراحت می شود. این مساله در کودک احساس گناه ایجاد می کند.

کدام بزرگ تر هستید: گاهی والدین با اطرافیان برای اینکه مثلا حرفی زده و توجه شان را به کودکان نشان دهند، از جمله «کدام بزرگ تر هستید» استفاده می کنند، این جمله احساس تفاوت در دوقلوها ایجاد می کنند.

فکر یکدیگر را می خوانید: این حرف برای کودکان حس خاصی ایجاد کرده و آنها را خرافاتی می کند. علاوه بر اینکه وقتی بزرگ تر شدند، دائما نگران این هستند که دیگری فکرش را بخواند.

کدام به کدام هستید: تکرار این جمله که شما کدام به کدام هستید، جمله خوبی نیست برای اینکه کودکان احساس می کنند هر کدام هویت مستقل نداشته و همه به یک چشم به هر دوی آنها نگاه می کنند. این مساله اعتماد به نفس آنها را کاهش می دهد.

چه حسی دارید: نزدکیان معمولا با این پرسش می خواهند خاص بودن ارتباط آنها را گوشزد کنند، اما این مساله برای کودکان مفهومی ندارد. به این دلیل که آنها از کودکی به بودن در کنار هم عادت کرده اند. پس حس خاصی به هم ندارند. از سوی دیگر به آنها تلقین می شود که باید حتما حس خاصی به هم داشته باشند و اگر حس شان نسبت به هم کم یا زیاد شود، احساس گناه می کنند. این حس معمولا در بزرگ ترها بیشتر مشاهده می شود.

همیشه همراه هم هستید: این جمله که «شماها همیشه همراه هم هستید» کودکان را دچار این حس می کند که باید همیشه همراه هم بوده و بدون وجود هم، هویت ندارند. در حالی که رفتار والدین و اطرافیان باید به شکلی باشد که دوقلوها بدانند هر کدام شخصیت مستقل دارند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “قل ها را متصل و منفصل بار بیاورید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار