فواید دارویی و درمانی گلنار

مجموعه: دارو, داروهای گیاهی تعداد بازدید: 428
فواید دارویی و درمانی گلنار

فواید دارویی و درمانی گلنار

در بخش های مختلف و در پست های جدا از فواید گیاهان دارویی زیادی صحبت کرده ایم . در این پست میخواهیم در خصوص یکی از داروهای گیاهی که میتواند در طب سنتی بکار آید حرف بزنیم . احتمالا در خصوص گل انار چیزهایی شنیده اید . این گل با برگ های بسیار بزرگ و پهن می باشد . گلی که تبدیل به میوه نمی شود . نام علمی گلنار Punica granatum L می باشد . ما در این پست می خواهیم در خصوص ین گیاه دارویی و خاصیت آن توضیح مختصری دهیم .

گلنار یا گل درخت انار با نام علمی Punica granatum L. از خانواده Punicaceae، را اصطلاحا گل انار صد برگ یا گل انار نر نیز می نامند چون گلی نسبتا بزرگ و پر برگ است و تبدیل به میوه نیز نمی شود.

در متون علمی داروسازی سنتی ایرانی؛ طبیعت گلنار سرد و خشک در دوم است.

در کتب داروسازی سنتی ایرانی ذکر گردیده گلنار قابض است و علاوه بر آن خشکاننده و تقویت کننده ی اعضا می باشد. از پودر گلنار در فرآورده های دندانی جهت استحکام دندان و لثه استفاده می شود. این مفرده ی گیاهی دارویی ضد انواع اسهال های صفراوی، خونی و مسافرتی است و زخم ها و خراش های روده ها را ترمیم نموده، هر نوع خونریزی داخلی را بند می آورد. فرآورده ی دارویی خوراکی گلنار بند آورنده ی خونریزی های شدید قاعدگی بانوان و بواسیر است و به علاوه خارش های شدید پوستی را کنترل می کند.

مضمضه ی جوشانده ی گلنار و سرکه یکی از بهترین فرآورده های دارویی موضعی دهانی است که دهان را خوشبو و آفت های دهانی را درمان نموده موجب استحکام دندان و لثه می گردد. مصرف موضعی این جوشانده ی گلنار و سرکه نیز کاربردهای درمانی متعددی دارد که عبارتند از؛ التیام زخم ها، کنترل بدبوئی زیر بغل، کوچک کردن ورم ها و کنترل خونریزی ها.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد گلنار شامل سر درد و گرفتگی است که با مصرف همزمان کتیرا با آن کنترل خواهند شد.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “فواید دارویی و درمانی گلنار”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار