فلج بل در دوران حاملگی

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 558
فلج بل در دوران حاملگی

فلج بل در دوران حاملگی

ممکن است هر یک از اندام های انسان به دلایلی کارایی های خود را از دست بدهیند. حتما دیده اید که فردی اختیار عضوی از بدن خود را ندارد و اصطلاحا به آن فلج می گویند . یکی از انواع این فلج ها فلج صورت است . این فلج که به فلج بل معروف است بخشی از صورت را از کار می اندازد و ممکن است علت آن التهاب عصب فاشیال ( عصب هفتم مغز ) باشد . ما در این پست  می خواهیم در خصوص کسانی صحبت کنیم که در معرض این نوع فلج قرار دارند . خانم های باردار متن زیر را به دقت بخوانند تا از فلج بل در امان باشند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند؟

فلج بل معمولا در خانم ها شایعتر از آقایان است و متاسفانه خطر و شیوع آن در خانم های باردار ۳.۳ برابر خانم های غیر باردار است.

حاملگی

پس هدف اول این بیماری دو گروه زیر هستند:

۱- خانم های باردار، مخصوصا خانم هایی که در سه ماهه سوم بارداری هستند و یا در خانم ها طی هفته اول بعد از زایمان

۲- در افراد دارای سابقه ابتلا به بیماری های عفونی ریوی یا مبتلایان به بیماری هایی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی

همانطور که گفتیم برگشت پذیر بودن این بیماری امری نادر است، اما در درصد کمی از افراد که بیماری حالت برگشت پذیر و چرخشی پیدا می کند، معمولا زمینه ژنتیکی و سابقه خانوادگی آن دیده می شود.

اما با فلج بل در دوران بارداری چه کنیم؟

برای خانم های بارداری که به بیماری فلج بل دچار می شوند، راهکارهای درمانی حمایتی خواهند بود. به این معنی که علائم آزاردهنده ای مانند درد درمان می شوند، اما استروئیدها و درمان های ضدویروسی که راهکارهای اصلی در درمان فلج بل اند، برای خانم باردار استفاده نمی شوند.

پیگیری بیماری در خانم های باردار معمولا فرایندی موثر و بی ضرر است. از شدت آسیب باقی مانده در اعصاب می توان به میزان بهبود و عدم بهبود بیماری پی برد.

بهبود بیماری بل معمولا تدریجی بوده و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما معمولا چیزی حدود شش ماه طول می کشد. البته در برخی خانم ها نیز مدت زمان ابتلا به بیماری طولانی تر بوده و حتی ممکن است علائم هرگز به طور کامل از بین نروند. این اتفاق معمولا در افرادی شایع است که کل صورت فلج شده باشد.
اما خبر خوب آنکه، به نظر نمی رسد فلج بل خطری برای سلامت جنین ایجاد کند.

فلج بل در دوران بارداری و پره اکلامپسی

خانم هایی که در دوران بارداری به فلج بل مبتلا می شوند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پره آکلامپسی قرار خواهند داشت.
پره اکلامپسی یکی از عوارض شایع بارداری است که با فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار، افزایش ناگهانی وزن (بیش از ۲.۵ کیلوگرم در هفته) و ورم دست و صورت ظاهر می شود.

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه شود؟

طبیعتا برای تشخیص و درمان هر چه سریع تر بیماری لازم است، در صورت مشاهده هر نوع فلجی به پزشک مراجعه کنید. فراموش نکنید خطر ابتلا به فلج بعد از سکته مغزی بیشتر است. اما فلج بل در اثر سکته مغزی ایجاد نمی شود.

پس در صورت مواجهه با هر گونه علامتی از ضعف و افتادگی عضلات صورت، برای پی بردن به علت اصلی و تشخیص هرچه سریع تر، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “فلج بل در دوران حاملگی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار