غذاهایی که جوش و خروش معده را کم می کند

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 724
غذاهایی که جوش و خروش معده را کم می کند

غذاهایی که جوش و خروش معده را کم می کند

از صبح که بیدار می شوید معده تان مثل دیگ می جوشد. خوراکی ای می خورید و بعد کمی معده آرام می شود. یک ساعت دوباره معده می جوشد. حال تان خوب نیست و احساس می کنید گلوله آتش در معده تان افتاده و شعله هایش تا مری زبانه می کشد. باز هم خوراکی دیگری می خورید؛ کمی آرام می شوید. کمی مانده به ظهر باز هم حال تان بد است و این بار معده درد هم به آن اضافه می شود. مشکل تان را می شناسید، همان ریفلاکس قدیمی است که دست از سرتان بر نمی دارد. هر غذایی که می خورید یا نمی خورید برای تان دردسر ایجاد می کند و اغلب هم توصیه بر این است که این غذا و آن غذا را نخورید. اما اینجا می خواهیم از خوردن صحبت کنیم؛ اینکه افرادی مبتلا به ریفلاکس می توانند چه خوراکی هایی بخورند تا معده شان آرام شود و از خوردن لذت ببرند.

۱/ جو برای صبحانه

بهترین صبحانه برای فرد مبتلا به ریفلاکس جوی دوسر است. به این رژیم غذایی، رژیم ضدریفلاکس می گویند. جوی دوسر حاوی فیبر است و این ماده به عنوان پر کننده معده، مانع از ریفلاکس می شود. کشمش یکی از ترکیب هایی است که باید آن را همراه با جوی دوسر بخورید تا علاوه بر تامین گلوکز مورد نیاز بدن، به دلیل ترکیب هایی که دارد، معده آرام شود.

۲/ زنجبیل، گرم

طبع این گیاه گرم است. از طرفی حاوی ترکیب های ضد التهاب است. این دو ویژگی باعث کنترل ترشح بیش از حد اسید معده می شود. بهترین روش استفاده از این گیاه خوردن آن به شکل خام است. بهتر است آن را خرد کرده، همراه با ماست میل کنید یا آن را همراه با سبزی خوردن بخورید.

۳/ آلوئه ورا، ژل درمانگر

یکی از رایج ترین شکل های مصرف آلوئه ورا، کمپوت آن است. برگ این گیاه خوراکی است و می توان از آن کمپوت خانگی نیز تهیه کرد. ژل خاصی که در برگ های آلوئه ورا وجود دارد باعث کنترل و کاهش میزان اسید معده می شود. نوشیدن آب آلوئه ورا نیز باعث کنترل ترشح اسید معده می شود.

۴/ موز، منبع پتاسیم

این میوه حاوی پتاسیم است. این عنصر یکی از ترکیب های مهم برای جلوگیری از ترشح اسید معده و ایجاد تعادل اسید و باز در محیط معده است. به همین دلیل میزان PH معده روی ۵/۶ متعادل می شود. علاوه بر اینکه فیبر موجود در موز باعث کنترل ترشح اسید معده می شود.

۵/ مارچوبه

رنگ سبز و ظاهر خاص آن نشان می دهد گیاه ویژه ای است. اگر روزانه حداقل یک یا دو شاخه از آن را بخارپز کرده، بخورید مشکل معده برطرف می شود.

۶/ جعفری 

عطر و طعم آن بی نظیر است؛ علاوه بر اینکه آنتی اکسیدان موجود در برگ های درشت، سبز تیره و پهن آن نشان می دهد این گیاه می تواند یکی از انتخاب های شما برای بسیاری از غذاها باشد. سوپ جعفری، جعفری همراه با مرغ و ماهی و اضافه کردن آن به سالاد بهترین راهکار استفاده از خواص این سبزی است.

۷/ برنج تیره

ماکارانی، برنج و نان سبوس دار بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به ریفلاکس هستند. بنابراین درباره ماکارانی باید انواع غنی سازی شده و درباره نان نیز انواع سیاه آن را که حاوی سبوس بیشتری است انتخاب کنید. هیدارت کربن این خوراکی ها نیز مناسب بوده و مانع از افت قند خون می شود. در بسیاری موارد فرد سیر است، اما چون قند خونش پایین است، احساس ضعف کرده و غذای بیشتری میل می کند. اما تنظیم قند خون پرخوری بی دلیل را برطرف می کند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

3 دیدگاه برای “غذاهایی که جوش و خروش معده را کم می کند”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار