عوارضی که ممکن است در اثر کمبود ویتامین B رخ دهد!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 288
عوارضی که ممکن است در اثر کمبود ویتامین B رخ دهد!

عوارضی که ممکن است در اثر کمبود ویتامین B رخ دهد!

بدن هر انسانی نیازمند دریافت انواع و اقسام ویتامین ها می باشد که از جمله مهم ترین آنها ویتامین B است . این ویتامین را در خیل عظیمی از میوه ها و غذاها می توان یافت . کمبود این ویتامین در بدن موجب اثرات منفی در روح و جسم هر فردی خواهد داشت . پس هر یک از ما باید بکوشیم تا بدن خود را از این ویتامین تامین کنیم تا از عوارضی که ممکن است در اثر کمبود این ویتامین برایمان پیش آید جلوگیری نماییم.

یکی از مهمترین ویتامینها و مواد مغذی که بر روی عملکرد اعضای مهم بدن مانند مغز،پوست و معده تاثیر میگذارد، ویتامینB3 یا نیاسین است.

پزشکان معتقدند که مصرف ۲ تا ۱۲ میلی گرم از این ویتامین برای کودکان و ۱۴ میلی گرم از آن برای زنان ضرورت دارد. همچنین برای زنان باردار و شیرده مصرف به ترتیب ۱۸ و ۱۷ میلی گرم از این ویتامین ضروری می باشد. مصرف بیش از حد این ویتامین باعث برافروخته شدن و التهابات پوستی می شود.

این ویتامین در خوراکی هایی مانند: میوه ها، سبزیجات، آواکادوو، خشکبار، خرما، نان سبوس دار و گوشت وجود دارد.

به عقیده پزشکان خوردن گوشت، جگر و دل و قلوه آسانترین راه برای تامین ویتامین B3  می باشد.

در جامعه پزشکی این باور وجود دارد که مصرف این ویتامین خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را کاهش می دهد. در واقع این ویتامین با افزایش میزان کلسترول خوب و پایین آوردن کلسترول بد در بدن سلامتی قلب و مغز را تضمین میکند. هرچند ویتامین B3  در مواد خوراکی وجود دارد ولی بهتر است که آن را به صورت مکمل دارویی نیز مصرف کرد.

کمبود این ویتامین عوارضی برای بدن به دنبال دارد، که علائمی چون: التهاب پوست، زوال عقل و اسهال از آن جمله می باشد و حتی در موارد شدید باعث مرگ بیمار نیز می گردد.

منبع : shafajoo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عوارضی که ممکن است در اثر کمبود ویتامین B رخ دهد!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار