عمل کورتاژ چیست و چگونگی انجام آن چگونه است؟!

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 518
عمل کورتاژ چیست و چگونگی انجام آن چگونه است؟!

عمل کورتاژ چیست و چگونگی انجام آن چگونه است؟!

یکی از روش هایی که امروز برای سقط جنین بکار می رود، عمل کورتاژ نام دارد! این عمل با تراشیدن دیواره رحم انجام می پذیرد. روش های متفاوتی از جمله سنتی و ساکشنی در عمل کورتاژ وجود دارد. در هر روش پزشک معالج وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد مهبل می کند. سپس دهانه مهبل را ضد عفونی کرده و بلافاصه اقدام به گشاد کردن رحم می کند. در کورتاژ به روش ساکشنی پزشک معالج با استفاده از یک میله فلزی بافت مورد نظر را از رحم خارج می کند اما در روش سنتی این کار توسط وسیله ای شبیه قاشق انجام می پذیرد.

کورتاژ چیست؟

از نظر پزشکی کورتاژ به معنای تراشیدن جدار داخلی رحم است و با وسیله ای به نام کورت انجام می گیرد. در صورتی که در اثر سقط جنین مقداری از بافت جنینی در رحم تان باقی بماند پزشک به آرامی دهانه رحم را با ابزار جراحی باز می کند و سپس محتویات باقیمانده در رحم را با دستگاه مکنده یا با تراشیدن رحم خالی می کند. کورتاژی که با دستگاه مکنده صورت پذیرد کورتاژ ساکشنی یا تخلیه مکشی نامیده می شود و بسیار سریع تر و ایمن تر نسبت به روش سنتی D&C است. برخی نیز از ترکیبی از دو روش استفاده می کنند.

کورتاژ چگونه انجام می شود؟

در هر دو روش ساکشنی و سنتی، پزشک اسپکولوم را وارد مهبل می کند، سپس دهانه رحم و مهبل را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می نماید. دهانه رحم شما به دلیل دفع مقداری از بافت گشاد می شود، ولی در غیر این صورت پزشک به وسیله یک میله فلزی باریک دهانه رحم را اتساع می دهد. در بیشتر موارد پزشک به وسیله IV و یک بی حسی موضعی، دهانه رحم شما را بی حس می کند. در کورتاژ ساکشنی، پزشک به وسیله وارد کردن یک لوله تو خالی از دهانه رحم شما و به طریق مکش بافت را از رحم شما خارج می سازد. در روش سنتی D&C پزشک به وسیله یک ابزار به شکل قاشق به نام کورت دیواره رحم را می تراشد. عمل کورتاژ حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می انجامد. در صورتی که خون شما RH منفی باشد نیاز به تزریق گلوبولین مصونیت RH دارید، مگر اینکه خون همسر تان نیز RH منفی باشد.

مراقبت های پس از کورتاژ

چند ساعت پس از کورتاژ می توانید فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. درد های شکمی ممکن است تا یک روز ادامه پیدا کنند. اگر درد و خونریزی چند روز تا دو هفته همچنان ادامه یافت بهتر است با پزشک مشورت نمایید. توصیه می شود تا دو هفته پس از کورتاژ نزدیکی نداشته باشید. معمولا دو تا شش هفته پس از کورتاژ عادت ماهیانه شما شروع می شود.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عمل کورتاژ چیست و چگونگی انجام آن چگونه است؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار