علل خونریزی رحم بین دوره های قاعدگی

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 677
علل خونریزی رحم بین دوره های قاعدگی

علل خونریزی رحم بین دوره های قاعدگی

همانطور که می دانید دوره ماهانه قاعدگی معمولا ۲۸ روز تا یک ماه می باشد و تقریبا حدود ۴ تا ۷ روز به طول می انجامد . اگر خانمی بقبل از شروع قاعدگی و یا پس از اتمام دوره قاعدگی از واژنش خونریزی داشته باشد به آن لکه بینی گفته می شود . این خون ریزی غیر طبیعی رحم بین دوره های قاعدگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد . ما در این پست می خواهیم به علل های خونریزی بین دوره های قاعدگی بپردازیم . هر چند این خون ریزی میتواند به سبب تخمک گذاری برای جلوگیری از بارداری باشد اما باید به نکات زیر هم توجه شود :

۱ ) استرس
۲ )  شروع و یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری
۳ ) استفاده از IUD (آی یو دی) برای پیشگیری از بارداری
۴ ) انواع خاصی از داروها، مانند کورتیکواستروئید یا داروهای ضد افسردگی
۵ ) عدم تعادل هورمونی
۶ ) پولیپ رحم ( یک بافت بدون درد در داخل یا روی سطح رحم)
۷ ) کیست تخمدان
۸ ) اختلالات تیروئید
۹ ) دیابت
۱۰ ) آندومتریوز ( بافتی مشابه پوشش داخلی رحم، در نقاط دیگر بدن ظاهر می شود ) یا تغییرات دیگری در دیواره رحم
۱۱ ) عفونت مثانه یا واژن
۱۲ ) بارداری
۱۳ ) بارداری خارج از رحم
۱۴ ) سقط جنین
۱۵ ) سرطان آندومتر( دیواره داخلی رحم)، سرطان رحم یا دهانه رحم
۱۶ ) استفاده از داروهای رقیق کننده خون
۱۷ ) سوزش واژن به دلیل خشکی
۱۸ ) انجام آزمایش هایی مثل پاپ اسمیر

مصرف نامنظم قرص های ضدبارداری یک علت شایع لکه بینی است. قطع مصرف قرص و شروع مجدد آن نیز باعث خونریزی می شود. معاینه پزشک بهترین راه برای تشخیص بیماری است، بنابراین حتی با وجود خونریزی، حتما به پزشک مراجعه کنید و منتظر قطع آن نمانید. تشخیص سریع بیماری اهمیت زیادی دارد، زیرا لکه بینی یکی از علائم سرطان است.

برای درمان لکه بینی بین قاعدگی چه باید کرد؟

حتی اگر لکه بینی مربوط به هیچ نوع بیماری نباشد، هیچ دلیلی برای تحمل کردن آن وجود ندارد. با کمک پزشک می توانید از خونریزی بین قاعدگی جلوگیری کنید. همچنین می توانید با استفاده از روش های زیر، خطر ایجاد لکه بینی را کاهش دهید.

۱ ) مصرف قرص های جلوگیری از بارداری طبق تجویز پزشک:
مصرف نامنظم قرص های ضدبارداری یک علت شایع لکه بینی است. قطع مصرف قرص و شروع مجدد آن نیز باعث خونریزی می شود. برای جلوگیری از لکه بینی سعی کنید که قرص های خود را روزانه به طور منظم مصرف کنید.

۲ ) کاهش مصرف آسپرین

اگر دچار لکه بینی می شوید، باید از مصرف آسپیرین خودداری کنید، زیرا این قرص باعث افزایش خونریزی می شود. از آن جهت که آسپرین رقیق کننده خون است، مصرف آن شدت خونریزی بین قاعدگی را افزایش می دهد.

تست سرطان دهانه رحم

۳ ) انجام آزمایش پاپ اسمیر به طور منظم

با انجام این آزمایش می توان سرطان دهانه رحم را قبل از مشاهده علائم آن تشخیص داد. سرطان دهانه رحم، در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، کاملا قابل درمان است. اگر سالانه یک آزمایش پاپ اسمیر انجام شود، امکان تشخیص هر نوع سلول غیر عادی در مراحل اولیه و قابل درمان سرطان، وجود دارد.

۴ ) حفظ وزن مناسب بدن

از آن جهت که چاقی مفرط یک عامل بسیار خطرناک برای سرطان رحم است، حفظ وزن مناسب بدن، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. این بیماری در زنان یائسه بسیار رایج است، بنابراین اگر بعد از یائسگی متوجه هر نوع لکه بینی شدید، باید فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

۵ ) تغییر روش کنترل بارداری

لکه بینی در زنانی که از دستگاه های داخل رحمی (آی یو دی) استفاده می کنند، امری طبیعی است. این خونریزی معمولا بی ضرر است، اما با تغییر روش کنترل بارداری، می توان از لکه بینی جلوگیری کرد.

۶ ) کنترل استرس

هیجان و استرس نظم دوره های قاعدگی را به هم می ریزد و باعث ایجاد لکه بینی یا قاعدگی های نامنظم می شود. سعی کنید با انجام ورزش های تمدد اعصاب، استرس خود را کنترل کنید.

۷ ) نوشتن تاریخ دوره های قاعدگی

تاریخ دوره های قاعدگی و هر نوع لکه بینی در طول دوره ها را یادداشت کنید. مدت زمان خونریزی و شدت آن، همچنین وجود ترشحات رحم همراه با خونریزی را نیز بنویسید. پزشک با استفاده از این گزارش ها می تواند علت خونریزی بین دوره ها را تشخیص دهد.

به عنوان آخرین نکته باید اشاره کرد که افراد باید شرایط و الگوهای مخصوص به بدن خود را بدانند. ممکن است لکه بینی برای شما امری عادی باشد، با این حال اگر تغییرات قابل توجهی در عادت ماهانه خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “علل خونریزی رحم بین دوره های قاعدگی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار