علت درد شانه در خانم ها چیست؟

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 246
علت درد شانه در خانم ها چیست؟

علت درد شانه در خانم ها چیست؟

پرشین طب – سلامت بانوان | به گزارش پرشین طب؛ علت درد شانه در خانم ها چیست؟ می خواهیم در این نوشته در مورد این موضوعات صحبت کنیم. اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید به شما عزیزان همیشه همراه توصیه می کنیم با سایت پرشین طب همراه ما باشید.

علت درد شانه در خانم ها چیست؟

شما به عنوان یک زن با تمام کارهایی که طی روز انجام می‌دهید، روی سلامت شانه‌هایتان تأثیر می‌گذارید. در این مطلب به معمول‌ترین عوامل روزمره که منجر به شانه درد می‌شوند اشاره می‌کنیم.

درد شانه بر اثر استفاده زیاد از گوشی تلفن‌

وقتی روی یک اسکرین خم می‌شوید، چه گوشی تلفن‌تان و چه تبلت یا کامپیوترتان، سر شما بیش از ۲۵ کیلوگرم فشار بر گردنتان وارد می‌کند. وقتی شانه‌هایتان را به جلو خم می‌کنید، عضلات حامی پشت و شانه‌هایتان ضعیف می‌شوند و به مرور زمان، آن‌قدر ضعیف و کشیده می‌شوند که شروع می‌کنید به شکایت کردن که: “از بس کار کردم و بار سنگین حمل کردم شانه درد گرفتم!”.

چه باید بکنید: در مطالعه‌ای زنان کارمند، سه بار در هفته و به مدت ۱۰ هفته، هر بار ۲۰ دقیقه تمرینات قدرتی گردن و شانه با دمبل انجام دادند و دردشان به میزان چشمگیری کاهش یافت و عملکردشان بهتر شد.

علت درد شانه در خانم ها چیست؟

شانه درد بر اثر هورمون‌ ها

بله باز هم جنسیت وارد عمل می‌شود! هورمون استروژن بر سنتز کلاژن اثر می‌گذارد و باعث می‌شود مفاصل زنان سست‌تر شده و راحت‌تر آسیب ببیند و کُندتر ترمیم شود.

چه باید کرد: اگر قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید پس یک قدم جلوتر از بقیه خانم‌ها هستید؛ قرص‌های ضدبارداری هورمونی می‌توانند به میزان قابل توجهی ریسک آسیب رباط‌ها را پایین بیاورند. اگر هم قرص ضدبارداری مصرف نمی‌کنید، پس باید حین سیکل قاعدگی‌تان بیشتر مراقب وضعیت بدنی خود باشید و به مفاصلتان فشار وارد نکنید تا از آسیب پیشگیری نمایید.

علت درد شانه در خانم ها

علت درد شانه در خانم ها چیست؟

شانه درد ب اثر تمرین و ورزش

وقتی عضلاتتان را جلوی آینه منقبض می‌کنید و از دیدن فرمی که گرفته‌اند لذت می‌برید، طبیعتاً تمرکزتان روی عضلاتی است که به چشم می‌آیند و به راحتی عضلات تثبیت کننده‌ی کوچک را نادیده می‌گیرید، چون همیشه هم دیده نمی‌شوند، مانند عضلات تحت کتفی که شانه را تثبیت کرده و از چرخش شانه به درون (عارضه شانه گرد شده) جلوگیری می‌کنند.

چه باید کرد: به ازای هر تمرین هل دادنی، دو تمرین کشیدنی (مثلاً به ازای شنا و پرس سینه، دو تمرین پارویی و بارفیکس) در روتین تمرینات خود داشته باشید. این شیوه کمکتان می‌کند عضلات مهم پشتی‌تان را تقویت کنید و ضمناً از عدم تعادل عضلانی که می‌تواند شانه‌هایتان را مستعد آسیب کند، پیشگیری نمایید.

علت درد شانه در خانم ها چیست؟

کیف دستی‌ و بروز شانه درد

تاندون‌های عضلات شانه‌گردان مانند شلوار جین‌تان هستند، اگر خوب از آن مراقبت نکنید و زیاد از آن استفاده کنید، پارچه‌ی آن شل و وارفته شده و از شکل و قیافه خواهد افتاد. اگر هر روز کیفتان را در یک سمت بدنتان حمل می‌کنید، مخصوصاً اگر سنگین هم باشد، باری اضافی به تاندون عضلات شانه‌ی خود وارد می‌نمایید که باعث می‌شود آسیب ببینند.

چه باید کرد: شاید توقع زیادی باشد که از شما بخواهیم کیف کوچک‌تری انتخاب کنید. دست‌کم می‌توانید از کیفی استفاده کنید که بندهای پهن‌تری دارد و هر وقت که می‌توانید آن را جلوی بدنتان بگیرید و سمت شانه‌های حامل را هر چند وقت یک‌بار عوض کنید.

علت درد شانه در خانم ها چیست؟

شانه درد بر اثر بستن سوتین نامناسب

اگر سینه‌های نسبتاً سنگین و بزرگی دارید، بندهای سینه‌بندتان ممکن است شیارهایی در بالای شانه‌هایتان ایجاد کند که اگر برطرفشان نکنید، می‌توانند دائمی شده و شانه‌هایتان را دفرمه کنند.

چه باید کرد: سینه‌بندهایی تهیه کنید که بندهای پهن‌تر و پد دار داشته باشند تا از فشار وارد بر شانه‌هایتان کاسته شود. ضمناً هرازگاهی از سینه‌بندهایی که پشت بسته دارند استفاده کنید تا همیشه و هر روز به یک نقطه از شانه‌هایتان فشار وارد نشود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

پیدا کردن علت شانه درد همیشه هم ممکن نیست؛ زیرا گاهی مشکل اصلی مربوط به سایر قسمت‌های بدن است و منبع درد جای دیگری است که خودش را در شانه‌ها نشان می‌دهد. این حالت می‌تواند در مورد برخی از مشکلات گردن به وجود بیاید مانند آرتروز و فتق دیسک.

به طور کلی اگر درد زیادی دارید یا می‌دانید به خودتان آسیب زده‌اید، بهترین کار این است که هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید؛ اما اگر شانه دردتان خفیف است سعی کنید اصلاحاتی در فعالیت‌هایتان ایجاد کنید. می‌توانید داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز مصرف کنید و حرکات کششی انجام دهید تا ببینید آیا دردتان بهتر می‌شود یا نه. اما اگر با تمام این اقدامات بعد از دو سه هفته نیز درد وجود داشت، باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “علت درد شانه در خانم ها چیست؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار