علت ایجاد تنگی‌ پیلور چیست؟+چگونگی درمان آن!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 349
علت ایجاد تنگی‌ پیلور چیست؟+چگونگی درمان آن!

علت ایجاد تنگی‌ پیلور چیست؟+چگونگی درمان آن!

در این پست می خواهیم در خصوص بیماری تنگی پیلور در نوزادان صحبت کنیم. اگر کودک شما در غذاخوردن مشکل دارد احتمال اینکه به تنگی پیلور دچار شده باشد محتمل است. اگر از هلائم این بیماری چیزی نمی دانید با ما همراه شوید. همچنین عواملی که سبب این بیماری می شود را مورد بررسی قرار می دهیم و در نهایت به راه های درمان آن اشاره می کنیم.

تنگی‌ پیلور چيست؟

خروجي معده به سمت روده كوچك، پيلور ناميده ميشود. تنگي يعني كم عرض شدن. تنگي پيلور يعني كم عرض شدن خروجي معده. اين اتفاق در برخي از نوزادان تازه متولد شده مي افتد.

غذا و مايعات از مري (ازوفاگوس) به معده مي رود. در معده با اسيد تركيب شده و تا حدودي هضم ميشود. سپس معده به صورت معمول غذا و مايعات را به روده كوچك انتقال داده تا كاملا هضم و جذب بدن شود. تنگي يا انسداد خروجي معده (تنگي پيلور) مي تواند اگر درمان نشود منجر به بيماري جدي شود.

علائم تنگی‌ پیلور چيست؟

علائم عموما ۲ تا ۴ هفته بعد از تولد ظاهر مي شوند و كودك در بقيه موارد مشكلي ندارد. در برخي موارد، ممكن است علائم تا دو ماه بعد از تولد شروع شوند. حالت تهوع (استفراغ) بعد از غذا علامت اصلي آن است. استفراغ معمولا مثل يك بالا آوردن “معمولي” شروع مي شود و شير صرفا جلوي نوزاد چكيده ميشود. گاهي ممكن است استفراغ با فشار بوده و مثل فواره بيرون بپاشد كه به آن استفراغ جهنده مي گويند. كودك گرسنه باقي مي ماند و خوب شير مي خورد- فقط خيلي زود بعد از شير خوردن بالا مي آورد. در طي چند روز تهوع بدتر و بدتر ميشود. شير در معده قبل از بالا آوردن اغلب پنيري ميشود.

مقدار كمي غذا يا مايعات از پيلور تنگ شده مي گذرد كه در طول زمان سبب تنگ تر شدن آن مي گردد. اين بدان معنا است كه غذايي به روده ها نمي رسد يا خيلي كم مي رسد، بنابراين كودك خيلي كم مدفوغ مي كند. كودكان مبتلا وزن نمي گيرند و اگر درمان نشوند شديدا بيمار خواهند شد.

توجه: بالا آوردن براي نوزادان تازه به دنيا آمده بسيار طبيعي است. اكثريت نوزاداني كه بالا مي آورند تنگي پيلور ندارند.

چه عواملي سبب تنگی‌ پیلور ميشوند؟

ماهيچه جداره خروجي معده به روده كوچك (پيلور) به صورت غيرطبيعي ضخيم است. اين باعث مي شود خروجي معده تنگ شود. معلوم نيست چرا اين اتفاق مي افتد. از هر ۱۰۰۰ نوزاد حدود ۲ تا ۴ نوزاد مبتلا به تنگي پيلور هستند. پسرها بيش از دخترها مبتلا ميشوند. گاهي در خانواده ها به صورت ارثي ديده ميشود.

آيا آزمايشي مورد نياز است؟

ممكن پزشك در زمان شير خوردن نوزاد شكمش را معاينه كند. برآمدگي بعد از معده را اغلب ميتوان احساس كرد چون ماهيچه ها در معده و خروجي معده (پيلور) منقبض ميشوند. اگر در تشخيص شك داشته باشند ميشود از يك اسكن مافوق صوت استفاده كرد. اين آزمايش بدون درد در تشخيص ضخامت پيلور بسيار معتبر است.

درمان تنگی‌ پیلور چيست؟

يك جراحي ساده كه تحت يك بيهوشي عمومي انجام ميشود معمولا مشكل را حل مي كند. بر روي پوست بالاي خروجي معده (پيلور) برش كوچكي زده ميشود. اين عمل، برش ماهيچه پيلور (pyloromyotomy) ناميده ميشود.

سپس پيلور پيدا شده و ماهيچه پيلور برش زده ميشود. اين باعث ميشود پيلور به اندازه طبيعي باز شود. يعني غذا و شير مي توانند به راحتي از معده به روده بروند.
اين جراحي به وسيله جراحی لاپاراسکوپی که به جراحی سوراخ کلید (keyhole surgery) نیز معروف است انجام ميشود. از يك برش كوچك براي ورود ابزارهاي ظريف به شكم براي برش دادن ماهيچه پيلور استفاده ميشود. معمولا جراحي موفقيت آميز است. تغذيه معمول دوباره زمان كوتاهي بعد از عمل شروع ميشود. اغلب كودكان سريعا بهبود يافته و ديگر مشكلي نخواهند داشت.

منبع : pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “علت ایجاد تنگی‌ پیلور چیست؟+چگونگی درمان آن!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار