علامت بیماری سرطان خون را بشناسید

مجموعه: انواع سرطان, سرطان تعداد بازدید: 417
علامت بیماری سرطان خون را بشناسید

علامت بیماری سرطان خون را بشناسید

پرشین طب – انواع سرطان | به گزارش پرشین طب؛ بیماری سرطان دارای علائم مختلف می باشد. علامت بیماری سرطان خون را بشناسید قصد داریم در این نوشته علائم سرطان خون مطالبی را هر چند مختصر برای شما بیان می کنیم. در صورتی که می خواهید در مورد علائم این بیماری بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید.

علامت بیماری سرطان خون را بشناسید

به طور معمول پس از مدتی، سلول‌های سفید از بین می‌روند و سلول‌های خونی جدید که در مغز استخوان تولید می‌شود، جایگزین آن می‌شوند، اما این سلول‌های غیرعادی به آسانی از بین نمی‌روند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و برای سلول‌های عادی مشکلاتی را به وجود می‌آورند. چنین روندی باعث می‌شود در ‌‌نهایت سلول‌های طبیعی خون کاهش پیدا کند. از علائم لوسمی یا سرطان خون می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

لکه‌های بنفش یا جوش‌های ریز و قرمز روی پوست

این جوش و لکه‌ها، اغلب به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شوند و گاهی با جوش‌های ریز اشتباه گرفته می‌شوند.

درد استخوان و مفصل

درد عمیق استخوان‌ها، یکی از علایم آشکار سرطان خون است که در بیماری‌های دیگر شایع نیست. درد هنگامی بروز می‌کند که مغز استخوان، بر اثر تراکم غیرعادی سلول‌های سفید خون موجود در مغز استخوان، منبسط می‌شود. استخوان‌های بلند پا و دست، اصلی ترین محل بروز این درد است.

علامت بیماری سرطان خون

علامت بیماری سرطان خون را بشناسید

سردرد

یکی از علایم این بیماری که بندرت گزارش می‌شود، سردرد مکرر، شدید و طولانی است. برخی بیماران با درد از خواب بیدار می‌شوند. رنگ پریدگی همراه با سردرد نیز از دیگر علایم آن است. زیرا جریان خون رسانی به مغز و ستون فقرات محدود می‌شود. در برخی موارد فرد دچار صرع نیز می‌شود.

افت میزان گلبول‌های قرمز سالم

با پایین آمدن تعداد گلبول‌های قرمز، سلول‌ها قادر به اکسیژن رسانی به تمام بدن نیستند. در نتیجه فرد دچار کم خونی و خستگی مفرط می‌شود که به صورت ضعف عضله و کمبود انرژی جسمی و بی‌خوابی آشکار می‌شود. در این شرایط فرد قادر به انجام دادن کارهای جسمی و روزمره نیست. برخی بیماران دچار افسردگی یا کسالت می‌شوند.

علامت بیماری سرطان خون را بشناسید

خونریزی بدون دلیل

هر نوع خونریزی بدون علت می‌تواند از علایم سرطان خون باشد. این بیماری میزان پلاکت خون را پایین می‌آورد و مانع از لخته شدن خون می‌شود. کبودی ناگهانی و بدون علت نیز از علایم این بیماری است. این کبودی‌ها اغلب در انگشتان، بین انگشتان، دست‌ها، شکم و کمر ظاهر می‌شود و تیره‌تر از کبودی‌های معمولی است. همچنین قطع نشدن خونریزی ناشی از بریدگی، خون دماغ شدن مکرر و بدون دلیل و خونریزی از لثه از علایم این بیماری است. زنان نیز در دوران قاعدگی دچار خونریزی غیرعادی زیاد و طولانی مدت می‌شوند.

منبع : Seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “علامت بیماری سرطان خون را بشناسید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار