عفونت گوش ، کودک را ناشنوا می کند؟

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 458
عفونت گوش ، کودک را ناشنوا می کند؟

عفونت گوش ، کودک را ناشنوا می کند؟

یکی از شایع ترین بیماری که بین کودکان امروزی وجود دارد عفونت های ویروسی گوش می باشد. شاید در رسانه ها به اندازه کافی در مورد عفونت های گوش و گوش درد اطلاع رسانی شده باشد. درمان به موقع عفونت گوش می تواند از آسیب رسیدن به پرده گوش کودک و همچنین شنوایی وی کمک به سزایی کند. اگر می خواهید نقص اطلاعات خود را در مورد عفونت گوش تکمیل کنید. با ما همراه باشید.

علائم عفونت گوش

ممکن است فرزندتان با ناراحتی پیش تان بیاید و بگویید گوشم درد می کند مامان. گاهی هم کودک آنقدر کوچک است که نمی تواند از درد شکایت کند اما متوجه می شوید که فرزندتان بدخو شده و سعی می کند دستش را طرف گوشش ببرد و آن را بکشد؛ در صورتی که کودک شما اخیرا دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی شده باشد و گوشش هم درد کند باید عفونت گوش را حتما مد نظر قرار دهید، عفونت گوش می تواند به همراه تب باشد. دیگر علائم این عفونت عبارتند از: کاهش اشتها، مشکل در خواب اسهال یا استفراغ، ترشح مایع زرد یا سفید از گوش، بوی نامطبوع، مشکل شنوایی و اختلال در حفظ تعادل.

شیوع عفونت گوش

عفونت گوش پس از سرماخوردگی دومین بیماری شایع در کودکان است و حدود نیمی از شیرخواران حداقل یک بار عفونت گوش می گیرند.

علل عفونت گوش

عفونت گوش می تواند توسط باکتری، قارچ یا ویروس ایجاد شود. به طور معمول، هر مایعی که وارد مجرای گوش شود به سرعت از طریق شیپور استاش – این مجرا گوش میانی را به پشت بینی و گلو متصل می کند – خارج می شود اما در صورتی که شیپور استاش مسدود شده باشد مایع در گوش میانی به دام می افتاد. معمولا طی سرماخوردگی ، عفونت های سینوسی یا حتی آلرژی شیپور استاش مسدود می شود. از طرفی، میکروب ها برای رشد به محیط تاریک، گرم و مرطوب نیاز دارند که این شرایط در گوش میانی کودک بیمار فراهم است. بنابراین عفونت گوش شکل می گیرد و پرده گوش ملتهب می شود و حتی در مواردی بدن کودک برای مبارزه با این عفونت تب می کند.

چرا گوش کودکان زود عفونت می کند؟

گوش شیرخواران و خردسالان نسبت به بزرگسالان زودتر عفونت می کند زیرا طول شیپور استاش در گوش کودکان افقی است اما این لوله در گوش بزرگسالان سه برابر طول دارد و حالت عمودی می گیرد بنابراین راحت تر تخلیه می شود. نکته دیگر اینکه مکیدن پستانک خطر عفونت گوش میانی را در شیرخواران و کودکان افزایش می دهد.

مراجعه به متخصص کودکان

اگر نشانه های عفونت گوش را در فرزندتان دیدید باید او را به پزشک متخصص کودکان نشان دهید. پزشک با ابزاری گوش فرزندتان را معاینه می کند و متوجه می شود که پرده گوش ملتهب است یا خیر؟ او همچنین ارتعاش پرده گوش را بررسی می کند که اگر پرده گوش به درستی مرتعش نشود یعنی گوش میانی کودک از مایع پر شده است.

درمان عفونت گوش

درمان عفونت گوش به علائم ایجاد شده در کودک بستگی دارد. اگر شیرخوار زیر ۶ ماه سن دارد باید بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کرد تا عفونت با تلاش سیستم ایمنی بدون تجویز آنتی بیوتیک بهبود یابد زیرا معمولا ۸۰ درصد عفونت های گوش در کودکان زیر ۶ ماه بدون استفاده از آنتی بیوتیک خوب می شود.

در صورتی که علائم عفونت گوش در کودک شدید بود پزشک متخصص برای او آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر پزشک برای فرزندتان آنتی بیوتیک تجویز کرد باید تمام دارو را سر ساعت به او بدهید و در حین درمان مصرف آنتی بیوتیک را قطع نکنید.

پیش گیری از عفونت گوش

عفونت گوش مسری نیست که بخواهید فرزندتان را از کسی که مبتلا به عفونت گوش شده دور نگه دارید اما کودک در ابتلا به عفونت های تنفسی ممکن است به عفونت گوش هم مبتلا شود. بنابراین باید به فرزندتان یاد بدهید که از لیوان و وسایل شخصی دیگران خصوصا در مهد کودک و مدرسه استفاده نکند، حتما قبل از خوردن خوراکی و غذا دستش را بشوید، اگر زنگ تفریح قبل دستش را شسته کافی نیست، هر زنگ تفریح باید دستش را بشویید.

باز هم سیگار و قلیان 

کودک خود را از دود سیگار دور نگه داریدف تحقیقات نشان داده فرزندان والدینی که سیگار می کشند بیشتر به عفونت گوش میانی و مشکلات شنوایی مبتلا می شوند. شاید در کشور ما خانم ها خیلی سیگاری نباشند اما پای بساط قلیان می نشینند. توجه داشته باشید که دود توتون و تنباکو سیستم ایمنی را سرکوب می کند و کودک را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهد.

عفونت گوش را جدی بگیرید

اگر عفونت گوش به حال خود رها شود و برای درمان آن اقدامی صورت نگیرد ممکن است پرده گوش پاره شود و کودک شنوایی خود را از دست بدهد. بنابراین با مراجعه به موقع به متخصص کودکان با عفونت گوش فرزندتان مقابله کنید.

عفونت قارچی گوش

این عفونت که بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود با خارش شدید گوش همراه است. قارچ آسپیرژیلوس یک توده سیاه یا خاکستری رنگ در مجرای گوش ایجاد می کند. پزشک در صورت ابتلای کودک به این عفونت، قطره یا پماد ضدقارچ تجویز می کند.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عفونت گوش ، کودک را ناشنوا می کند؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار