عفونت لیستریایی چیست!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 360
عفونت لیستریایی چیست!

عفونت لیستریایی چیست!

شاید کمتر به گوشتان واژه “لیستریا” خورده باشد . همانطور که می دانید بیماری های زیادی وجود دارد که بین انسان و حیوان مشترک است . لیستریا هم که جزو بیماری های عفونی محسوب میکند از دسته بیماری های مشترک حیوانات و انسان هاست . عامل این بیماری باکتری ای به نام لیستریا منو سیتوژنز می باشد که از انواع بی هوازی و گرم است . موارد انتقال این بیماری هم از گوشت ، سبزیجات و شیر های آلوده است . اگر می خواهید در خصوص این بیماری اطلاعات جامع تری کسب کنید متن زیر را به دقت مطالعه کنید . . .

در بزرگسالان و البته خانم های غیر باردار باعث ایجاد مننژیت اولیه و انسفالیت می گردد. افراد مسن تر یا افرادی که وضعیت ایمنی بدن آن ها پایین است، مانند افرادی که دارای پیوند اعضاءباشند ، مبتلایان به لنفوم و ایدز مستعد بیماری هستند . در صورتیکه لیستریا مونوسیتوژنز به سیستم عصبی مرکزی حمله کند منجر به بیماری حاد می شود که کشندگی آن بسیار بالاست .

البته در بین افرادی که از بیماری بهبود یافته اند، علایم نورولوژیک باقی می گذارد . مادران باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به لیستریوز هستند. لیستریا مونوسیتوژنز در زنان باردار باعث به وجود آمدن بیماری مشابه آنفولانزا می گردد که در صورت عدم درمان، می تواند به علت ایجاد التهاب جفت و یا پرده آمنیوتیک و عفونت جنین منجر به سقط جنین گردد، تولد نوزاد مرده و یا تولد زودهنگام نیز از دیگر عوارض این بیماری در زنان باردار می باشد زیرا که این باکتری قادر است از جفت عبور کند. عفونت لیستریوز در زنان باردار اغلب هیچ علامت مشخصی ندارد و تنها علایمی مشابه آنفولانزا در مدت سه ماهه آخر بارداری ظاهر می گردد. اما تیره شدن مایع آمنیوتیک، دردکمر، تب و لرز، زایمان زودرس و التهاب کلیه و لگن از نشانه‌های لیستریوز می باشد.

دوره نهفتگی این بیماری ۳۱ روز می باشد ولی معمولا بین ۱۱ تا ۶۲ روز متغیر است . هنگامی این باکتری توسط اعصاب ویا در اثر الودگی چشم به مغز برسد نوع عصبی این بیماری به وجود می آید. و در صورت بلع میکروب و ورود آن به جریان خون باعث به وجود آمدن نوع احشایی بیماری می شود.

زنان باردار با رعایت نکات زیر میتواند خطر ابتلا به لیستریوز را بکاهند:
• پرهیز از خوردن گوشت‌های کارخانه‌ای مانند هات‌داگ و کالباس و مانند آنها
• پرهیز از خوردن شیر غیرپاستوریزه و یا شیر خام و فرآورده های تولید شده از آن.
• پرهیز از خوردن ماهی های دودی و سایر غذاهای دریایی دودی شده که نیاز است آنها را در یخچال نگهداری کنیم.

علایم بیماری:
تیره گی مایع آمنیوتیک، دردکمر، تب و لرز، زایمان زودرس و التهاب کلیه و لگن

درمان بیماری:
مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای درمان توصیه می‌شود که البته با تجوز پزشک باید مصرف شود.

منبع : pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عفونت لیستریایی چیست!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار