شیر بز یک جایگزین سالم برای غذای کودک

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 346
شیر بز یک جایگزین سالم برای غذای کودک

شیر بز یک جایگزین سالم برای غذای کودک

همانطور که می دانید شیر مادر بعنوان اصلی ترین غذای کودک بشمار می رود . چندی پیش در خصوص اهمیت شیر دادن مادران به فرزندان خود مطلبی را ارسال کرده ایم ؛ اما در این پست می خواهیم برای شما از جایگزین های شیر مادر برای تغذیه کودک صحبت کنیم ؟!آیا تا بحال از شیر بز بعنوان تغذیه برای کودک دلبندتان استفاده کرده اید ؟! اصولا آیا این روش را می پسندید یا خیر ؟! باید بگوییم در کشور های آسیایی ، خصوصا هند ، از شیر بز برای تغذیه کودک استفاده می شود. ما سوال مهمی که شاید برای شما پیش آید این است که آیا خوراندن شیر بز به نوزادان خطرناک است یا خیر ؟ در ادامه به این سوالات پاشخ خواهیم داد.

بسیاری از مردم  بر این باورند که شیر بز هضمش از شیر گاو آسان تر است ولی نمیدانند چرا گویچه های چربی در شیر بز کمتر است و از این رو هضمش آسان است. چهل درصد از نوزادان، به شیر گاو آلرژی دارند ولی در برابر شیر بز مقاوم هستند. شیر بز  به شیر مادر نزدیک تر است تا شیر گاو پروتئین شیر بز برای نوزاد مفید تر است سرشار از فولات و ویتامین B12 است.

از سوی دیگر، مطالعات مختلف،نشان میدهد که برای تغذیه نوزادان کمتر از یک سال مفید است.

شیر بز یک جایگزین سالم برای غذای کودک است. مزایای آن:

۱ ) تحمل لاکتوز:

شیر بز در مقایسه با  شیر گاو لاکتوز کمتر دارد . این یک مزیت برای آن دسته از کودکانی است  از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند.

۲ ) چربی:

چربی در شیر بز بسیار کمتر است.گویچه های چربی در شیر بز زیاد نیست و از این رو، به راحتی نوزاد میتواند آنرا هضم کند. همچنین حاوی اسیدهای چرب ضروری بیشتر وترکیبی از زنجیره کوتاه و اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است.

۳ ) پروتئین های آن آلرژی زا نیست:

پروتئین تشکیل شده آن برای نوزاد راحت هضم می شود و حساسیت بوجود نمی آورد

۴ ) ضد التهاب:

شیر بز دارای خواص ضد التهابی است. نوزادان با مشکلات التهاب روده شیر بز جایگزین خوبی است.

۵ ) بیولوژی:

هضم مآن عین شیر مادر است.  تقریبا همان خواص  شیر مادر را دارد

۶ ) کلسیم غنی دارد:

این یک تصور غلط است که فقط شیر گاو غنی از کلسیم است. کلسیم شیر بز  حتی از شیر گاو هم بیشتر است.

۷ ) ضد مخاطی:

شیر بز باعث بوجود آمدن جوش در نوزادان نمی شود. هر چند شیر بزفایده های زیادی برای سلامتی دارد. قبل از استفاده از آن برای بچه با پزشک اطفال مشورت کنید.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شیر بز یک جایگزین سالم برای غذای کودک”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار