شکستگی استخوان خطر آمبولی را در پی دارد؟

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 550
شکستگی استخوان خطر آمبولی را در پی دارد؟

شکستگی استخوان خطر آمبولی را در پی دارد؟

هنگامی که در دفتر مجله قرار شد که درباره شکستگی استخوان با شما صحبت کنیم با شما صحبت کنیم ابتدا تصمیم گرفتم به بهانه فصل زمستان و بارش برف و باران و لیز شدن کوچه و خیابان درباره نکات ایمنی لازم برای پیش گیری از شکستگی استخوان تحقیق و اطلاع رسانی کنم اما به نظر رسید که صحبت از درد و انواع شکستگی اندام های مختلف شاید آن قدرها برای خوانندگان مفید نباشد. در این مبحث قصد داریم تا صحبت های دکتر علیرضا منافی متخصص ارتوپدی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را در مورد شکستگی استخوان به شما انتقال دهیم.

کدام شکستگی ها نیاز به جراحی دارند؟

دکتر منافی در پاسخ به این پرسش می گویند: «اگر شکستگی با جابه جایی استخوان همراه نباشد می توان بدون جراحی محل شکستگی را گچ گرفت اما در صورتی که شکستگی شدید باشد و استخوان جابه جا شده یا از بین رفته باشد باید محل شکستگی را با میله های داخل کانال و پلیت ثابت نگه داریم و جا بیندازیم.»

اصلا چرا باید استخوان را گچ گرفت؟

شاید به نظر شما هم رسیده باشد که چرا استخوان را با یک عمل جراحی جا نمی اندازند و بیمار بعد از چند روز ماندن در بیمارستان با استخوان سالم به خانه باز نمی گردد؟ «برای انجام فرآیند بهبود استخوان باید بافت استخوانی ساخته شود این فرآیند زمان بر است و در صورتی که استخوان آسیب دیده ثابت نماند و حرکت کند کج و بد شکل جوش می خورد. با عمل گچ گرفتن استخوان بی حرکت می شود و وارد فرآیند ترمیم می شود.»

کدام افراد بیشتر در خطر شکستگی هستند؟

دکتر منافی هشدار می دهد که افراد مبتلا به پوکی استخوان، سالمندان و بیماران دیابتی و کلیوی بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند و در صورت مواجهه با شکستگی هم استخوان شان دیرتر و سخت تر جوش می خورد.

عضو شکسته در خطر آمبولی است؟

دکتر از افرادی که دچار شکستگی هستند می خواهد که به علائم اندام گچ گرفته خود توجه داشته باشند و در مدت درمان با فواصل منظم به متخصص ارتوپد مراجعه کنند زیرا اگر اندام گچ گرفته شده مدت ها بی حرکت بماند و به علائم تورم آن توجه نشود ممکن است دچار لخته وریدهای عمقی یا DVT شود. خطر ایجاد لخته از آن جهت اهمیت دارد که ممکن است بخشی از لخته کنده شده و وارد عروق مغزی و ریوی شود و فرد را دچار آمبولی کند.

برای پیش گیری از این خطر مصدوم باید انگشتان خود را حرکت دهد، با عصایش راه برود و داروهایی که متخصص ارتوپد برای جلوگیری از لخته به او داده را مصرف کند؛ داروهای آسپیرین و انوکساپارین.

فرق گچ سفید با گچ رنگی در چیست؟

در گذشته از گچ های معمولی و سنتی سفید استفاده می شد اما در سال های اخیر انواع گچ های فایبر گلاس روی کار آمده اند که هم خیلی سبک تر و هم ضد آب هستند و اگر بیمار روی گچش آب بریزد خراب نمی شود. ابتدا پزشک با گچ ارتوپدی سنتی گچ می گیرد سپس روی آن لایه گچ فایبرگلاس می کشد.

بهبود شکستگی چند ماه طول می کشد؟

بهبود استخوان آسیب دیده یک فرآیند پیچیده است. سرعت و موفقیت این فرآیند میان افراد مختلف فرق دارد و زمان مورد نیاز برای این فرآیند به عوامل بسیاری چون نوع شکستگی، سن بیمار، بیماری های زمینه ای و وضعیت تغذیه او بستگی دارد. اما به طور معمول ۶- ۸ هفته زمان لازم است.

فیزیوتراپی را کی شروع کنیم؟

بعد از اینکه استخوان به حد کافی بهبود یافت پزشک برای بیمارش جلسات فیزیوتراپی را تجویز می کند تا بیمار بتواند مجددا در اندام آسیب دیده، قدرت و تعادل را به دست آورد و فعالیت های عادی اش را از سر بگیرد.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شکستگی استخوان خطر آمبولی را در پی دارد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار