شناخت انواع آبگوشت یا دیزی

مجموعه: آشپزی, دستور پخت تعداد بازدید: 209
شناخت انواع آبگوشت یا دیزی

شناخت انواع آبگوشت یا دیزی

پرشین طب – دستور پخت | به گزارش پرشین طب؛ قصد داریم در این نوشته در مورد شناخت انواع آبگوشت یا دیزی مطالبی را برای شما قرار دهیم. خیلی از افراد به خوردن آبگوشت بسیار علاقه مند می باشند. شما می توانید به راحتی به شناخت کامل برای خوشمزه درست کردن دیزی بپردازید. در صورت تمایل این پست خوشمزه را از دست ندهید.

شناخت انواع آبگوشت یا دیزی

آبگوشت مرغ و لپه

این نوع آبگوشت که با مرغ ولپه تهیه می شود، غدای کردستانی است که گاهی برای لعاب دارتر شدن، کمی برنج هم به این غذا اضافه می شود.

آبگوشت بزباش
بزباش شباهت زیادی به قرمه سبزی آبدار دارد؛ به همین دلیل است که در مقایسه با آبگوشت سنتی کمتر معروف شده است. این ترکیب را به شکل خورش و با برنج هم می خورند.

آبگوشت قنبید

کلم یکی از مواد این غذاست اما مقدار آن زیاد نیست؛ این غذا یکی از غذاهای رسمی شهرستان قم است که با کلم قمری یا قنبید پخته می شود. برای رفع بوی کلم از ادویه استفاده کنید.

آبگوشت بزقرمه

یکی از خوشمزه ترین غذاهای کرمانی که با گوشت نرم بزغاله تهیه می شود. ترکیبی بی نظیر از گوشت، کشک و نخود که با غذایی مثل حلیم بادمجان رقابت می کند. تفاوت آن با آبگوشت کشک در استفاده از سیر در بزقرمه است. در تهیه این غذا معمولا نخود را خیس و قبل از اضافه کردن به غذا نیم کوب می کنند.

شناخت انواع آبگوشت

شناخت انواع آبگوشت یا دیزی

انواع ظروف پخت دیزی

ساکنان فلات ایران، نخستین ابزار و ظرف ها را از چوب و سنگ ساختند. اما ظرف چوبی روی آتش کارکردی نداشت و تنها ظرف های سنگی به کار می آمد.پس ازآن بود که توانایی ساخت سفال حاصل شد وانواع و اقسام ظرف ها شکل گرفت تا بالاخره، انسان به راز سنگ های معدنی و آب کردن و ریخته گری فلزات پی برد و ازآن ابزار و ظرف ساخت و ظروف فلزی را به میان آورد. جالب است که آبگوشت، هنوز که هنوز است در سه ظرف سنگی، سفالی و فلزی، طبخ و میل می شود.

انواع ظروف سنگی و سفالی و رویی (رویی به معنای رویین یعنی ساخته شده از فلز روی که به زبان عامیانه به آن روحی هم می گویند) هنوز به شیوه هزاره های دور، در ایران ساخته و به کاربرده می شود.

تهیه گوشت مناسب

انتخاب گوشت مناسب آبگوشت سخت ترین مرحله از پخت یک آبگوشت ایرانی اصیل است. زیرا بهترین گزینه برای پخت یک آبگوشت خوشمزه گوشت گوسفندی به همراه دنبه است. هر چند تهیه آبگوشت با گوشت گوساله هم امکان پذیر است اما بی شک گوشت گوساله نمی تواند لذت طعم گوشت گوسفندی را به غذای شما بدهد. بنابراین فراموش نکنید که گوشت گوسفندی همراه با چربی کافی می تواند بهترین انتخاب برای آبگوشت شما باشد.

شناخت انواع آبگوشت یا دیزی

ادویه پیشنهادی برای آبگوشت
زیره سبز ۳قاشق سوپ خوری
تخم گشنیز ۵قاشق سوپ خوری
زردچوبه ۵قاشق سوپ خوری
زیره سیاه یک قاشق سوپ خوری
فلفل سیاه ۲قاشق سوپ خوری
شنبلیله خشک ۲قاشق سوپ خوری
برگ پیازچه خشک ۵قاشق سوپ خوری

این مواد را به نسبت گفته شده پودر کنید وبرای تهیه آبگوشت مقدار لازم از آن را استفاده کنید. استفاده از چوب دارچین هم برای تهیه این غذا به دلیل طعم مناسب وخاصیت چربی سوزی مناسب است.

منبع : Seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شناخت انواع آبگوشت یا دیزی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار