شما معتاد به کار هستید یا فقط پرکار؟

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت روح و روان تعداد بازدید: 260
شما معتاد به کار هستید یا فقط پرکار؟

شما معتاد به کار هستید یا فقط پرکار؟

وقتی می گوییم معتاد، اولین تصویری که به ذهنتان می رسد چیست؟ شاید هنوز در ذهن شما فردی خمیده، با چشمانی خمار و بی حالت. با سر و وضعی آشفته که نمی تواند درست حرف بزند. بنشیند یا راه برود و … نماد یک فرد معتاد باشد. اگرچه از الف تا ی اعتیاد منفی است اما نوع دیگری نیز وجود دارد که نه از دید معتادان و نه از نگاه جامعه مشکلی که ندارد هیچ بلکه مایه افتخار است؛ اعتیاد به کار. شاید بپرسید مگر می شود به کار هم معتاد شد؟ به گفته روانشناسان این مساله هم امکان پذیر است و هم به شدت رایج. بسیاری از افرادی که خود را پرکار و فعال می دانند، در واقع معتاد به کارند. این افراد هم اخلاقشان مانند معتادان است و هم نوع رفتاری که اطرافیان باید با آنها داشته باشند. مهم شناخت این پدیده و تفاوت قائل شدن بین پرکاری و اعتیاد به کار است.

از قدیم گفته اند؛ «کار جوهر بدن است»، کاملا درست است زیرا بیکاری زمینه ساز بسیاری از مشکلات روانی، اخلاقی و … است. علاوه بر این زندگی فرد بیکار نظم و انضباط ندارد و از قانون خاصی پیروی نمی کند. این بی نظمی و آشفتگی در همه رفتارهای او نیز دیده می شود اما در مقابل فردی که کار می کند، از نظر روانی سالم تر است. با این حال، اگر کار به دغدغه اصلی فرد تبدیل شود و فراتر از آن اعتیاد ایجاد کند، تکلیف چیست؟ شاید در اطراف تان کسانی را می شناسید که وقتی هیچ کاری هم ندارند یا در مسافرت به سر می برند و … دائم از اینکه وقتشان تلف می شود شاکی اند و می خواهند هر چه سریع تر به سر کارشان برگردند. شاید فکر کنید این افراد فقط غرغرو هستند یا حوصله شان سر رفته است اما آنها همیشه این طور هستند و از صبح تا شب فقط به کارشان فکر می کنند و آن را به خانواده، دوستان و حتی تفریح شان ترجیح می دهند. این افراد اگر چند علامت دیگر هم داشته باشند که ذکر خواهیم کرد، بدون شک معتاد به کار هستند، اعتیادی که یا قبولشان ندارند یا اگر هم قبول دارند خیلی به آن افتخار می کنند. در نگاه روان شناسی این افراد تفاوت چندانی با یک معتاد به مواد مخدر ندارند و ترک کردن این اعتیاد نیز برایشان به همان سختی ترک مواد مخدر است. اگر با چنین افرادی آشنایید سعی نکنید نصیحت شان کنید؛ بلکه آنها را به مشاور معرفی کنید تا درمانشان را به طور جدی شروع کنند.

یک معتاد به کار چه ویژگی هایی دارد؟

مرز باریکی بین علاقه مندی به کار و حتی پرکاری معمولی با اعتیاد به آن وجود دارد.اگر حداقل هفت نشانه از این ۱۴ نشانه را در خودتان پیدا کردید، به کار معتاد شده اید.

 • حضور در محل کار بیش از زمان مورد نیاز، حتی وقتی کاری برای انجام دادن ندارید.
 • تحمل بی خوابی برای آنکه کار را کمی زودتر از زمان مشخص آن تحویل بدهید.
 • وسواس فکری برای انجام کامل کارها و مرور چندباره کارها در ذهن، به ویژه شرایطی که اصلا نیازی به این کار نبوده و شخص در خارج از محیط کار است.
 • ترس از وجود نقص یا مشکلی در کار حتی اگر از دقیق بودن آن مطمئن باشید.
 • هراس از عملکرد نامناسب در انجام امور و پیشداوری درباره هر اتفاقی که قرار است در آینده دور یا نزدیک در حوزه کاری ایجاد شود.
 • قرار گرفتن در حالت دفاعی درباره ارتباط با هر موضوع مرتبط به کار.
 • کنار گذاشتن هر کاری غیر از امور مرتبط به کار.
 • قطع ارتباط با دیگران به بهانه کار.
 • کار کردن با هدف فرار یا سرپوش گذاشتن روی مشکلات یا کمبودها.
 • جایگزینی کار برای فکر نکردن به جدایی، مشکلات خانوادگی و … به جای مراجعه به متخصص اعصاب و روان.
 • احساس اضطراب در شرایطی که کاری برای انجام ندارید.
 • کاهش زمان تفریح، استراحت و معاشرت با هدف رسیدگی به کار.
 • از دست دادن سلامت جسمی یا روانی به دلیل گرفتاری ذهنی یا جسمی با کار و امور و افکار مرتبط به آن.
 • هراس از توبیخ فرد بالا دستی و عصبانیت بی دلیل و داشتن حالت تدافعی پیش از آنکه اتفاقی افتاده باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شما معتاد به کار هستید یا فقط پرکار؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار