سرما خورده ایم، یا آنفولانزا گرفته ام؟

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 417
سرما خورده ایم، یا آنفولانزا گرفته ام؟

سرما خورده ایم، یا آنفولانزا گرفته ام؟

سرماخوردگی و آنفولانزا دو بیماری شایع این روزها هستند، با نمونه های یکسان. چگونه این دو را از هم تشخیص دهیم؟ صبح با عطسه و سرفه از خواب بلند می شوید. احساس درد می کنید، بدن تان داغ است و تب دارید. نمی توانید ماهیچه هایتان را حرکت دهید. خب، آیا سرما خورده اید یا آنفولانزا گرفته اید؟ صبر کنید ببینم! اصلا می دانستید این دو تا با هم فرق می کنند؟!

واقعیت این است که سرماخوردگی بیماری تنفسی خفیفی نسبت به آنفولانزا است. درحالی که سرماخوردگی باعث می شود چند روز را با بدحالی و کسالت سپری کنید، آنفولانزا می تواند برای چند روز تا چند هفته شما را کاملا از پا بیندازد. ضمن اینکه آنفولانزا حتی این قابلیت را دارد که به بیماری خطرناکی مثل سینه پهلو بینجامد و شما را روی تخت بیمارستان بیندازد.

اول؛ سرماخوردگی را بشناسیم

نشانه ها

سرماخوردگی معمولا با گلو درد شروع می شود که بیشتر وقت ها بعد از یکی، دو روز خوب می شود. آبریزش بینی و گرفتگی آن و بعد هم سرفه علائم بعدی هستند که ظهور می کنند. در بزرگسالان معمولا تب وجود ندارد، گرچه امکان یک تب خفیف و زودگذر هست. در ابتدای سرماخوردگی آبریزش بینی حالت آبکی دارد اما کم کم تیره تر و غلیظ تر می شود. خلط تیره در این حالت طبیعی است و به معنای عفونت شدید باکتریایی نیست.

دوره زمانی بیماری

سرماخوردگی معمولا یک هفته طول می کشد. در سه روز اول، شما ناقل بیماری هستید و می توانید دیگران را مبتلا کنید. بنابراین بهتر است خانه بمانید و استراحت کنید. اگر بعد از یک هفته بهبود نیافتید، احتمال ابتلای شما به عفونت باکتریایی هست که در این حالت پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. همچنین در این وضعیت ممکن است شما به آلرژی یا سینوزیت مبتلا باشید. پس در صورتی که بعد از یک هفته نشانه ای از بهبود در شما نبود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

دوم؛ وقتی از آنفولانزا حرف می زنیم، از چی حرف می زنیم

نشانه ها

نشانه های آنفولانزا معمولا شدیدتر از نشانه های سرماخوردگی هستند و به سرعت بروز می کنند. گلودرد، تب، سردرد، درد ماهیچه، خلط گرفتگی و سرفه از نشانه های این بیماری هستند. در نوع خوکی آنفولانزا تهوع و اسهال نیز وجود دارد.

دوره زمانی درمان

بیشتر وقت ها آنفولانزا بین دو تا پنج روز رو به بهبود می رود اما حالت ضعف و بی حالی بیشتر از یک هفته باقی می ماند. نوع پیچیده آنفولانزا سینه پهلوست که در جوانان، کهنسالان و کسانی که از بیماری های شش و قلب رنج می برند شایع تر است. اگر متوجه تنگی نفس شدید یا تب تان بیش از یکی، دو روز طول کشید، وقت ملاقات با دکتر متخصص است.

نحوه انتقال

ویروس آنفولانزا مانند ویروس سرماخوردگی از طریق اعضای مخاطی بدن مانند بینی، چشم و دهان وارد بدن می شود. هر وقت دستتان را به یکی از اعضا می زنید ممکن است خودتان را آلوده کنید. به همین خاطر است با شستن مرتب دست ها آنها را از آلودگی دور نگه دارید.

آدم برای یک سرماخوردگی ساده که دکتر نمی رود؛ می رود؟

اگر فکر می کنید در سرماخوردگی و آنفولانزا نیازی به مراجعه به پزشک نیست و با چند قرص و شربت خوب می شوید، سخت در اشتباهید. درست است که استراحت کردن، خوردن شیر و سوپ گرم و مراقبت از خود در تسریع روند بهبود بی تاثیر نیست اما نمی شود گفت کافی است. به ویژه در موراد زیر حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

۱/ تب مداوم

این نشانه ممکن است ناشی از وجود عفونت در بدن باشد که به درمان جدی نیاز دارد.

۲/ بلع دردناک

اگرچه درد گلو در سرماخوردگی و آنفولانزا طبیعی است اما اگر دردتان بهبود نیافت و به ویژه موقع قورت دادن غذا همچنان مشکل داشتید، ممکن است دچار عفونت گلو و گلودرد میکروبی باشید.

۳/ سرفه مداوم

اگر سرفه هایتان بعد از دو، سه هفته قطع نشد، ممکن است دچار برونشیت شده باشید که برای درمان به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارد. همچنین سینوزیت یا آبریزش از عقب بینی نیز می توانند منجر به سرفه شوند. البته آسم هم همین نشانه را دارد. پس هوشیار باشید که سرفه طولانی مدت را نمی توان نادیده گرفت.

۴/ خلط مداوم و سردرد

وقتی سرماخوردگی یا آب ریزش ناشی از آلرژی خوب می شوند، ممکن است عفونت شان را در سینوس ها باقی بگذارند. اگر اطراف چشم ها و صورتتان احساس درد می کنید، بعید نیست دچار عفونت سینوسی باشید و احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک دارید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سرما خورده ایم، یا آنفولانزا گرفته ام؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار