سرطان سینه دختران جوان را هم تهدید می کند

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 353
سرطان سینه دختران جوان را هم تهدید می کند

سرطان سینه دختران جوان را هم تهدید می کند

چندی پیش در مورد چرا نمی توان سرطان را پیشگیری کرد ؟! برای شما عزیزان مطالبی را قرار دادیم. تحقیقات نشان می دهد که سرطان سینه در بین خانم های ایرانی شایع می باشد. چگونه می شود از سرطان سینه در نوجوانی جلوگیری کرد؟ بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های زودرس ورزش کردن می باشد. مواد پلاستیکی، مواد آرایشی، عطرها و حشره کش مواد شیمیایی رایج در این روزها می باشند که می توان از آنها به عنوان عامل خطر نام برد.

موادی که ناخواسته‌ وارد بدن می‌شوند

لوازم آرایش و محصولات زیبایی پوست و مو جزو منابع بالقوه و اصلی مواجهه زنان با مواد شیمیایی هستند، به خصوص اگر به تعداد این لوازم در کیف آرایشی دختران و زنان نگاهی بیندازیم، تعداد آنها زیاد است. اگر ۲۰ محصول آرایشی در کیف یک دختر جوان باشد، او را در معرض ۲۰۰ ماده شیمیایی قرار می‌دهد که می‌توانند سرطان‌زا باشند و با توجه به پایین آمدن سن آرایش دختران جوان، این موضوع هشداری جدی است.
گروه‌های متخصص محیط زیست و مرکز تحقیقات ایمنی لوازم آرایش آمریکا مواد زیر را خطرناک و سرطان‌زا معرفی کرده‌اند: پارابن‌ها (به‌عنوان نگه‌دارنده در لوازم آرایش و زیبایی)، مواد پتروشیمیایی و محصولات فرعی آنها (در کرم‌های پوست و نرم‌کننده لب)، جیوه (در ریمل و قطره‌های چشمی)، سرب (در رژ لب)، دی‌اکسان (در شامپوها و شامپو بدن)، فتالات‌ها (در برق لاک، لاک، اسپری مو و عطریات). تمامی این مواد از سوی سازمان بهداشت جهانی نیز سرطان‌زا شناخته شده است. تحقیقات نشان می‌دهد در دختران کم سن و سال که هر روز از این مواد استفاه می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آینده افزایش پیدا می‌کند. نگرانی اینجاست که وقتی زنان در سن کمتر از ۲۵ سالگی از این مواد استفاده می‌کنند، درست در سنی با این مواد مواجه هستند که بافت پستان آنها در حال تکامل بوده و بیشتر تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می‌گیرد. در تحقیقاتی که از سوی گروه متخصصان محیط زیست آمریکا روی ۷۲ زن جوان انجام شده است، حدود ۴۵۵ ماده شیمیایی که نباید در بدن وجود داشته باشد، در خون، بند ناف نوزادان، ادرار و شیر مادر پیدا شده است و این امر نگران‌کننده است. در تحقیق بعدی از سوی همین گروه که روی ۲۳۰۰ آمریکایی انجام شده است مشخص شد، جوانان به طور متوسط هر روز با ۱۲۶ ماده شیمیایی مواجه‌اند که تنها از طریق محصولات آرایشی، بهداشتی که خود فرد استفاده می‌کند به بدن آنها وارد می‌شود. هر روز از هر ۱۳ زن، یک نفر در مواجهه با مواد سرطان‌زا قرار دارند.
آیا شما در معرض خطرید؟
آنچه در مواجهه با مواد شیمیایی و ابتلا به سرطان پستان دختران جوان باید به آن توجه داشت، این است که آنها در رده سنی بلوغ تا ۲۵ سالگی با بیشترین خطر روبه‌رو هستند چرا که استروژن می‌تواند در رشد بسیاری از تومورها نقش داشته باشد و هر ماده‌ای که در متابولیسم استروژن دخالت کند، به بدن آسیب می‌رساند. مواد شیمیایی نقشی سه‌گانه در بروز سرطان پستان ایفا می‌کنند. آنها سطح استروژن را افزایش داده، متابولیسم سلول را تغییر می‌دهند و مسیرهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند که خطر سرطان را افزایش می‌دهد.

دختران نوجوان را به ورزش تشویق کنید

تحقیقات جدید نشان داده است که اگر زنان از دوران قبل از نوجوانی ورزش را جزیی از برنامه دایمی خود قرار دهند، در آینده احتمال سرطان پستان در آنها کم می‌شود، به‌طوری که اگر زنان از دوران نوجوانی به طور مرتب ورزش کنند، احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها ۲۵ درصد کمتر است و در کسانی که فعالیت دارند و در فاصله سنی ۱۲ تا ۲۲ سالگی بیش از ۳ ساعت در هفته دویده‌اند یا بیش از ۱۳ ساعت در هفته پیاده‌روی داشته‌اند، میزان سرطان پستان به شدت کاهش داشته است.

تغذیه سالم

چاقی و افزایش توده چربی بدن سبب افزایش سطح استروژن بدن می‌شود چون استروژن در بافت چربی تجمع پیدا می‌کند و هورمونی است که در بروز سرطان پستان دخیل است. توصیه دانشمندان این است که علاوه بر مصرف کم چربی و گوشت قرمز در دوران کودکی و نوجوانی، بهتر است دو ماده غذایی مفید را حتما در رژیم غذایی دختران نوجوان قرار دهید. سویا و ماهی دو ماده‌ای هستند که تاثیر آنها در کاهش ابتلا به سرطان پستان بسیار زیاد است. بررسی محققان دانشگاه بوستون نشان می‌دهد که اگر دختران از کودکی سویا مصرف کنند، میزان ابتلای آنها به سرطان پستان کمتر می‌شود.

منبع : Salamat

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سرطان سینه دختران جوان را هم تهدید می کند”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار