روش محاسبه کردن چربی بدن خود را یاد بگیرید

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 300
روش محاسبه کردن چربی بدن خود را یاد بگیرید

روش محاسبه کردن چربی بدن خود را یاد بگیرید

می خواهیم در این نوشته به شما روش محاسبه کردن چربی خود را آموزش دهیم ، خیلی از افراد می خواهند بدانند که چربی بدن چقدر است ، شاید روش های دیگری برای محاسبه چربی بدن وجود داشته باشد اما ما به شما روش مطمئن و راحت تر را آموزش می دهیم. شما می توانید با خواندن این نوشته راه های تشخیص چاقی و همچنین تعریف هایی از استاندارد آن را فرا بگیرید. در صورتی که تمایل دارید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

«براساس تعاریف جدید، چاقی و اضافه وزن فقط براساس قد و وزن تعریف نمی‌شود، بلکه امروزه ترکیب بدن را در نظر می‌گیرند. امروزه تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن است و ما ابتدا درصد چربی بدن فرد را اندازه می‌گیریم تا بدانیم واقعا چاق است یا نه. اگر فردی مرتب ورزش ‌کند، درصد بافت ماهیچه‌های بدنش بالا خواهد بود و بنابراین لازم نیست همه افراد به یك اندازه وزن کم کنند چون به هیچ‌‌وجه نباید بافت ماهیچه‌ای کم شود.»

شاخص توده بدن (BMI)

مقدار BMI یا شاخص توده بدن از تقسیم مقدار وزن (به کیلوگرم) به مجذور قد (به متر) به‌دست می‌آید. اگر این مقدار بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ باشد، وزن در محدوده مناسب است. اگر بین ۲۵ تا ۳۰ باشد، فرد در گروه دارای اضافه وزن و اگر بیشتر از ۳۰ باشد، فرد در گروه افراد چاق جای می‌گیرد.

اندازه‌گیری دور کمر

اگر این مقدار در مردان بیشتر از ۱۰۰ سانتی‌متر و در زنان بیش از ۸۷٫۵ سانتی‌متر باشد، نشانگر افزایش خطر، به‌خصوص در افرادی است که شاخص توده بدنشان بین ۲۵ تا ۳۴ است.

نسبت دور کمر به دور باسن

اگر این مقدار در زنان بیش از ۰٫۸ و در مردان بیش از ۱ باشد، نشانه چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است.

معادله دورنبرگ

۵٫۴ – (G × ۱۰٫۸) – (سن به سال × ۰٫۲۳) + (BMI × ۱٫۲)= درصد چربی بدن

در این معادله مقدار G برای خانم‌ها صفر و برای آقایان ۱ در نظر گرفته می‌شود. به علاوه، مقدار درصد چربی در آقایان بین ۲۰ تا ۲۵ و در خانم‌ها بین ۲۵ تا ۳۲ درصد است که اگر بیش از مقادیر یاد شده باشد، نشانه چاقی و بروز عوارض ناشی از آن خواهد بود.

منبع : seemorgh.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “روش محاسبه کردن چربی بدن خود را یاد بگیرید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار