روش درست کردن سس سویا

مجموعه: آشپزی, دستور پخت تعداد بازدید: 1232
روش درست کردن سس سویا

روش درست کردن سس سویا

پرشین طب – دستور پخت | به گزارش پرشین طب؛ روش درست کردن سس سویا می خواهیم در این نوشته در مورد روش درست کردن سس سویا مطالبی را برای شما قرار دهیم. اگر می خواهید  در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

روش درست کردن سس سویا

تاریخچه سس سویا درست مانند “توفو” سس سویا هم از دانه های گیاه سویا درست می شود. اروپایی ها دانه های سویا را در اوایل قرن ۱۸ پیدا کردند و این در حالی است که چینی ها در حدود ۵۰۰۰ سال پیش از آن به عنوان یکی از منابع اولیه تغذیه ی خود استفاده می کردند. امپراتور چین در آن زمان نام سویا را “تا تئو” گذاشته بود که به معنای “دانه بزرگ” بود و یکی از ۵ دانه مقدس چینی ها در میان برنج، گندم، جو، و ارزن به شمار می رفت. سویا منبعی سرشار از پروتئین می باشد، به این شکل که پروتئین موجود در ۱کیلو سویا معادل پروتئین موجود در ۲٫۵ کیلو گوشت قرمز است. به هر حال تاریخچه سس سویا بر می گردد به ۲۰۰۰ سال قبل و در ابتدا مانند نوعی رب شور مورد استفاده قرار می گرفت.

طرز تهیه سس سویا

امروزه سس سویا را از دانه های سویا که با غلات تفت داده شده نظیر برنج گندم و جو مخلوط می شود، تهیه می کنند. ترکیب فوق را به حالت خمیر در آورده و برای چند ما به حال خود باقی می گذارند تا فرایند ترکیب انجام پذیرد و پس از سپری شدن چند ماه آنرا از صافی رد کرده و در شیشه می ریزند. باید توجه داشت که تیه سس سویا به روش مصنوعی بیش از چند روز زمان نمی برد. به این منظور مواد فوق تحت فرایند هیدرولیت قرار گرفته و در نهایت چاشنی هایی نظیر شربت ذرت، نمک و قدری آب نیز به آن اضافه می شود. البته سس های صنعتی فاقد طعم مطبوع انواع طبیعی خود هستند.

درست کردن سس سویا

روش درست کردن سس سویا

انواع سس سویا

دو نوع سس اصلی سویا وجود دارد که عمدتاً در آشپزخانه های چینی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد: ۱- سس تیره و۲- روشن.

سس تیره مدت زمان بیشتری از تهیه آن می گذرد و رنگ قهوه ای- مشکی پیدا کرده و بافت آن قدری غلیظ تر است. نوع دوم رنگ ملایم تری دارد و قدری شورتر است. نوع دوم بیشتر در پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد چراکه سس تیره بوی تند و تیزی دارد و در اثر طبخ سبب از بردن طعم اصلی غذاها می شود. از سس تیره بیشتر در غذاهای قرمز رنگ استفاده می شود. یکی دیگر از مزایای سس سویای تیره ترد کردن گوشت کبابی است. شما می توانید پیش از کباب کردن گوشت آنرا برای ۱۵ دقیقه در سس سویای تیره بخوابانید تا ترد و نرم شود. به هر حال در حین آشپزی بهتر است که هر دو نوع سس را در اختیار داشته باشید. سس سویا با طعم قارچ و میگو نیز وجود دارد.

در رستورانها از سس تیره برای تیره کردن برنج استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که بهترین انواع سس سویا انواع چینی آن هستند. سس تاماری سویا تاماری یکی دیگر از انواع ژاپنی سس سویا است که غلیظ است و طعم آن بسیار قوی است.

ارزش غذایی سس سویا 

در هر ۲۵۵ گرم کالری ۱۳۵ سدیم ۱۴۳۷۴ mg کربوهیدرات ۱۹ g فیبر ۲ g شکر ۴ g پروتئین ۱۶ g کلسیوم ۴۸٫۴ mg

منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “روش درست کردن سس سویا”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار