روش تشخیص گوشت سالم از ناسالم!

مجموعه: اختصاصی سایت, تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 588
روش تشخیص گوشت سالم از ناسالم!

روش تشخیص گوشت سالم از ناسالم!

گوشت چیست؟

گوشت علاوه برا اینکه دارای بافت عضلانی است حاوی بافت های چربی هم هست اما مقدار آن در دام های مختلف متفاوت است. گوشت لخم عبارت است از گوشت با بافت ماهیچه ای حیوانات که ترکیب آن با اندام های داخلی مانند کلیه و جگر متفاوت است. معروف ترین نوع گوشت، گوشت گاو، گوسفند و گوساله است. طبع این گوشت ها متفاوت بوده و به اصطلاحا به گرم و سرد تقسیم بندی می شوند. البته گوشت شتر نیز جزو گوشت های قرمز تقسیم بندی می شود اما مصرف این گوشت رایج نیست.

آلوده نباشد

رنگ گوشت، بافت و بوی آن نشان می دهد که گوشت سالم است یا نه؟ رنگ گوشت سالم صورتی مایل به قرمز است. اما مقدار قرمزی آن بسته به نوع گوشت متفاوت است. بوی آن باید بوی گوشت بدهد و بوی اضافی مانند بوی گندیدگی، فلزی، چربی و یا هر بوی خاص دیگری ندهد. بافت آن باید یکنواخت باشد. زمانی که گوشت را می برید نباید بافت آن به حالت پودری درآمده و اصطلاحا از هم گسسته شود.  گوشت نباید هیچ گونه لک کوچک یا بزرگ کبود داشته باشد. علاوه بر اینکه نباید رنگ قرمز تیره به صورت غیر عادی در آن دیده شود.

بسته بندی بهتر از فله ای

در مقایسه ممکن است قیمت تمام شده یک بسته گوشت قرمز فله ای، منظور گوشت قرمزی که از قصابی خریده می شود، کمتر از گوشت قرمزی باشد که به صورت بسته بندی خریداری می شود. اما اگر از گوشت فله ای بخش های نامناسب آن مانند استخوان و چربی جدا شود خواهید دید که قیمت تمام شده گوشت بسته بندی به صرفه تر است. اما به غیر از قیمت، کیفیت گوشت قرمز بسته بندی شده به شرطی که به درستی بسته بندی شده باشد، بهتر از گوشتی است که به صورت فله ای خریداری می شود.

درست نگهداری کنید

پس از خرید گوشت باید آن را به سرعت پاک کرده، شسته و پس از خارج شدن آب آن باید مقدار مورد نیاز در یخچال و در بخش ویژه نگهداری گوشت قرار گرفته و بقیه آن به صورت وعده درآمده و در فریزر نگهداری شود. گوشت نباید گرمای بالای ۴ درجه سانتی گراد را بیش از یک تا دو ساعت تحمل کند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “روش تشخیص گوشت سالم از ناسالم!”

  1. محمد رضا

    من از انواع گوشت استفاده میکنم و تازگیا بوقلمون رو هم به گوشت هامون در کنار گوشت گوسفند و شترمرغ اضافه کردیم هم طعمش فوق العاده هست و هم قیمتش مناسبه در کنار اینکه من ساکن تهران هستم و پیشنهاد میکنم یکبار خرید غیر حضوری گوشت رو از شرکتی که من ازش گوشت میخرم (دلیسا)رو تجربه کنید کارشون خیلی تمیز و استاندارد و قابل قبوله و انواع گوشت رو دارن، میتونید گوشت رو با خیال راحت در منزلتون تحویل بگیرید.من ازشون خرید میکنم و خیلی راضی هستم
    تازه به من برای خرید گوشت مشاوره هم میدهند
    تمامی گوشت هاشون دارای ضمانت هست حتی بعد از اینکه پخت داشته باشم و از گوشت نارضایتی وجود داشته باشه باهاشون تماس میگیرم و گوشتتون رو مرجوع میکنم و گوشت جدید به جاش میگیرم.

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار