راه های پیشگیری از سکته مغزی

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 568
راه های پیشگیری از سکته مغزی

راه های پیشگیری از سکته مغزی

بلغم و سودا؛ متهمان شماره یک

دلایل زیادی برای سکته های مغزی وجود دارد که یکی از مهم ترین این دلایل از دیدگاه طب سنتی انباشت مواد بلغمی، سوداوی یا تجمع مواد بلغمی و سوداوی با هم در بدن ایت. طب جدید رسوب کلسیم و کلسترول در عروق را دلیل سکته می داند. برخی از مواد غذایی که خورده می شوند مضر هستند و در کبد و سیستم گوارشی هضم نمی شوند به همین دلیل به حالت سرگردان در جریان خون قرار می گیرند و به صورت تدریجی در عروق رسوب می کنند. رسوب این مواد باعث تنگ شدن رگ می شود و کوچک ترین ماده بلغمی یا لخته خون می تواند باعث ایجاد سکته مغزی یا قلبی شود. بلغم خالص به حالت درشت و بزرگ است و از سیستم عروقی عبور می کند و به عروق مغز می رسد و در آنجا به شکل آمبولی چربی، رگ را می بندد.

پیچیدگی داری؟

شکل عروق در ایجاد سکته می تواند تاثیر داشته باشد، اگر زاویه پیچش عروق در بدن به گونه باشد که امکان عبور مواد را از خود به راحتی ندهد، می تواند باعث رسوب شود و رسوب های جمع شده بعد از مدتی به سمت قلب و مغز حرکت می کنند و سکته را به وجود می آورند. تکه های چربی سرگردان در داخل عروق به راحتی به دیواره آنها می چسبند و به مرور زمان با بستن عروق باعث سکته می شوند. افرادی که با مشکل شکا عروق به حالت یاد شده مواجه هستند این احتمال رسوب خیلی بیشتر از سایر افراد است. باریک بودن و نازک بودن عروق در برخی از افراد آنها را مستعد سکته مغزی می کند. علاوه بر شکل رگ ها، فشارهای عصبی و افسردگی یکی دیگر از دلایل سکته است و افرادی که بیش از سایرین عصبانی می شوند، در معرض سکته قلبی و مغزی قرار دارند.

کلسیم؛ متهم بعدی

افراد بلغمی مزاج،بیش از سایرین مواد بلغمی در عروق شان رسوب می کند چنانچه کلسیم هم در بدن این افراد رسوب کند، بلغم رسوب شده در عروق به وسیله کلسیم سفت و سیمانی می شود و نتیجه اینکه احتمال ایجاد لخته خون و لخته آمبولی افزایش پیدا می کند و در نهایت احتمال سکته مغزی وجود دارد. کلسیم وقتی وارد بدن می شود و به صورت کلسیم جدا نیست و حتما به صورت یک ترکیب وارد بدن می شود، نوع ترکیب کلسیم می تواند باعث رسوب آن شود و برای بدن مضر باشد. مواد غذایی یا گیاهانی که در آنها کربنات کلسیم وجود دارد برای بدن مضر بوده و اگر کلسیم از کربنات جدا نشود برای فرد مشکلاتی را به وجود می آورد. برای کاهش رسوب کلسیم افراد باید آب زیادی بنوشند و راه بروند. انجام این کار باعث می شود یون کلسیم به حالت آزادتر در بیاید و در بدن رسوب نکند. راه رفتن و دویدن باعث گشاد شدن عروق و مانع از سکته می شود.

تمام بدن سکته می کند

بیشتر افراد بر این باورند که تنها قلب و مغز دچار سکته می شوند در حالی که تمام اعضا ی بدن می توانند دچار سکته شوند و نارسایی خون یا گرفتگی عروق، در اندام های دیگر وجود دارند منتها اندام های دیگر معمولا می توانند سکته را جبران کنند در حالیکه مغز نمی تواند نارسایی در خون رسانی و مشکلات ناشی از بسته شدن عروق را جبران کند به همین دلیل وقتی سکته در مغز اتفاق می افتد مشکلات زیادی را به وجود می آورد و حتی می تواند منجر به مرگ شود.

آشنایی با ضد سکته ها

برخی از مواد غذایی که به سلامت عروق کمک می کنند چندان در طب سنتی به آنها پرداخته نشده است اما علم جدید مصزف روغن زیتون و روغن هسته انگور را برای سلامت عروق و پیشگیری از سکته مفید می داند. روغن کنجد در صورتی که افراد مشکل هضم نداشته باشند می تواند به سلامت عروق کمک کند. مصرف روغن حیوانی در برخی از افراد که شرایط خاصی دارند ایرادی ندارد مثلا کارگر ساختمانی که فعالیت بدنی زیادی دارد و ۲۰۰۰ کالری یا بیشتر می سوزاند می تواند از روغن حیوانی استفاده کند. روغن های گیاهی ممکن است دارای موادی باشند که برای بدن مضر است و قابل مصرف نباشند. متاسفانه در برخی از روغن هایی که در بازار وجود دارند برای اینکه مقرون به صرفه باشند، از روغن پالم استفاده می کنند که سلامت عروق را به خظر می اندازد. روغن هسته انگور به نسبت سایر روغن ها قابل اطمینان تر است چرا که از تفاله انگوری که در کارخانه های آبمیوه گیری وجود دارد به دست می آید و احتمال تقلب در آن کمتر است.

کبد را دریاب

کبد،نقش کارخانه تصفیه بدن را دارد و اگر کبد سالم باشد بلغم(کلسترول بد) را به شکل صفرا از بدن دفع می کند. افرادی که مشکل کبد دارند دچار کهیر،خارش و جوش چرکی می شوند و همین مشکلات کبدی می تواند باعث رسوب بلغم در بدن شود و سکته قلبی و مغزی را به دنبال داشته باشد. شاتوت، تمشک، آب زرشک و… به پاکسازی کبد کمک می کنند، البته وضعیت کبد و صفرا باید توسط متخصص طب سنتی مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت لزوم درمان انجام شود.

عرقیجات؛ دوست عروق

عرق های گیباهی که به سلامت عروق کمک می کنند در بازار موجود هستند ولی یک استاندارد مشخص برای تعیین کیفیت این عرقیجات وجود ندارد و نمی توان متوجه شد که میزان ماده موثره موجود در عرق گیاهیی چه قدر است. عرق های گیاهی از نظر میزان الکل صنعتی مورد بررسی قرار می گیرند ولی ماده موثره آنها چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و نمی توان به صورت دقیق توصیه کرد که مصرف چه میزان از عرق گیاهیی می تواند به فرد کمک کند با این حال یکی از عرق های گیاهی که به سلامت عروق و پیشگیری از سکته مغزی کمک می کند عرق کیالک است. عرق دیگری مثل عرق نسترن هم می تواند برای پیشگیری از سکته مغزی مفید باشد. افرادی که اعصاب ناراحتی دارند برای کاهش فشارهای عصبی و سلامت عروق و پیشگیری از سکته مغزی بهتر است از عرق اسطوخودوس استفاده کنند. عرق بهار نارنج یکی دیگر از عرق هایی است که در پیشگیری از انواع سکته کمک می کند. گل گاوزبان هم برای این مسئله مفید است اما باید به این نکته توجه داشت که گل گاوزبان در برخی از افراد باعث افزایش فشارخون می شود و افزایش فشارخون خودش می تواند سکته را به دنبال داشته باشد. عرق شوید به کاهش کلسترول کمک می کند ولی خوردن مداوم و غیر اصولی آن می تواند باعث کم شدن بینایی شود چون این عرق چربی چشم را کاهش می دهد و باعث ضعیف شدن بینایی می شود.

باز هم هست

برای پیشگیری از مشکلات عروق به ویژه سکته مغزی توصیه می شود که افراد چای را به صورت کم رنگ بنوشند. نوشیدن چای سبز به سلامت عروق کمک می کند و در پیشگیری از سکته مغزی بسیار موثر است. چای سبز اشتها را کم  می کند و در درمان چاقس هم موثر است ضمن اینکه کلسترول بد خون را پایین می آورد. نوشیدن چای ترش یا مکه برای افرادی که مشکل بالا بودن فشارخون دارند مفید است، چای ترش می تواند باعث کاهش چربی و کاهش غلظت خون شود.«قرقات» یکی دیگر از گیاهانی است که در ترکیب های دارویی برای سلامت عروق از آن کمک گرفته می شود. چهار تخم که شامل تخم کاهو،خیار،خرفه و گشنیز می شود هم مفید است. تشخیص اینکه چه گیاهی را فرد مصرف کند بر عهده پزشک متخصص گیاهان دارویی یا متخصص طب سنتی است و نمی توان برای سلامت قلب و عروق یک نسخه کلیبرای همه افراد تجویز کرد و باید دید مشکلات عروقی ناشی از جیست. گاهی فرد بلغمی مزاج است و گاهی فرد دیگری مزاج گرم دارد و درمان و پیشگیری باید متناسب با وضعیت افراد باشد.

چربی به توان چربی!

استفاده از غذاهای پرچرب می تواند سلامت عروق را به خطر بیندازد و شانس سکته مغزی و قلبی را بالا ببرد به همین دلیل باید از خوردن غذاهای چرب اجتناب کرد. خوردن چربی همراه با مربوهیدرات تاثیر چربی را چند برابر می کند. برای مثال افرادی که عادت دارند روی برنج کره بریزند، چربی را برای بدن قابل جذب می کنند.

راه های نجات

پیاده روی با سرعت ملایم به صورت روزانه به سلامت قلب و عروق و پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی کمک می کند. در قدیم، مردم برای انجام کارهای خود معمولا پیاده به این طرف و آن طرف می رفتند وهمین مسئله بسیاری از آنها را از سکته های قلبی و مغزی محافظت می کرد. یکی از کارهایی که خطر سکته را بالا می برد نوشیدن آب سرد است بسیاری از افراد عادت دارند آب سرد را به یکباره می نوشند، در زمان نوشیدن آب، ورود اکسیژن به بدن و تنفس قطع می شود که این مسئله می تواند باعث سکته قلبی یا مغزی شود در واقع عروق منقبض شده و شوک به اعضا ی بدن وارد می شود. صبح زود به صورت ناشتا باید آب نسبتا جوش نوشید. انجام این کار خیلی می تواند مفید باشد البته افراد بلغمی مزاج در صورت نوشیدن آب زیاد بلغم شان بالاتر می رود و این دسته از افراد نباید این کار را زیاد انجام بدهند. یکی دیگر از مواردی که روی سلامت عروق تاثیر منفی می گذارد یبوست است و یبوست باید توسط پزشک متخصص برطرف شود. یکی از راه هایی که به برطرف کردن یبوست می تواند کمک کند این است که هنگام نوشیدن آب، آن را در دهان بگردانید و بعد بنوشید. خوب جویدن غذا هم مسئله مهمی است.

اینها را به خاطر بسپار

داشتن خوا خوب هم  می تواند به سلامت عروق کمک کند. بیدار ماندن تا دیروقت باعث افزایش سودا در بدن می شود و وقتی سودا در بدن بالا برود تبدیل به یک ماده سیمانی شده و عروق را می بندد و بسته شدن عروق سکته مغزی را به دنبال دارد. استحمام در صورتی که پوست خشک نباشد باید به صورت یک روز در میان باشد و مدت زمان ماندن در حمام نباید آنقدر زیاد باشد که پوست چروک بخورد، چروک شدن نشان دهنده کم شدن آب بافتی بدن است و این مسئله می تواند به بدن و عروق آسیب وارد کند.

 آجیل بخورید،سالم بمانید

خوردن آجیل می تواند به سلامت عروق کمک کند و از سکته قلبی و مغزی جلوگیری کند. روغن موجود در آجیل،رسوبات موجود در عروق را خود حل می کند. آجیل زمانی می تواند مفید باشد که بو داده نشده باشد و پوست آن در زمان مصرف دور ریخته شود و اگر پوست آن از قبل شکسته شده باشد چندان تاثیری ندارد. آجیلی که روی آن نمک وجود دارد فشارخون را بالا می برد و به همین دلیل نباید آجیل شور مصرف کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “راه های پیشگیری از سکته مغزی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار