راهنمای مصرف نمک برای انواع بیماری ها و زندگی روزمره

مجموعه: اختصاصی سایت, تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 433
راهنمای مصرف نمک برای انواع بیماری ها و زندگی روزمره

راهنمای مصرف نمک برای انواع بیماری ها و زندگی روزمره

لیست غذاهایی که بدون افزودن نمک هم حاوی نمک بالا هستند نام عنوان است که چندی قبل در سایت قرار گرفت.

دانشمندان می گویند افراد بالای ۵۰ سال و بیماران کلیوی و دیابتی باید میزان سدیم مصرفی خود را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهند. سایرین هم باید حد مصرف نمک را کمتر از ۲۳۰۰میلی گرم در روز نگاه دارند که تقریبا معدل یک قاشق چایخوری است. اگر چه متخصصان این دو آستانه را برای مصرف نمک توصیه کرده اند اما بسیاری از ما بیشتر از این حدود نمک مصرف می کنیم زیرا بسیاری از خوراکی ها بی آن که ما به آنها نمک بیافزاییم خودشان حاوی مقدار سدیم قابل توجهی هستند. جالب این که خیلی از این دست خوراکی ها اصلا مزه شوری ندارند مثلا هویج.

نمک، قاتل خاموش
اخیرا محققان رد پای سدیم نمک طعام را در بیماری های زیادی کشف کرده اند که در ادامه با این بیماری ها آشنا می شویم.
سرطان: بنا به یافته های محققان ژاپنی در سال ۲۰۱۰ غذاهایی که به انها نمک اضافه می شود می توانند خطر ابتلای فرد به سرطان را تا ۱۵درصد افزایش دهند. نمک با تحریک مخاط معده و مستعد ساختن آن به عفونت باکتریایی اچ پیلوری می تواند مرگ ناشی از سرطان معده را در پی داشته باشد.

پوکی استخوان: رژیم های غذایی پر نمک تراکم استخوانی را کاهش می دهند و می توانند سبب پوکی استخوان شوند. بنا به یافته های محققان به ازای افزودن ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم بدن ۴۲ میلی گرم کلسیم دفع می کند که با مرور زمان به ذخایر کلسیم استخوان ها آسیب می زند. حال اگر میزان مصرف سدیم را به ۲۰۰میلی گرم در روز کاهش دهید بدن می تواند کلسیم خود را حفظ کند.

دیابت: مقدار زیاد سدیم در بدن مقاومت به انسولین را افزایش می دهد. دیابت به تنهایی می تواند فرد را در معرض فشارخون بالا قرار دهد حال مصرف نمک زیاد هم این خطر را بیشتر می کند.

جنون: مصرف زیاد نمک فشارخون را بالا می برد. از طرفی در سال ۲۰۱۰ محققان با بررسی نتایج MRI 1400 زن بالای ۶۵ سال دریافتند فشارخون بالا سبب آسیب های جدی به مغز می شود دیگر تحقیقات هم نشان داده که فشارخون بالا خطر جنون های ناشی از سکته های مغزی را تا ۶۰۰ درصد افزایش می دهد.

آپنه خواب: اگر به دنبال افزایش مصرف نمک فشارخون بالا رود این افزایش فشار سبب آپنه خواب و بی خوابی می شود فردی هم که بدخواب باشد فشارخونش به طور مضاعف افزایش می یابد.

بیماری کلیوی: فشارخون بالا با آسیب به عروق خونی و خصوصا عروق کلیه باعث صدمات جدی به کلیه می شود که این صدمات ممکن است علائم خود را تا زمانی که ۱۰ درصد کارایی کلیه باقی مانده باشد خود را نشان ندهند. در ضمن چانچه سنگ کلیه دارید توصیه می کنم حواس تان به مصرف نمک باشد زیرا افزایش مصرف سدیم دفع کلسیم را در بدن افزایش می دهد و این احتمل رسوب کلسیم در کلیه و ایجاد سنگ کلیه را بالا می برد.

زخم معده: محققان می گویند مصرف بیش از حد نمک یا بهتر بگوییم سدیم در رژیم غذایی روزانه باعث می شود که ریسک شما برای ابتلا به زخم معده بیشتر شود.لابد با خودتان فکر می کنید که نمک چه ربطی به معده دارد؟! این محققان در پاسخ می گویند که بر اساس مطالعات انجام شده هر چه قدر غلظت نمک در معده فرد بالاتر باشد، فعالیت یک ژن در باکتری مولد زخم معده یا همان (هلیکوباکتر پیلوری) بیشتر می شود و در نتیجه خطر باکتری برای معده هم افزایش پیدا می کند. در واقع هلیکوباکتر پیلوری، رژیم غذایی شما را در طی روز به شدت زیر نظر دارد و کافی است قدری بیشتر نمک مصرف کنید تا او هم فعالیتش را بالاتر ببرد. مطالعات اپیدمیولوژیک هم این یافته را تایید کرده و حاکی از آن است که هر قدر مصرف نمک، غذاهای شور یا خوراکی های پر سدیم بالاتر باشد و هر چه قدر که دوستی شان با غذاهای آماده بیشتر باشد احتمال ابتلای شان به زخم معده هم بیشتر است. علاوه بر این دو ژن دیگر هم هستند که اثر بیماری زای باکتری هلیکوباکتر پیلوری را بالاتر می برند. در محیط های پر نمک فعالیت این ژن ها نیز تشدید می شود.

ویژگی های فردی و میزان مصرف نمک
سن: با افزایش سن میزان تاثیرسدیم بر افزایش فشارخون بیشتر می شود به طوری که می توان گفت بیش از یک سوم افراد ۴۵ ساله دچار مشکل افزایش فشارخون هستند و این فراوانی در افراد ۵۵ساله به ۵۰درصد و در افراد ۷۰ ساله به ۷۵ درصد می رسد. بنابراین بهتر است از سن ۵۰ سالگی به بعد توجه ویزه ای به میزان مصرف سدیم مورد نیاز از بدن مان داشته باشیم.

قندخون: رگ های خونی بیماران مبتلا به دیابت سخت، شکننده و کلسیفیه می شود و به این ترتیب فرد در خطر فشارخون قرار می گیرد. بنابراین بیماران دیابتب باید توجهیی ویژه به میزان سدیم مصرفی خود داشته باشند. اگر دیابت دارید اما به فشارخون مبتلا نیستید میزان سدیم مصرفی تان در طول روز نباید بیش از ۲۳۰۰میلی گرم باشد اما در صورتی که دیابت و فشارخون دارید به ۱۳۰۰میلی گرم در روز بسنده کنید.

نژاد: افرادی که پوست تیره دارند به سبب عوامل ژنتیکی نسبت به بیماری افزایش فشارخون مستعدترند و باید میزان سدیم مصرفی خود را پایین نگاه دارند.

میزان فعالیت: از آنجا که سدیم با مایعات بدن پیوند دارد به حفظ آب و تعریق کمک می کند. هنگام ورزش مقدار زیادی عرق و در نتیجه سدیم از بدن دفع می شود اما نباید برای جبران سدیم از دست رفته از طریق عرق میزان نمک رژیم غذایی خود را خیلی بالا ببرید. در عوض می توانید با مصرف نوشیدنی ورزشی (نه نوشیدنی انرژی زا) نمک دفع شده را تامین کنید.

چرا سدیم اعتیاد می آورد؟
بدن برای تعادل مایعات، انتقال پیام های عصبی و انقباض و استراحت عضلات به سدیم نیاز دارد اما تنها ۵۰۰میلی گرم در روز. اگر میزان مصرف شما از این مقدار بالاتر رود مغز فرمان هایی می دهد که چندان به نفع سلامت شما نیست. تحقیقات نشان داده که مصرف نمک سبب ترشح دوپامین می شود. دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی است که در فرآیند های اعتیاد گونه مغز دخالت دارد بنابراین سدیم هم در بدن می تواند به اندازه نیکوتین و الکل اعتیاد آور باشد به این ترتیب مانند سایر اعتیادها به مرور زمان برای کسب رضایت باید میزان سدیم مصرفی خود را افزایش دهید. در ضمن تحقیقات نشان داده به دنبال مصرف غذاهای شور میل به خوردن نوشیدنی های شیرین هم بیشتر می شود مثلا ممکن است فرد بعد از خوردن غذایی شور مانند فست فود برای رفع هوس خود بخواهد نوشابه بخورد که شیرین است اما برای کاهش کالری مصرفی نوع رژیمی آن را سفارش دهد اما مسئله اینجاست که نوشابه های رژیمی سرشار از سدیم اند و این چرخه معیوب از سر گرفته می شود.

ترک اعتیاد نمکی
برای این که عادت های نادرست مصرف نمک را کنار بگذارید می توانید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید با دریافت یک برنامه غذایی صحیح ۲-۴ هفته ای میزان نمک رژیم غذایی خود را کنترل کنید بعد از این مدت حساسیت پرزهای چشایی به سدیم افزایش می یابد و می توانید با مقادیر کم نمک طبع خود را رضایت بخشید.

داروها هم سدیم دارند
برخی داروهای معده، اعصاب و سردرد حاوی سدیم هستند بنابراین قبل از مصرف این داروها حتما بروشور آن را بخوانید و اگر دارو حاوی سدیم بود از پزشک تان بخواهید انواع دیگر را برای تان جایگزین کند.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “راهنمای مصرف نمک برای انواع بیماری ها و زندگی روزمره”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار