راهنمای درمان آکنه

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت پوست ، مو و ناخن تعداد بازدید: 569
راهنمای درمان آکنه

راهنمای درمان آکنه

بسیاری از مردم تصور می کنند جوش های جوانی چرک ناشی از فعالیت های باکتری ها هستند اما متخصصان پوست می گویند آکنه عفونت باکتریایی نیست بلکه بیماری فیکول موهای صورت، سینه و پشت است که بیشتر نوجوانان را در طول دوران بلوغ تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه باکتری ها نقش مهمی در ایجاد آکنه دارند اما دلیل اصلی ایجاد آکنه نیستند. در اصل آکنه زمانی ایجاد می شود که هورمون های دوران بلوغ ترشح غذذ چربی متصل به انتهای فولیکول مو را افزایش می دهند. برای آشنایی با درمان های این بیماری پوستی نظرات دکتر محمد شیزرپور متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات پوست و جزام را پرسیدیم.

آکنه چیست؟

در حالت عادی چربی، پوست را نرم و سالم نگاه می دارد اما افزایش میزان ترشح آن در دوران بلوغ منافذ فولیکولی را مسدود و جوش ایجاد می کند. چربی مسدود زیر پوست را جوش سر سفید زیر پوستی می نامند اما در صورتی که چربی در معرض هوا قرار بگیرد جوش سر سیاه را تشکیل می دهد. اگر فولیکول مسدود، بزرگ و دیواره اش پاره شود مواد تحریک کننده و باکتری ها به داخل پوست راه می یابند و التهاب ایجاد می کنند و بسته به عمق ایجاد التهاب انواع مختلف جوش ایجاد می شوند.

این عوامل آکنه ایجاد نمی کنند

هله هوله و گرمی: معمولا به جوان ها گفته می شود شکلات، آجیل، پیتزا، غذاهای چرب و به طور کل هله هوله نخورید تا جوش نزنید اگرچه این خوراکی ها پرکالری اند اما هیچ کدام نه آکنه ایجاد می کنند نه آن را شدت می دهند.

کثیفی: جوش های سر سیاه در اصل چربی اکسید شده هستند نه دوده و چرک گیر افتاده در روزنه های پوست، عرق هم سبب آکنه نمی شود. بنابراین، لازم نیست برای رهایی از شر آکنه پوست تان را بیش از حد بشویید زیرا این کار پوست را تحریک و خشک می کند.

استرس: برخی افراد هنگامی که مضطرب اند با دستکاری جوش های شان حس آرامش می گیرند اما این عادت منفی باعث تداوم ماندگاری جوش ها و بهبود دیرتر آنها می شود. با این حال خود استرس عامل ایجاد کننده جوش نیست.

عوامل موثر در ایجاد آکنه

وراثت، فشار (مانند فشار کمربند، کلاه ایمنی، بند شلوار و … )، داروها، برخی مشاغل مثلا کسانی که با روغن سرو کار دارند و مواد آرایشی چرب که با انسداد منافذ فلیکول جوش را ایجاد می کنند. برای جلوگیری از این اثر باید از انواع مواد آرایشی با پایه حلال آب به کار برید. دکتر می گوید عمده ترین علت تشکیل آکنه وراثت است؛ در اصل چندین عامل ژنتیکی دست به دست هم داده و آکنه را بر پوست ایجاد می کنند. این عوامل عبارتند از :

تغییرات هورمونی دوران بلوغ، تغییرات سطح پوست، مشارکت یک باکتری همزیست مسالمت آمیز بدن و پاسخ التهابی سیستم ایمنی.

از کی جوش می زنیم؟

معمولا از زمان تغییرات هورمونی بلوغ ممکن است فرد جوش بزند یعنی حدود ۹-۱۰ سالگی یا دیرتر مثلا ۲۰ یا حتی ۴۰ سالگی. جوش غرور جوانی به طور متوسط ممکن است بین ۵-۱۰ سال طول بکشد اما در موارد خیلی بیشتر از اینها هم مهمان فرد است و سرانجام خودش بهبود می یابد اما پس از بهبودی ممکن است پوست ناصاف باشد و از نظر زیبایی برای فرد خوشایند نباشد بنابراین درمان آن جدی و ضروری است.

چه عواملی آکنه را بدتر می کند؟

استفاده از کرم های موضعی چرب و روغنی مثل کرم پودر چرب، مصرف برخی داروها مثلا قرص های مولتی ویتامین و داروهای کورتونی و در برخی افراد، اصلاح صورت یا برداشتن موهای زائد هم باعث تشدید جوش می شود.

آکنه را چگونه درمان کنیم؟

اگر شدت جوش کم و ملایم باشد درمان موضعی با لایه بردار و داروی بنزوئیل پراکسید را توصیه می کنیم. اگر شدت جوش زیاد باشد یا همزمان صورت و بدن گرفتار باشند، اضافه کردن داروهای خوراکی به درمان های موضعی و مالیدنی ضرورت دارد. اصلی ترین درمان خوراکی آنتی بیوتیک است.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “راهنمای درمان آکنه”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار