رازهای خانواده شاد – بخش دوم

مجموعه: اختصاصی سایت, رواشناسی, مشاوره خانواده تعداد بازدید: 414
رازهای خانواده شاد – بخش دوم

رازهای خانواده شاد – بخش دوم

 چند روز گذشته در مورد رازهای خانواده شاد – بخش اول با شما صحبت کردیم. در راستای همان موضوع به بیان دیگر رازهای خانواده شاد می پردازیم.

ورزش را در دستور کار قرار دهید

والدین همیشه بهترین الگوی رفتاری برای کودکان محسوب می شوند از این رو، وظیفه سنگینی به گردن دارند. در امر ورزش و فعالیت بدنی نیز این وظیفه همچنان پابرجاست و فرزندان والدین خود را الگوی خود قرار می دهند. بنابراین متخصصان توصیه می کنند آنها باید با ورزش کردن در طول روز یا هفته، الگوهای رفتاری و عادت های صحیحی را برای فرزندان خود ایجاد کنند.

در زمان های مشخص دور هم جمع شوید

توصیه می شود اعضای خانواده زمان مشخصی را برای دور هم بودن و جلسات خانوادگی در نظر بگیرند تا از این طریق بیشتر در کنار هم بوده و به رفتارهای خاص یکدیگر توجه بیشتر در کنار هم بوده و به رفتارهای خاص یکدیگر توجه بیشتری داشته باشند. ایجاد چنین فضای خانوادگی باعث تعامل بیشتر اعضای خانواده با یکدیگر و عمیق تر شدن عواطف بین فردی می شود.

در جمع های خانوادگی آینه یکدیگر باشید

تحقیقات حاکی از آن است افرادی که در جمع های خانوادگی بالاتر از دیگران می نشینند، پای خود را روی هم انداخته یا انگشتان دست را پشت گردن قلاب می کنند، نسبت به افرادی که در قسمت پایین تری نشسته اند و حالت تدافعی به خود گرفته اند، احساس برتری نسبت به سایرین در خود احساس می کنند.

چشم هایتان را نچرخانید

محققان هندوستانی طی سال ها، حالات مختلف چهره افراد، به هم فشردن بینی، بالا انداختن ابروها و جمع کردن لب ها را در طول نزاع های زن و شوهری مورد مطالعه قرار دادند. آنها در نهایت دریافتند که بین تمام حالات چهره، چرخاندن چشم ها از جمله حرکاتی است که تنش بین زن و شوهرها را بالا می برد.

مبلمان منزل را دایره ای بچینید

یکی از روان پزشکان انگلیسی در دهه ۱۹۵۰ متوجه شد که ارتباط چهره به چهره افراد و به نوعی نشستن رو به روی هم نسبت به کنار هم قرار گرفتن، تعامل بین فردی را تقویت کرده و افراد راحت تر می توانند با هم ارتباط برقرار کرده و گفتگو کنند. این قانون را می توان در فضای خانوادگی نیز اعمال کرد و مبلمان را به شکل دایره وار طوری قرار داد که اعضای خانواده هنگام نشستن، رو به روی هم قرار گیرند و چهره به چهره با هم ارتباط برقرار کنند.

از واژه «تو» استفاده نکنید

متخصصان توصیه می کنند که به جای کاربرد کلمه «تو» بهتر است از واژه «ما» استفاده کنید. به عنوان مثال، جمله «ما ارتباط بهتری خواهیم داشت» معنای بسیار متفاوتی نسبت به جمله «تو هرگز نقطه ضعف من را متذکر نشدی» دربردارد. کلمه «ما» به نوعی معنای اتحاد را منتقل می کند.

گفتگوهای جدی بین ۶ تا ۸ شب ممنوع

دو تن از روان پزشکان آمریکایی بر این باورند که ساعات بین ۶ تا ۸ شب پر استرس ترین ساعات روز محسوب می شود به طوری که والدین یک روز کاری پراسترس را پشت سر گذاشته و کاملا خسته اند و تقریبا زمانی است که اعضای خانواده بعد از فارغ شدن از کار، فرصت دور هم قرار گرفتن را پیدا می کنند. بهتر است جلسه ها و صحبت های خانوادگی بعد از این ساعت انجام شود تا آرامش نسبی بر افراد حاکم شده باشد.

گفت و گوها را به ۳ دقیقه محدود کنید

محققان بر این باورند که مهم ترین بخش یک گفتگو در ۳ دقیقه نخست نهفته است و بعد از آن، افراد تنها به شرح اتفاق می پردازند. بنابراین اصل مطلب را باید در این زمان خلاصه کرد تا علاوه بر این که بحث به درازا کشیده نشود، حوصله سایر اعضای خانواده نیز سر نرود و همه در کوتاه ترین زمان ممکن منظور ما را درک کرده باشند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “رازهای خانواده شاد – بخش دوم”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار