رازهای خانواده شاد – بخش اول

مجموعه: اختصاصی سایت, رواشناسی, مشاوره خانواده تعداد بازدید: 467
رازهای خانواده شاد – بخش اول

رازهای خانواده شاد – بخش اول

بودن در کنار خانواده همیشه حس لذت بخشی را در پی دارد که در هیچ جمع دیگری نمی توان آن را تجربه کرد.لذت هم صحبت شدن با پدر و مادری که مهر و محبت خود را بی توقع و همیشه جاری نثار فرزندان خود می کنند و سر و کله زدن با خواهر و برادرها را نمی توان با هیچ چیز دنیا عوض کرد. اما گاه سایه سنگین سکوت جمع خانواده را دچار سکون کرده و از شادی آن می کاهد. ولی می توان با برخی راهکارهای ساده شادی و خنده را با دیگر به کانون خانواده هدیه کرد.

در تصمیم گیری ها کنار هم بنشینید

دانشمندان در مطالعات خود دریافته اند افراد زمانی که کنار هم می نشینند یا در یک گروه قرار می گیرند نسبت به زمانی که تنها هستند، حس مشارکت بیشتری داشته و در تصمیم گیری ها بهتر عمل می کنند. بنابراین آنها توصیه می کنند زمانی که در شرایط حساس قرار و نیاز به اتخاذ تصمیمات مهم برای خانواده داتشید، با همفکری و مشارکت با هم سعی کنید موانع موجود را حل کرده و راهکار مناسب را ارائه دهید.

نور محیط را کم کنید

 بررسی ها نشان می دهد که نور ملایم در محیط باعث ایجاد آرامش و امنیت در افراد می شود در نتیجه در گفتگوهای خانوادگی راحت تر و بهتر می توانند احساسات خود را در قالب کلام بروز دهند. از این رو، این آرامش به طرف مقابلتان نیز منتقل شده و کل خانواده می توانند این آرامش را تجربه کنند.

ارتباط نسل ها

تحقیقات نشان می دهند کودکانی که از موفقیت و شکست های اعضای خانواده در برهه های مختلف زندگی مطلع اند، انعطاف پذیرتر بوده و راحت می توانند اثرات منفی استرس را در وجود خود خنثی کنند. بنابراین متخصصان توصیه می کنند که افراد خانواده بهتر است تجربیات خود را در اختیار کودکان و افراد کم سن و سال قرار دهند تا آنها نیز بتوانند با توجه به تجربیات دیگران، از وقوع مجدد اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند.

مادربزرگ و پدربزرگ ها را فراموش نکنید

مادربزرگ و پدربزرگ ها گوهران گران قیمتی هستند که وجودشان در کانون خانواده های انرژی بی حد و حصری به اعضای خانواده می دهد و می توانند در تربیت و نگهداری از فرزندان به اعضای خانواده کمک کنند. بررسی های مختلف حاکی از آن است مادرانی که در خانه از نعمت حضور مادربزرگ ها و پدربزرگ ها برخوردارند و در نگهداری از فرزندان خود می توانند روی کمک آنها حساب کنند، در طول روز کم تر دچار استرس شده و راحت تر می توانند روی کارهای روزمره تمرکز کنند.

کنار هم شام بخورید

موقع شام، تمام اعضای خانواده باید دور هم جمع شوند و برای تعامل بیشتر، گزارشی از اتفاقات مثبت و منفی روزانه را بازگو کنند. مطالعات گسترده نشان می دهد تعاملات صورت گرفته بین اعضای خانواده به ویژه میان پدر و مادر، به رشد عاطفی و همبستگی فرزندان با سایر افراد کمک می کنند.

ذهنیت یک سرباز را داشته باشید

در لحظاتی که نیازهای خانواده با نیازهای شما تناقض دارد، قدرت انتخاب می تواند به کمک شما بیاید. در واقع، شما می توانید خلاف یا هم جهت آنها، نیازهایتان را انتخاب کرده و هماهنگ کنید. به عبارتی، با این کار می توانید از این تناقص به عنوان یک فرصت استفاده کنید تا وفاداری خود را نسبت به خانواده نشان دهید.

نموداری از کارهای روزمره تهیه کنید

سه ستون روی کاغذ بکشید و آنها را به این ترتیب نام گذاری کنید: «کارهایی که باید انجام شوند»، «کارهای در حال انجام»، «کارهای انجام شده». زمانی که اعضای خانواده روی یکی از آنها مشغول کار می شوند، آن را از ستون اول به ستون دوم منتقل کنید و به همین ترتیب ادامه دهید. به این شکل، کارها با نظم و سرعت بیشتری پیگیری و انجام می شوند.

سخت گیری را کنار بگذارید

سخت گیری نسبت به کارها و روابط، اوضاع را بغرنج تر و پیچیده تر می کند. بررسی ها حاکی از آن است که افراد باید انعطاف پذیر بوده و با فناوری ها، راهکارها و قوانین جدید کنار بیایند تا فضای راحت تری بر خانواده حاکم شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رازهای خانواده شاد – بخش اول”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار