رابطه آرتروز و بعضی از غذاها!

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 263
رابطه آرتروز و بعضی از غذاها!

رابطه آرتروز و بعضی از غذاها!

آیا شما از درد های بدنی و مفاصل رنج می برید؟! در همان ابتدا باید بگوییم که اگر بدن شما و یا مفاصل بدنتان درد میکند و این درد مدت هاست که شما را آزار می دهد ، در گام اول پیشنهاد میکنیم که خود را به پزشک‌تان نشان دهید . او بهتر از هر کسی می داند که چه عواملی میتواند دردهای مفصلی شما را کاهش دهد . اما خودمان هم میتوانیم با انجام یکسری از کارهای خیلی عادی و راحت از اینگونه دردها جلوگیری کنیم و یا شدت آنرا کاهش دهیم . مطمئنا رژیم غذایی مناسب میتواند ما را در این امر یاری کند . در ادامه مطلب میخواهیم در خصوص مواد غذایی ای صحبت کنیم که می تواند درد های مفاصلی شما را بیشتر کند.

آرتروز یه اصطلاح عمومی برای توضیح بیماری هایی است که شامل درد مفاصل و التهاب میشه. اگه شما هم از آرتروز رنج میبرین، باید از مصرف چند نوع مواد غذایی پرهیز کنین، چون این غذاها میتونن درد مفاصل رو تشدید کنن.

غذاهای سرخ شده
غذاهای سرخ شده در آرتروز به دو روش تاثیر میذارن. اول اینکه باعث التهاب شده و آرتروز رو بدتر میکنن و درد بیشتری رو حس میکنین. دوم اینکه باعث اضافه وزن شده و فشار بیشتری روی مفاصل میاد و باعث ساییدگی و پارگی میشه.

شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده
شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده در افزایش گلیکاسیون یا گلیکیشن (glycation ) که یه واکنش غیرآنزیمی به قندهاست میشن، این واکنش به برخی از پروتئین ها در بدن صدمه میزنه.

نمک اضافی
خیلی از مواد غذایی بسته بندی شده حاوی مقدار زیادی نمک هستن، چون نمک نگه دارنده ی خوبیه که عمر مفید این مواد غذایی رو بیشتر میکنه. در هر حال، مصرف بیش از حد نمک میتونه التهاب ایجاد کنه. نگه دارنده های دیگه ای هم هستن که در مواد غذایی بسته بندی شده وجود دارن که میتونن همین تاثیر رو داشته باشن، پس بهتره غذاهای خونگی تازه بخورین.

گوشت
کسانی که آرتروز دارن نباید زیاد گوشت بخورن، چون حاوی چربیه که در بدن به مواد شیمیایی تبدیلی میشه که باعث التهاب میشن. این التهاب میتونه در برخی موارد خوب باشه، مثلا وقتایی که بدن داره با یه عفونت مبارزه میکنه، اما در افرادی که آرتروز دارن میتونه مفاصل رو متورم کنه.

تنباکو
جدای از ضررهای دیگه سیگار، روی آرتروز هم تاثیر گذاره. سیگار کشیدن خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید رو افزایش داده و علائمش رو بدتر میکنه.

گلوتن
خیلی از افراد درباره گلوتن (Gluten) غذاهای آزاد چیزهایی شنیدن، اما شاید واقعا ندونن گلوتن چیه. گلوتن یه پروتئین است که در گندم و سایر غلات پیدا میشه و به غذاهای درست شده از این غلات بافت خمیری میده. افرادی مبتلا به آرتریت روماتوئید معمولا بیماری سلیاک هم دارن و هرباری که گلوتن مصرف میشه، باعث واکنش ایمنی بدن در روده کوچیک میشن. بعضی اوقات این واکنش میتونه به مفاصل گسترش پیدا کرده و التهاب رو تشدید کنه.

لبنیات
پروتئین های خاصی در محصولات لبنی وجود دارن که میتونه ورم مفاصل رو بیشتر کنن. چون بدن پادتن هایی تولید میکنه که در برابر عوامل مضر محافظت کنه، به اشتباه میتونن به پروتئین های شیر حمله کنن و اونا رو به عنوان مواد مضر بشناسن. این امر باعث میشه که اونا به پروتئین شیر و سایر نقاط بدن حمله کرده و در نتیجه باعث التهاب بشن. این واکنش در مورد آتریت روماتوئید اتفاق میفته، در حالی که افراد مبتلا به آرتروز باید سعی کنن تا جایی که میتونن در رژیم غذاییشون مواد لبنی جای بدن.

منبع : novinzi

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رابطه آرتروز و بعضی از غذاها!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار