دو روش مهم آزمایش اسپرم

مجموعه: دانستنیهای جنسی, زناشویی تعداد بازدید: 308
دو روش مهم آزمایش اسپرم

دو روش مهم آزمایش اسپرم

کم نیست مشکلات ناباروری در تمامی نقاط جهان که خود ، علت های گوناگونی دارد . بررسی ها نشان داده است ۱۵ درصد زوج ها مشکل بارور نشدن دارند . بلافاصله آزمایش هایی از زوجین گرفته می شود که یکی از آنها آزمایش اسپرم مرد می باشد . در این آزمایش باید نکاتی رعایت شود . بطور مثال آزمایش باید زمانی صورت گیرد که در مدت ۲ الی ۳ روز قبل از آزمایش اسپرم ، مایع منی چه در خواب و چه در هنگام مقاربت جنسی از فرد خارج نشده باشد چرا که بر نتیجه آزامیش تاثیر منفی می گذارد . همچنین این آزمایش نباید بعد از سه الی ۴ روز بعد از مقاربت جنسی انجام شود ، زیرا باز هم نتیجه درستی برای کشف ناباروری نمی دهد.

امروزه دو روش جهت دادن آزمایش منی وجود داد:

– روش استمنا: که فرد با تحریک خود تارسیدن به ارگاسم باعث خروج مایع منی می شود که شایعترین روش دادن آزمایش اسپرم می باشد.

– روش دوم: بعضی افراد انجام استمنا را جهت آزمایش برایشان بسیار سخت است و تنها راهشان استفاده از کاندوم و مقاربت و خروج مایع منی می باشد که در اینجا لازم است از کاندوم های معمولی مطلقاً استفاده نشود چرا که به علت اثرات ضد اسپرمی کاندومها باعث خراب شدن اسپرم و آزمایش غلط می شود. کاندوم های مخصوصی جهت این آزمایش در مراکز ناباروری وجود دارد که توصیه می شود تنها از این کاندوم ها استفاده گردد.

سومین نکته مهم زمان تحویل دادن آزمایش به آزمایشگاه است. حتماً نمونه اسپرم خارج شده باید کمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود.
توصیه می کنم از مقاربت بدون کاندوم جهت دادن آزمایش منی اجتناب نمایید چون PH واژن خانم ها باعث افت کیفیت اسپرم می شود و از طرفی باعث آلودگی اسپرم به باکتری های واژن نیز می شود. لذا حتماً از کاندوم های مخصوص آزمایش استفاده نمایید.

آیا عوامل خارجی از قبیل تغذیه و مصرف دخانیات روی اسپرم اثر دارد؟

بله، در مطالعات متعدد ثابت شده است که موارد زیر روی اسپرم اثر دارد:

۱ ) سیگار کشیدن و انواع دود باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می شود.
۲ ) گرم نگه داشتن بیضه ها و استفاده زیاد از جکوزی، دوش آب گرم، گذاشتن لب تاب روی پاها و اثر حرارتی آن روی بیضه ها و نشستن های طولانی باعث افت کیفیت اسپرم می شود.
۳ ) بیماری واریکوسل: امروزه شایعترین علت خرابی اسپرم ها از نظر تعداد، شکل و حرکت، بیماری واریکوسل بیضه ها است و لذا حتماً باید با تشخیص به موقع درمان شود.
۴ ) استفاده از داروهای مکمل های بدن سازی که در باشگاه ها استفاده می شود. تزریق هورمون های ناندرولوژ و تستوسترن باعث خرابی اسپرم و کم کاری بیضه می گردد.
۵ ) هر گونه تورم درمان نشده بیضه: علت عفونت ممکن است باعث آسیب به سلول های نطفه ساز و یا باعث انسداد در قسمت خروجی منی شود و تعداد و حرکت اسپرم ها را کاهش دهد.
۶ ) سابقه پرتودرمانی و شیمی درمانی که باعث از بین رفتن سلول های نطفه ساز مرد می شود
۷ ) مصرف آنتی اکسیدان ها از قبیل سلنیوم و ویتامین E و C و B باعث بهتر شدن کیفیت اسپرم های مرد می شوند

تفسیر نرمال اسپرم چگونه است؟

در هر آزمایش اسپرم نرمال که با رعایت موارد ذکر شده انجام شود باید از لحاظ حجم مایع منی، حرکت، شکل، تعداد اسپرم بررسی شود.

۱ ) مایع منی نرمال باید cc2-3 حجم داشته باشد
۲ ) ۴۰-۶۰ میلیون سلول ها باید از حرکت خوبی جهت باروری تخمک برخوردار باشند
۳ ) بیش از ۵ درصد شکل اسپرم ها باید در آزمایش منی طبیعی گزارش شود
۴ ) نوع آزمایشگاه و دقت آنها در گزارش آزمایش فاکتور بسیار مهمی می باشد.
اینجانب به بیماران خودم توصیه می کنم که آزمایش اسپرمشان را فقط در مراکز ناباروری انجام ده

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دو روش مهم آزمایش اسپرم”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار