دهانم بو می دهد دکتر!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت دهان و دندان تعداد بازدید: 345
دهانم بو می دهد دکتر!

دهانم بو می دهد دکتر!

از دوران دانشجویی که کنار یونیت بیماران را معاینه می کردم با مشکل بوی بد دهان مردم روبه رو بوده ام. از آنجا که خودم به بهداشت فردی اهمیت می دادم هیچ گاه قبل از ورود به کلینیک، غذا با بوی تند و تیز نمی خوردم اما متاسفانه بیماران با این اخلاق من آشنایی نداشتند. البته مقابله با بوی بد دهان دیگر تنها متوجه دندان پزشکان نیست. آرایشگران، پرستاران، راننده ها، همکاران و به طور کلی هر فردی ممکن است یا خودش دهانش بو بدهد یا به طور مرتب با شخصی که دهانش بو می دهد سر و کار داشته باشد. بوی بد دهان یک مشکل ارثی یا غیر قابل حل نیست. اگر یک بیماری آن را به وجود آورده باشد، می توان بیماری را درمان کرد اگر هم عادت های فردی باعث آن شده باید روش های اصلاح این عادت ها را آموخت. من دکتر سام باباوند، متخصص پریودونتیکس هستم. با علل اصلی بوی بد دهان و راه های خلاص شدن از آنها با شما سخن می گوییم.

دهان چه کسانی بو می دهد؟

بوی بد دهان می تواند علل متفاوتی داشته باشد، مثلا خوردن برخی مواد غذایی، استعمال سیگار، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، عفونت های دهان، بیماری های دندان یا استفاده از برخی داروها. اگر دهان فردی بو دهد ضمن اینکه بوی بد هنگام تکلم از دهانش خارج می شود، دهان او خشک است و روی زبان و دندان هایش سفیدی هایی دیده می شود. چنین فردی ممکن است طعم ناخوشایند، ترش یا تلخی را در دهانش حس کند. ساده ترین راه برای از بین بردن بوی دهان مسواک زدن منظم، ترک سیگار و اجتناب از خوردن غذاهای بدبو است اما مشکل بوی بد دهان در برخی از افراد عامل جدی تری دارد که باید توسط پزشک بررسی شود.

پوشاندن بوی بد دهان

اگر به هر دلیلی دهان تان بو می دهد می توانید هنگام حضور در اجتماع یا قرارهای مهم از ماسک استفاده کنید؛ مسواک زدن دندان ها و روی زبان و همچنین استفاده صحیح از نخ دندان می تواند بوی بد دهان را به طرز چشم گیری کاهش دهد. برای از بین بردن بلندمدت تر بوی بد دهان می توان بعد از مسواک زدن محلول دهان شویه را در دهان چرخاند. در بازار خمیر دندانهایی برای بهبود بوی دهان وجود دارند که می توانید با آنها مسواک بزنید.

متهم ۱ : رژیم غذایی

مهم ترین عامل بوی بد دهان خوردن مواد غذایی تند و تیز است. مثلا سیر، پیاز، غذاهای پرادویه، ترشی ها، برخی از انواع پنیرها، ماهی و نوشیدنی های اسیدی مثلا قهوه می تواند بوی بد طولانی مدتی را در دهان شما ایجاد کند. البته اگر فرد بهداشت دهان و دندانش را درست رعایت نکند مصرف هر نوع غذایی می تواند سبب بوی بد دهان شود. زیرا مواد غذایی هنگام جویدن لابه لای دندان ها و روی لثه گیر می کنند و اگر فرد دهانش را خوب مسواک نزند و نخ دندان نکشد باکتری ها این مواد را تجزیه و بوی بدی تولید می کنند. گروهی از افراد هم برای کاهش وزن رژیم غذایی کم کربوهیدرات می گیرند تا بدن شان بیشتر چربی سوزی کند. این افراد بعد از مدتی دچار بوی بد استون مانندی در دهانشان می شوند که در اصطلاح به آن «نفس کتونی» می گوییم. این افراد باید زیر نظر متخصص تغذیه رژیم غذایی خود را اصلاح کنند.

متهم ۲ : سیگار

هنگامی که سیگار می کشید مواد شیمیایی بدبوی فراوانی وارد دهان و ریه های شما می شوند و آنجا می مانند و در نتیجه بعد از اینکه سیگارتان تمام شد، دهان تان بوی بد می گیرد و دیگران را آزار می دهد. چه بخواهید، چه نخواهید باید سیگارتان را ترک کنید زیرا سیگار باعث بیماری های دهان و دندان و لثه می شود و دیر یا زود شما را به دردسر بزرگی می اندازد. در سال های اخیر محصولی در بازار به فروش می رسد که تولید کنندگانش ادعا دارند تنها نیمی از عوارض سیگار را دارد. این محصول که به سیگار الکترونیکی مشهور است مثل سیگار، نیکوتین دارد و سبب بیماری های دهان، دندان، قلبی عروقی و ریوی می شود. به علاوه سیگار کشیدن چه از نوع معمولی چه از نوع الکترونیکی دهان را خشک می کند و در نتیجه شرایط برای رشد بیش از ۶۰۰ گونه باکتری و ایجاد بوی بد دهان فراهم می شود.

متهم ۳ : داروها 

برخی داروها ضمن ایجاد تاثیر اصلی خود در بدن، باعث خشکی دهان هم می شوند مثلا آنتی هیستامین ها و داروهای ادرار آور، انسولین، تریامترن و پارالدهیدها. البته این گروه ها از اصلی ترین داروهایی هستند که دهان را بد بو می کنند و اگر جست و جویی در اینترنت داشته باشید متوجه می شوید گروههای زیادی از داروها می تواند باعث بوی بد دهان شوند بنابراین اگر دارویی که مصرف می کنید سبب بوی بد دهان تان شده از پزشک بخواهید جایگزینی از آن را برای تان تجویز کند.

متهم ۴ : بهداشت دهان و دندان

باکتری ها باقی مانده مواد غذایی لابه لای دندان ها را تجزیه و بوی بد تولید می کنند. به علاوه تجمع مواد غذایی و باکتری ها در دهان، فرد را مستعد ابتلا به بیماری های لثه ای و پوسیدگی دندانی می کند. اگر به هر دلیلی فاصله دندان های فرد از حد طبیعی بیشتر باشد و مواد غذایی لابه لای دندان های او گیر کنند باکتری ها با تجزیه این مواد سبب بوی بد دهان می شوند. این افراد باید با مراجعه به دندان پزشک فاصله های دندانی خود را اصلاح کنند.

متهم ۵ : عفونت های گوارشی و ریوی

عفونت های سینوسی، ذات الریه، گلودرد و دیگر عفونت های گلو، برفک، برونشیت، ترشحات پشت بینی، آدنوئید و عفونت لوزه، دیابت، رفلاکس اسید معده، عدم تحمل لاکتوز و برخی بیماری های کبدی می توانند سبب بوی بد دهان شوند. باکتری هلیکوباکتری پیلوری که مولد زخم معده است می تواند عامل اصلی بوی بد دهان باشد. اگر هم جمعیت میکروبی و باکتری در روده بزرگ کم باشد غذا به خوبی هضم نمی شود و دهان بو می گیرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دهانم بو می دهد دکتر!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار