دلایل و روش های درمان دندان های زرد

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت دهان و دندان تعداد بازدید: 585
دلایل و روش های درمان دندان های زرد

دلایل و روش های درمان دندان های زرد

اکثر افراد دوست دارند دندان های سفیدتری داشته باشند و همواره در مورد روش های مختلف دندان سوالات زیادی دارند. روش های متفاوتی ارائه شده اند و تبلیغات زیادی در خصوص فروش انواع محصولات از جمله آدامس ها، مسواک ها، خمیر دندان های سفید کننده، پودرها، قلم ها و نوارهای سفید کننده و کاربرد تجهیزاتی از قبیل لیزر و … در رسانه های مختلف به چشم می خورد. مسئله مهم در این میان انتخاب موثرترین و ایمن ترین روش ها جهت داشتن دندان هایی سفید و زیباست.

انواع تغییر رنگ

تغییر رنگ در دو طبقه کلی قرار می گیرد: تغییر رنگ داخلی و خارجی.

تغییر رنگ خارجی

در سطوح خارجی دندان یعنی مینا ایجاد می شود و معمولا شامل تغییر رنگ های زرد یا لکه های سیاه و قهوه ای است.

تغییر رنگ داخلی

در سطوح داخلی دندان که عاج نام دارد ایجاد می شود. تغییر رنگ های خارجی به خوبی به انواع روش های سفید کردن پاسخ می دهند. در حالی که تغییر رنگ های داخلی مقاوم تر بوده و نیازمند روش های حرفه ای سفید کردن و در مواردی نیازمند درمان های زیبایی پیشرفته تر مثل ونیزها، لامینیت و روکش های زیبایی می باشند.

دلایل ایجاد تغییر رنگ

جهت انتخاب بهترین گزینه درمانی، شناخت دلایل ایجاد رنگ بسیار مهم و حیاتی است. دلایل مرسوم به اختصار عبارتند از:

نوشیدنی ها: چای، قهوه، نوشابه های گازدار، نوشابه های ورزشی و نوشابه های الکی.

مصرف دخانیات: سیگار و قلیان از دلایل رایج تغییر رنگ دندان ها هستند.

بهداشت دهانی ضعیف: عدم رعایت دقیق بهداشت دهان شامل مسواک و نخ کشیدن مداوم و مرتب می تواند با تجمع پلاک دندانی زمینه را برای رسوب رنگیزه دندانی و تغییر رنگ دندان فراهم سازد.

بیماری ها: در زمان تشکیل عاج و مینا، برخی بیماری های عفونی با ایجاد آسیب هایی در عاج یا مینا، باعث تغییر رنگ آنها می شود.

مصرف داروها: استفاده مادر در زمان تغییر بارداری و کودکان و نوجوانان از داروهایی نظیر تتراسایکلین و داکسی سیکیلین می تواند باعث ایجاد تغییر رنگ های دائمی شدیدی در دندانهای شیری یا دائمی شود.

افزایش سن: با افزایش سن ضخامت لایه مینا در اثر سایش های مداوم کاهش می یابد و دندان به دلیل وجود رسوب عاج بیشتر، زردتر دیده می شود.

درمان های تغییر رنگ

قبل از شروع هرگونه درمان سفید کردن، بایستی بررسی جامع و دقیقی از وضعیت سلامت دندان ها انجام شود و مشکلاتی نظیر پوسیدگی دندانی و بیماری های لثه درمان شوند. بیمار باید بهداشت دهانی بالایی داشته باشد تا بعد از سفید کردن ثبات و تداوم طولانی تری را داشته باشد. روش سفید کردن دو پایه اصلی دارند:

۱/ سفید کردن با وسایل و مواد ساینده نظیر انواع مسواک ها، خمیر دندان ها و پودرهای سفید کننده 

این روش ها جهت برداشت رنگیزه های موجود روی دندان ها در اثر موادی مثل چای، قهوه یا سیگار کارایی دارند و رنگ زمینه ای دندان را تغییر نمی دهند. سایندگی این مواد زیاد است و معمولا به لایه سطحی مینای دندان آسیب می رسانند و به هیچ وجه توصیه نمی شوند. در صورت تمایل به برداشت این رنگیزه ها می توان از جرم گیری و بروساژ دقیق و کاربرد بسیار کنترل شده مواد ساینده در مطب دندان پزشکی استفاده کرد.

۲/ بلیچینگ یا سفید کردن 

بلیچینگ به معنای کاربرد موادی برای سفید کردن دندان هاست بدون اینکه دندان را تراش دهیم. پایه اصلی این مواد آب اکسیژنه می باشد که دارای مواد اکسید کننده ای است که وارد تخلخل های موجود در منشورهای مینای دندان می شود و باعث تجزیه و تخریب ذرات رنگی موجود در بافت عاجی می شود.

سفید کردن در مطب

این درمان در کمتر از یک ساعت با استفاده از ژل های سفید کننده قوی و استفاده کمکی از منابع نوری نظیر LED یا لیزر می تواند دندان ها را به میزان دو الی سه درجه سفید کند.

سفید کردن خانگی

در این روش نیز ژل های سفید کننده با درصدهای پایین تر ماده تاثیر گذار مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده روزانه حدود چهار الی شش ساعت می توان در زمانی حدود ۱۴-۱۰ روز به نتایج مطلوبی رسید.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دلایل و روش های درمان دندان های زرد”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار