دلایل افزایش فشارخون را بدانید

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 313
دلایل افزایش فشارخون را بدانید

دلایل افزایش فشارخون را بدانید

در شماری ای که اخیر انجام شده است تقریبا حدود ۸۰ درصد بیماری های قلبی مانند حمله قلبی ، و دیگر بیماری هایی که مربوط به قلب و عروق می باشد در کشور هایی اتفاق می افتد که از درامد کمی برخوردار هستند . تا چه حد از دلایل افزایش فشار خون می دانید ؟ باید همه ما بدانیم چه عواملی باعث زیاد شدن فشارخون می شود تا بتوانیم پیشگیری لازم را انجام دهیم . در ذیل به مواردی اشاره شده است که می تواند فشار خون را افزایش دهد.

۱ ) سن

افراد مسن به خصوص در معرض خطر بالاتر ابتلا به سیستولیک  است. خطر به علت سخت شدن رگها است.

۲ ) ارثی

در صورتی که سابقه خانوادگی فشارخون بالا وجود دارد، شاید  یک دلیل نگران کننده است. ارثی بودن فشار خون بالا ممکن است در سنین پایین به بوجود آوردن فشار خون بالا منجر شود.

۳ ) جنسیت

دکتر Golwala می گوید ؛ مردان بیشتر از زنان به فشار خون بالا مبتلا می شوند. این بدان معنی نیست که زنان لازم نیست نگران باشند، خانمها هم به فشار خون بالا مبتلا می شوند ولی آقایان زیادتر . بنابراین شیوه زندگی و عادات غذایی باید رعایت شود.

۴ ) اضافه وزن

وزن اضافی و یا چاقی  یکی از علل اصلی فشار خون بالا است، اما از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افرادی که ذخیره چربی در اطراف شکم، باسن و ران دارند در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. حفظ وزن مهم است.

۵ ) حساسیت به نمک

برخی از افراد به نمک یا سدیم مصرفی حساسیت دارند ، که باعث می شود فشار خون افزایش یابد. اگر به نمک حساس هستید، تنها گزینه برای ایمن ماندن کاهشمصرف نمک است. بسیار محتاط  باشید در مواد غذایی از نمک کم استفاده کنید، قبل از خرید هر گونه مواد غذایی فرآوری شده برچسب آن را مطالعه کتید. غذاهای آماده دارای نمک زیادی هستند.

۶ ) مصرف الکل

مصرف زیاد الکل برای سلامتی ضرر دارد. از این رو، از مصرف زیاد الکل برای حفظ فشار خون طبیعی بپرهیزید.

۷ ) استرس شغلی

اگر در محل کار به هر دلیل استرس دارید باعث بالا رفتن فشار خون می شود آرامش خود را حفظ کرده استراحت کنید. استرس شغلی یکی از بدترین چیزهایی  است که برای سلامت زیان دارد

۸ ) بارداری

در یک مطالعه اخیر، اثبات شد که مصرف منظم قرص های بارداری و یا ضد بارداری فشار خون را بالا می برد.

۹ ) تنبلی

زندگی  نیمکت نشینی  نه تنه باعث کمر درد می شود بلکه فشار خون را بالا می برد.باید فعالیت های ورزش یا هر فعالیتی که به آن علاقه دارید انجام دهید حتی می توانید فقط در محل کار ,کار ساده ای مثل راه رفتن را انجام دهید با این کار فشار خون پایین می آید، فعال بودن به باز کردن رگ های خونی کمک می کند که فشار در رگ ها و عروق در محدوده طبیعی باشد.

۱۰ ) داروها

برخی داروها که برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند فشار خون را بالا ببرد. همیشه قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دلایل افزایش فشارخون را بدانید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار