در انتخاب مواد غذایی سالم این نکات را رعایت کنید!

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 220
در انتخاب مواد غذایی سالم این نکات را رعایت کنید!

در انتخاب مواد غذایی سالم این نکات را رعایت کنید!

رعایت نکات کلیدی برای خرید موادد غذایی بسیار تاکید شده است. تقریبا همه ما این نکته را رعایت می کنیم چرا که در صورت رعایت نکردن آن ممکن است مشکلات زیادی برایمان رخ دهد. البته هنوز هم که هنوزه حداقلی وجود دارند که به اینگونه مسائل دقت نمی کنند. البته شاید دلیل این امر کم سوادی و یا دلایل دیگر باشد. ما در این بخش می خواهیم در خصوص مواردی که می بایست در خرید مواد غذایی سالم دفت شود را برای بار nاُم گوشزد می کنیم.

برچسب مواد غذایی مخنلف را با هم مقایسه کنید

به گفته استوارت، از دیدگاه سلامتی برخی مواد غذایی خاص ، به نسبت مواد غذایی مشابه و ارزانتر ، لزوماً کیفیت بهتری ندارند . برای مثال ، انواع مختلف شیر ، تقریباً قیمت یکسانی دارند ، اما شیر بدون چربی و شیر با ١٪ چربی ، چربی اشباع شده کمتری نسبت به شیر کامل و شیر ٢٪ چربی دارند. همین امر در مورد انواع ماست ها هم صدق میکند . علیرغم اینکه ، بر روی برخی ماست ها نوشته شده ،” کم چرب ” ، این نوع ماستها از کالری و شکر بیشتری تشکیل شده اند ، پس بهتر است قبل از خرید ، اطلاعات مربوط به مواد تشکیل دهنده مواد غذایی را مطالعه و با هم مقایسه کنید. شما می توانید محصول سالمتر ، کم چرب تر و ارزانتری را پیدا کنید .

از خرید غذاهای فرآوری شده در جعبه و کیسه ، خودداری کنید

استوارت معتقد است که ،غذاهای کامل و فرآوری نشده ، ارزانتر هستند .  ضمناً ، غذاهای فرآوری شده ، سدیم و قند زیادی را وارد بدن شما می کنند ، که سبب دیابت ، اضافه وزن و آسیبهای قلبی و عروقی می شود .

درهنگام خرید باهوش تر عمل کنید

سعی کنید بیشتر از بخش میوه ها ، سبزیجات ، لبنیات ، ماهی و گوشت تازه خرید کنید . در هنگام خرید ، به دنبال مواد غذایی مفید برای قلب مانند : ماهی تن ، ساردین ، سلمون ، فیله ماهی فرآوری نشده باشید . در کنار گوشت مصرفی ، لوبیا را نیز به وعده غذایی خود اضافه کنید تا هم هزینه کمتری پرداخت کنید ، هم چربی اشباع شده کمتری را وارد بدن خود کنید .

غذاها ، میوه ها و سبزیجات مخصوص هر فصل را انتخاب کنید

وقتی تولید یک ماده غذایی انبوه باشد ، قیمت ارزانتری هم خواهد داشت . مثلاً بهتر است ذرت در فصل تابستان خریداری شود ، در حالی که سیب در پاییز و زمستان ، ارزانتر است . سعی کنید در هر فصل از میوه ها و سبزیجات مخصوص همان فصل استفاده کنید.

زمانی که گرسنه هستید ، خرید نکنید

اگر زمان خرید گرسنه باشید ، بوی نانهای آماده و شیرینیها و اسنکهای در حال پخت در سوپر مارکت شما را وسوسه می کند .

 بیشتر در منزل آشپزی کنید

مرکز تحقیقاتی هاپکینز اعلام کرد، کسانی که در منزل آشپزی می کنند ، به نسبت کسانی که بیشتر بیرون از منزل غذا می خورند ، غذاهای سالمتر و کالری کمتری مصرف می کنند .

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “در انتخاب مواد غذایی سالم این نکات را رعایت کنید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار