درمان لخته خون با ماده شیمیایی به نام “روتین”

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 283
درمان لخته خون با ماده شیمیایی به نام “روتین”

درمان لخته خون با ماده شیمیایی به نام “روتین” 

با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد خبر های تازه ای از دنیای پزشکی هستیم . یکی از مواردی که در حال حاضر مورد بحث دانشمندان جهان قرار گرفته است ،بحث در خصوص ارتباط بین بعضی از میوه ها با لخته شدن خون است . همانطور که می دانید لخته شدن خون در هر جای بدن ، ممکن است فرد را دچار خطراتی کند که این خطرات ممکن است مرگبار هم باشند . اما در تازه ترین خبر ها ، دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیده اند که ماده ای که بعضی میوه ها قرار دارد که میتواند با لخته شدن خون مقابله کند.

محققان آمریکایی کشف کرده اند که ماده شیمیایی “روتین” که در سیب، پرتقال، پیاز، چای سبز و چای سیاه یافت می شود می تواند با آنزیم های دخیل در شکل گیری لخته خون مقابله کند.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد بیش از ۵۰۰۰ ترکیب شیمیایی را بر روی موش هایی که مستعد تشکیل لخته خون بودند آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که ماده شیمیایی روتین موثرترین ماده شیمیایی برای جلوگیری از لخته شدن خون در سرخرگ ها و سیاهرگ ها است.

پروفسور رابرت فلامنهاف از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد می گوید: “خون در سرخرگ و سیاهرگ امکان لخته شدن دارد. لخته ی خونی که در سرخرگ ها ایجاد می شود به خاطر پلاکت ها است و لخته خونی که در سیاهرگ ها رخ می دهد به خاطر “فیبرین” است.

این تحقیق نشان داد که این ماده شیمیایی می تواند هر دو نوع لخته را درمان کند و یا از بروز آن پیشگیری کند.

پروفسور رابرت فلامنهاف اضافه کردند که: “این ماده شیمیایی را می توان به صورت دارو های بی خطر و ارزان قیمت تهیه کرد و در اختیار بیماران قرار داد و سالانه از بروز تعداد زیادی مرگ ناشی از لخته شدن خون پیشگیری کرد.”

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درمان لخته خون با ماده شیمیایی به نام “روتین””

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار