درمان زنبور گزیدگی با این روش ها

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 196
درمان زنبور گزیدگی با این روش ها

درمان زنبور گزیدگی با این روش ها

پرشین طب – سلامت جسمی | به گزارش پرشین طب؛ در فصل گرما ممکن است دچار زنبور گزیدگی شوید. درمان زنبور گزیدگی با این روش ها ممکن است. اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید ما برای شما مطالب را به صورت گلچین شده و مفید قرار داده ایم. تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

درمان زنبور گزیدگی با این روش ها

دکتر بنفشه تمیزی‌فر، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه بیشتر موارد زنبورگزیدگی در منزل با مراقبت‌های اولیه قابل درمان است، گفت: اگر در مواردی از زنبورگزیدگی علائمی چون تورم لب‌ها، گزگز کردن دست‌ها، افت فشارخون و سرگیجه، تنگی نفس شدید و بیهوشی رخ دهد، فرد باید به اورژانس مراجعه کند. در این صورت فرد به اصطلاح پزشکی دچار شوک آنافیلاکسی Anaphylaxis می‌شود.

اگر فردی دچار این شوک شود در دفعات بعد زنبورگزیدگی باید قبل از مراجعه به اورژانس،یک دهم سی سی آمپول اپی‌نفرین که نوعی آمپول زیرپوستی است، تزریق کند. به یاد داشته باشیم این آمپول خطرناک است و نباید در همه موارد زنبور گزیدگی استفاده شود.

* آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی Anaphylaxis :یک واکنش آلرژیک جدی است که به طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر به مرگ گردد.[۲] آنافیلاکسی معمولاً با علایمی همچون ضایعات جلدی، خارش، تورم گلو و افت فشار خون همراه است. دلایل معمول آنافیلاکسی شامل نیش حشرات، مواد غذایی و داروهاست.

درمان زنبور گزیدگی

درمان زنبور گزیدگی با این روش ها

در صورت عدم بروز علائم فوق، گزیدگی با تورم و درد شدید همراه است که برای تسکین و درمان آن ابتدا باید نیش زنبور از محل خارج شود و برای رفع التهاب از کمپرس یخ استفاده کرد. همچنین برای جلوگیری از خارش و حساسیت ، آنتی هیستامین‌ها مثل لوراتادینمصرف شود. برای تسکین درد استفاده از استامینوفن یا بروفن توصیه می‌شود.

برای پیشگیری از عفونت‌های ناشی از گزیدگی توصیه می شود محل گزیدگی با آب و صابون شسته شود و فردی که بیش از ۱۰ سال از زدن واکسن کزازش می‌گذرد، حتما این واکسن را تزریق کند.

روش حساسیت زدایی نیش زنبور در افرادی که در تماس زیاد با زنبور هستند و احتمال گزیدگی در آن‌ها بالا می‌رود و دچار شوک آنافیلاکسی می‌شوند، انجام می‌شود. در این روشاز مقادیر خیلی کم رقیق شده نیش زنبور به بدن فرد تزریق می‌شود و آرام آرام مقدار دز آن را بالا می‌برند تا بدن دیگر به نیش واکنش نشان ندهد و واکسینه شود.

منبع : Seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درمان زنبور گزیدگی با این روش ها”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار