دانستنی های کاربردی برای مقابله با یبوست

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 457
دانستنی های کاربردی برای مقابله با یبوست

دانستنی های کاربردی برای مقابله با یبوست

هنگام هضم غذا مواد مفید در روده کوچک جذب می شود و بخش ناچیزی به صورت غیرقابل جذب وارد روده بزرگ می شود. این بخش بیشتر شامل مواد فیبری یا همان پلی ساکاریدهای موجود در غشای سلول های گیاهی است. در روده بزرگ آب و مواد معدنی از مواد دفعی جدا و جذب می شوند و باقی مانده به شکل مدفوع از بدن خارج می شود. یک فرد سالم در طول روز حدود ۴۰۰ – ۲۰۰ گرم مدفوع تولید می کند. ۷۵درصد وزن مدفوع آب و بقیه فیبر و لاشه های میکروبی است بنابراین وزن و قوام مدفوع در هر فرد بستگی به میزان آب موجود در آن و حجم مواد فیبری دارد. گروهی از افراد هستند که این عملکرد طبیعی را در روده شان ندارند و برای دفع مواد از بدن شان با مشکل روبه رو هستند. دکتر فرید ناظم زاده، فوق تخصص گوارش به شما خوانندگان محترم می گوید که چه طور یبوست یا مشکل دفع را می توان از بین برد.

از کجا بفهمیم یبوست داریم؟

۹۵درصد افراد هفته ای ۲ – ۳ بار دفع مدفوع دارند و به طور معمول روده بیشتر افراد روزی یک بار کار می کند. برخی افراد هم ممکن است در هفته فقط ۳ بار شکم شان کار کند که کاملا طبیعی است. با افزایش سن به تدریج حرکات روده کمتر می شود. اگر در طول یک هفته ۳-۲ مورد از نشانه های یبوست را دارید ممکن است به یبوست مزمن مبتلا شده باشید و باید به پزشک فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

نشانه های یبوست

دفع کمتر از ۳ بار مدفوع در طول هفته – دفع مدفوع سنگین، سفت و بزرگ – دل پیچه – احساس گرفتگی در مقعد – ناتوانی در خارج کردن تمام مدفوع – نیاز به ماساژ شکم و استفاده از دست برای خارج کردن مدفوع

چرا یبوست می گیریم؟

یبوست معمولا زمانی رخ می دهد که مواد دفعی در روده ها خیلی کند حرکت کنند و با جذب آب توسط روده تمام آب خود را از دست بدهند. در نتیجه مدفوع یا همان باقی مانده به شدت خشک می شوند و چند روزی در روده می مانند. عوامل بسیاری حرکت مدفوع را کند می کنند از جمله:

بیماری ها:

مثلا پارگی مقعد، انسداد روده، سرطان روده بزرگ، فشار ناشی از سرطان اعضای شکم به روده بزرگ، سرطان رکتوم، رکتوسل، اختلال عملکرد کف لگن واینرسی کولون.

اعصاب:

مشکلات اعصاب اطراف روده بزرگ و مقعد که در اثر بیماری های نوروپاتیک اتونومیک، ام اس، پارکینسون، آسیب نخاعی و سکته ایجاد شوند.

عوامل روانی:

مشکلات روحی از قبیل افسردگی در فرد یبوست ایجاد می کنند. مثلا افسردگی ناشی از طلاق والدین سبب ابتلای برخی کودکان به یبوست می شود.

عضلات:

مشکلات عضلات روده و مقعد می توانند به علل متعددی رخ دهد مثلا ضعف یا ناتوانی انقباض و استراحت عضلات لگنی.

هورمون:

برهم خوردن تعادل هورمون های بدن به دنبال دیابت، غیرفعال شدن پاراتیروئید، بارداری و کم کاری تیروئید و قاعدگی ( یبوست در این دوران کوتاه مدت است).

تغذیه:

فیبر موجود در مواد غذایی مدفوع را نرم و حجیم می کند. برخی مواد غذایی کم آب یا کم فیبر هستند و خوردن مداوم آنها سبب سفتی مدفوع می شوند.

داروها:

در فهرست عوارض جانبی برخی از داروها مشکل یبوست هم به چشم می خورد. این داروها با کاهش حرکات روده فرد را مبتلا به یبوست می کنند. از جمله مسکن ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج، داروهای ضداضطراب، مکمل های آهن، داروهای کورتونی، داروهای ضدسرفه، داروهای زخم معده و آنتی اسیدهای آلومینیوم دار.

مسهل:

استفاده بیش از حد انواع مسهل ها و ملین ها برای روان سازی روده باعث آسیب به عضلات و اعصاب روده و در نهایت ابتلا به یبوست می شود. مسهل ها و ملین ها تنها شامل موادی که از داروخانه تهیه می کنید نیستند. ماده ای مثل روغن زیتون در صورت استفاده بیش از حد می نواند اثر عکس بگذارد و باعث شدت یبوست شود.

عادت های فردی:

حرکات انتهای روده ارادی هستند. یعنی فرد می تواند هر وقت نیاز پیدا کرد روده اش را خالی کند. بعضی افراد عادت دارند در زمان اجابت مزاج،نیاز خود را سرکوب کنند. این عادت به مرور زمان الگوی طبیعی دفع مدفوع را از بین می برد و فرد دچار یبوست می شود.

یبوست در چه کسانی شایع تر است؟

یبوست در زنان و افرادی که بدن شان کم آب است، رژیم غذایی کم فیبری دارند، سن بالا دارند یا برخی داروها را مصرف می کنند شیوع بیماری دارد.

یبوست باعث سرطان روده نمی شود

یبوست مزمن خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش نمی دهد. تحقیقات انجام شده تا سال گذشته نشان می داد که یبوست و سرطان روده به هم ارتباط دارند اما سال گذشته مشخص شد که یافته های قبلی بر اساس طرح های تحقیقاتی قدیمی و ناقص به دست آمده بودند و در مطالعات جدید و مدرن هنوز هیچ مدرک معتبری در دست نداریم که اگر کسی یبوست مزمن دارد احتمال ابتلایش به سرطان روده بیشتر از بقیه است. یبوست روده را سمی نمی کند.

عده ای تصور می کنند که در افراد مبتلا به یبوست کند بودن حرکات روده سبب انباشتگی سموم مواد دفعی در روده ها می شود این باور صحیح نیست و هیچ نشانه ای مبنی بر تجمع سموم در روده وجود ندارد.

روش های تشخیص تخصصی

آزمایش خون

در افرادی که به بیماری کم کاری تیروئید یا افزایش هورمون پاراتیروئید دچارند آزمایش خون برای سنجش میزان تیروئید و سطح کلسیم خون تجویز می شود تا اگر یبوست بیمار ناشی از این موارد است درمان های لازم صورت گیرد.

رادیولوژی

با استفاده از دستگاه های اشعه X می توان حجم مدفوع را در روده مشاهده کرد.

باریم انما

ممکن است پزشک برای بررسی قسمت های انتهایی روده و ناهنجاری های لگن روش باریم انما را تجویز کند. در این روش باریم مایع از انتهای روده وارد می شود و سپس با پرتو X از محل مشکل عکس می گیرند.

انتقال کولونی

در این روش بیمار باید کپسول های ریزی را از راه دهان ببلعد تا این کپسول ها وارد روده اش شوند. متخصص بعد از ۵-۷ روز از بیمار عکس رادیولوژی می گیرد اگر بیمار سالم باشد تمام کپسول ها از بدنش دفع می شوند اما در صورت ابتلا به یبوست کپسول ها در روده باقی می مانند. این روش مشکلات اعصاب و عضلات پیرامون روده را به خوبی نشان می دهد.

کولونوسکپی

در این روش لوله ای باریک از مقعد وارد بدن شده و سنسور داخل آن فشار انقباضات عضلات روده را می سنجد. این انقباضات ناشی از هماهنگی فعالیت اعصاب و عضلات روده هستند که اگر این فعالیت عضلات یا اعصاب غیرطبیعی باشد الگوی فشار کولون غیرطبیعی می شود. این روش در تشخیص اینرسی کولون کاربرد دارد.

انورکتال

روش مشابه کولونوسکوپی است که با دفکوگرافی تکمیل می شود. در این روش بیمار باید عضلات مقعد و رکتوم خود را منقبض کند تا عملکرد آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. انورکتال برای تشخیص اختلال عملکرد کف لگن کاربرد دارد.

MRI دفکوگرافی

این روش شبیه باریم انما است که در آن به جای پرتو X از تصویر برداری MRI استفاده می شود. با استفاده از MRI دفکوگرافی می توان از مقعد هنگام دفع مدفوع تصویر برداری کرد. این روش جدید اگرچه قدرت تشخیص دقیقی دارد اما به دلیل گران بودن تجهیزات مراکز محدودی آن را دارند.

روش های درمانی یبوست

رژیم غذایی پرفیبر

باید روزانه حداقل ۵ واحد میوه و سبزی بخورید زیرا فیبر با احتباس آب در خود از سفتی مدفوع جلوگیری می کند. باکتری های روده توانایی تجزیه بخشی از فیبر و تولید گاز را دارند. بنابراین برخی مواد پرفیبر ممکن است در بدن برخی افراد ایجاد نفخ کنند. این افراد می توانند منبع فیبر مصرفی خود را تغییر دهند. فیبر غذایی باید با دوز کم وارد رژیم غذایی شود و سپس هفته به هفته مقدارش افزایش یابد.

روان کننده

روغن موجود در این مواد در روده با آب امولسین تشکیل می دهد و نمی گذارد مدفوع خشک شود در نتیجه مدفوع نرم تر و دفع آن راحت تر می شود. مصرف طولانی مدت این مواد صحیح نیست زیرا روغن مسهل ویتامین های محلول در چربی را در خود حل کرده و سبب دفع آنها می شود. این ویتامین ها در دوران بارداری بسیار ضروری اند.

نرم کننده مدفوع

این مواد عاملی به نام دوکوزات دارند که در روده باعث نفوذ آب به مدفوع می شود.

مسهل نمکی

مسهل نمکی حاوی یون های غیرقابل جذب از قبیل منیزیم، سولفات، فسفات و سترات است که آب را در روده نگاه می دارد.

مسهل محرک

همان روغن های گیاهی هستند که مصرف خودسرانه آنها می تواند سبب اسهال شدید و کم آبی بدن یا تحریک اعصاب روده و شدت یبوست شود.

تنقیه

این روش که ظرف چند دقیقه تا ۱ ساعت اثر می کند برای مواقعی که مدفوع در راست روده گیر کرده مفید است. استفاده خوسرانه این روش سبب برهم خوردن تعادل مایعات و الکترولیت های بدن می شود.

دارو

داروهای مختلفی وجود دارند که بر جذب آب و تنظیم حرکات روده موثرند. این داروها باید حتما توسط پزشک تجویز شوند.

جراحی

اگر فرد یبوست جدی داشت و به هیچ وجه یکی از درمان های فوق پاسخ نداد طی جراحی قسمتی از روده بزرگ او برداشته می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

3 دیدگاه برای “دانستنی های کاربردی برای مقابله با یبوست”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار