داروهای خانگی برای رفع گاز و مشکلات معده

مجموعه: اختصاصی سایت, پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 5254
داروهای خانگی برای رفع گاز و مشکلات معده

داروهای خانگی برای رفع گاز و مشکلات معده

در حالی که گاز معده تا حدی طبیعی است اما اگر باعث مشکلاتی در اجتماع برایمان شود باید برای جلوگیری از آن اقداماتی انجام داد. شما وقتی غذا می خورید، دستگاه گوارش آن را به انرژی تبدیل و قسمتی از آن را دفع می کند. اما زمانی که غذاهای خاصی می خورید که دستگاه گوارش برای هضم آن دچار مشکل می شود، آن را به گاز معده تبدیل می کند. حال قبل اینکه با دکتر خود برای حل این مشکل تماس بگیرید، راه حل های طبیعی زیر را امتحان کنید.

مواردی که باعث مشکلات و گاز معده می شود:

کلم، لوبیا، نوشابه گازدار، غذاهای ادویه دار و غذاهای سرخ شده موجب گاز و مشکلات معده می شود. لباس تنگ، بیش از حد مصرف کردن غذا یا صحبت کردن در حال غذا خوردن نیز می تواند می تواند گاز و نفخ شکم را ایجاد کند.

اقدامات برای جلوگیری از مشکلات و گاز معده:

– قدم زدن بعد از غذا خوردن.

– نشستن درست هنگام غذا خوردن.

– نوشیدن نوشیدنی هایی که در دمای اتاق هستند.

– به آرامی خوردن و جویدن مواد غذایی.

سیر

سیر بهترین راه برای از بین بردن مشکلات گاز است. برای نفخ شکم بعد از هر وعده غذا سیر تازه بخورید. همچنین می توانید مقداری سیر، فلفل سیاه، دانه زیره سبز را به آب اضافه کنید و بعد از اینکه آن را به جوش آوردید، میل کنید.

فلفل سیاه

فلفل سیاه هم می تواند برای سوءهاضمه و مشکلات معده مفید باشد. یک قسمت کوچک از شکر زرد را با نیم قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه مخلوط کنید و هر روز میل کنید. همچنین می توانید از ترکیب پودر فلفل سیاه، پودر زنجبیل، تخم گشنیز و برگ نعناع را بصورت روزانه مصرف کنید.

زیره

زیره نیز در درمان مشکلات گاز کمک می کند. شما میتوانید قبل از هر وعده غذا با اضافه کردن زیره به چای و هم زدن، آن را میل کنید.

ماست تازه

ماست یکی از بهترین راه حل ها، برای مبارزه با گاز و مشکلات معده است. شما می توانید آن را بصورت ساده مصرف کنید و یا به آن شیر یا کره اضافه و میل کنید.

میخک

جویدن میخک به تسکین درد معده کمک می کند. اگر طعم و مزه آن برای شما بیش از حد تند است، می توانید از روغن میخک استفاده کنید.

دانه رازیانه (saunf)

رازیانه و یا دانه سس گوجه فرنگی گاز معده را بسرعت تسکین می دهد. استفاده از این دانه در خورش، و بصورت برنجی و ترشی میتواند خوب باشد.

آب ولرم

مشکلات معده می تواند به درد معده و ناتوانی در خوردن منجر شود. نوشیدن آب ولرم به خلاص شدن از شر گاز کمک خواهد کرد.

سرکه سیب

اگر شما از سوء هاضمه رنج می برید، به سادگی می توانید در یک لیوان آب گرم، یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با عسل مخلوط کنید و آنرا میل کنید.

هل

این ادویه برای تقویت سلامت دستگاه گوارش بسیار مهم است. هل به تحریک دستگاه گوارش کمک می کند و گاز و نفخ را کاهش می دهد. همچنین به تسکین اسیدیته یاری می رساند. نوشیدن چای هل برای درمان سردرد ناشی از سوء هاضمه موثر است.

جوش شیرین

اگر شما سوزش سردل دارید، از مخلوط یک قاشق چای خوری جوش شیرین با نصف فنجان آب استفاده و میل کنید.

دارچین

در یک فنجان، یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با شیر و عسل، به خوبی مخلوط و هم بزنید و آن را برای سوهاضمه و گاز معده بنوشید. شما همچنین می توانید چای دارچین را برای مبارزه با مشکلات گاز معده استفاده کنید.

زنجبیل

زنجبیل به راحتی در دسترس است و معمولا به چای اضافه می شود. چای زنجبیل یک راه خوب در طول روز برای درمان نفخ و اختقان سینه می باشد.

اسفرزه

اسفرزه در درمان یبوست موثر، و کلسترول را نیز تنظیم می کند. بهترین راه برای استفاده از آن این است که یک قاشق از آن را به یک لیوان آب گرم اضافه و هر روز صبح آن را بنوشید.

زردچوبه

همانطور که در گزارش IANS آمده است، “دانشمندان هند می گویند: زردچوبه دوز مناسبی برای تسکین التهاب معده دارد، که می تواند راه مفیدی برای داروهای جدیدی برای درمان اختلالات معده باشد.” برای درمان گاز معده نیز می توانید زردچوبه را با یک لیوان شیر مخلوط و آن را میل کنید.

منبع : healthmeup

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “داروهای خانگی برای رفع گاز و مشکلات معده”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار