خوردن غذاهای فراوری شده ممنوع

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 354
خوردن غذاهای فراوری شده ممنوع

خوردن غذاهای فراوری شده ممنوع

خوردن یکی از نیازهای اولیه هر انسانی محسوب می شود . اصولا برای داشتن سلامتی باید به مقدار کافی و مورد نیاز بدن از انواع و اقسام خوردنی ها استفاده کرد . حال سوال اینجاست که چه خوردنی هایی را باید و چه خوردنی هایی را نباید خورد یا حداقل کمتر مصرف کرد. همانطور که میدانید به وفور غذاهای فراوری شده در بازار وجود دارد ؛ حتی این گونه مواد غذایی را در خانه هم می شود تهیه کرد . ما به خوردن غذاهای فراوری شده نباید عادت کنیم . تا حد امکان باید از غذای طبیعی بعنوان منبع اصلی انرژی استفاده کنیم.

خوردن برای سلامتی خوب است ، ولی همه ما می دانیم باید غذاهای طبیعی بخوریم نه غذاهای فرآوری شده ولی تعیین آنها بسیار مشکل است از کجا بدانیم کدامیک طبیعی و کدامیک فرآوری شده است.

غذاهای فراوری شده دارای زیانهای بسیاری است ، آنها حاوی مواد نگهدارنده، مواد افزودنی و شیمیایی هستند و کالری زیاد مواد مغذی کم دارند.

در اینجا چند راهنمایی ساده است که به شما در این مورد کمک زیادی میکند:

به برچسب مواد تشکیل دهنده دقت کنید

به کالری، چربی و قند در برچسب های مواد غذایی نگاه کنید، برچسب مواد تشکیل دهنده شاخص خوبی برای نحوه پردازش مواد غذایی است. اگر غذاها حاوی بیش از ۵مواد تشکیل دهنده باشد و شما نا آشنا باشید مانند مواد افزودنی شیمیایی قطعا  جزو غذاهای فرآوری شده است.

مواد غذایی بدون بسته بندی بخرید

اکثر غذاهای کامل، مانند سبزیجات، میوه ها، سبزی های تازه، گوشت و ماهی، آجیل بدون بسته بندی صنعتی به فروش می رسد. اضافه کردن این آیتم ها به سبد خرید بسیار خوب است.

تولید محلی را انتخاب کنید
دفعه بعد وقتی برای خرید مواد  مواد غذایی  می روید از غرفه مواد غذایی محلی  به جای یک سوپر مارکت بخرید چون مواد آنها مغذی است. خرید نان، بیسکویت و شیر، محصولات  نانوایی  محلی و فراورده های لبنی، و گوشت و ماهی خود را از بازار محلی بخرید.

غلات سبوس دار را انتخاب کنید.
غلات سبوس دار مغذی و غنی از فیبر هستند.  تمام دانه های سفید از محصولات فراوری شده هستند آرد  و غلات سبوس دار استفاده کنید. هنگامی که دانه ها پردازش شده و آرد تصفیه می شود مواد مغذی آن از بین می رود  و کالری  آنها بیشتر می شود.

طبخ غذا
در پخت و پز غذا  باید کنترل کامل بر روی آنچه می پزید و میخورید داشته باشید. می توانید مواد تشکیل دهنده  را از مو اد مغذی و خوب انتخاب کنید  مهارت های  پخت و پزنیاز به آماده سازی غذا ساده است. استفاده از دستور ات و تکنیک های ساده برای درست کردن مواد غذایی مفید لازم است. نیمی از فضای  بشقاب خود را برای میوه ها و سبزیجات اختصاص دهید. میوه ها و سبزیجات مغذی ترین مواد هستند و شکی در آن نیست پس باید زیاد مصرف کنیم.

اجتناب از محصولاتی مثل شربت ذرت سرشار از فروکتوز است. شربت غنی از فروکتوز مانند شربت ذرت بدتر از شکر سفید و فقط حاوی کالری می باشد. این یک شاخص  محصولات غذایی که به طور کامل پردازش شده است.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

3 دیدگاه برای “خوردن غذاهای فراوری شده ممنوع”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار